Kuruköy’de gözaltına alınan köylüler: ‘Köy meydanında saatlerce işkence edildi’

Kuruköy’den 11 gün önce gözaltına alınan 39 kişiyle görüşen avukat, yurttaşlara köy meydanında saatlerce işkence yapıldığını söyledi. Şu ana kadar 3 kişinin cenazesi Mardin’e getirilirken köyde olan bir yurttaş ise dün gece 2 kişinin daha öldürüldüğünü iddia etti.

Kuruköy’de gözaltına alınan köylüler: ‘Köy meydanında saatlerce işkence edildi’

Abluka altındaki Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Kuruköy’de, 11 gün önce gözaltına alınan 39 yurttaş, Nusaybin İlçe Jandarma Komutanlığı’nda tutuluyor. Gözaltındaki köy sakinleri ile görüşen Avukat Hasan Özgen, yurttaşların gözaltı sırasında işkenceden geçirildiklerini söylediklerini belirterek, “Yurttaşlar köy meydanında 3-4 saat boyunca işkence edildiklerini aktardı. Birkaç evin tarandığını ve birçok evin de yakıldığını söylediler” şeklinde konuştu.

1 hücrede 15 kişi tutuluyor

Sayıları fazla olduğundan gözaltındakilerin uyumakta dahi zorlandığını dile getiren Özgen, şunları aktardı: “15 kişinin 1 hücrede tutulması hukuki değil. Gözaltında tutulma şekilleri hukuki değil. Battaniyeleri dahi aileleri tarafından karşılandı.”

Perşembe günü savcılığa çıkartılmaları bekleniyor

Gözaltındakilerin ifadelerinin alındığını ve perşembe günü adliyeye sevk edilmelerini beklediklerini kaydeden Özgen, yurttaşların “Örgüte yardım yataklık” iddiasıyla gözaltında tutulduklarını söyledi. (DİHABER)

 

Etiketler: Kuruköy, işkence, Nusaybin

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler