Kürtçe yazılı mezar taşı askerlerce kırılıp götürüldü

2012’de cezaevinde yaşamını yitiren Aydın Kaya’nın “Seni unutmayacağız” anlamına gelen “Em te ji bîr nakin” yazılı mezar taşı, savcılığın talimatıyla askerlerce kırılarak, götürüldü. Ağabey Hüseyin Kaya, Askerlerin, mezar taşının neden kırılıp götürüldüğüne dair bir gerekçe göstermediğini ifade etti.

Kürtçe yazılı mezar taşı askerlerce kırılıp götürüldü

Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Erentepe beldesinde, 6 Haziran 2012 tarihinde cezaevinde yaşamını yitiren Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Belde Başkanı Aydın Kaya’nın mezar taşı, savcılık talimatı doğrultusunda askerlerce kırılarak götürüldü.

Muş E Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşamını yitiren Kaya’nın mezar taşında, “Em te ji bîr nakin (Seni unutmayacağız)” yazısı bulunuyordu.

“Bu ne anlama geliyor?”

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Kaya’nın ağabeyi Hüseyin Kaya, çağrıldığı Erentepe Jandarma Karakolu’nda karakol komutanının kendisine, Bulanık Savcılığı’nın talimatı doğrultusunda mezar taşını kıracaklarını ilettiğini söyledi.

“27 Ekim’de beni karakola çağırdılar. Köyde olduğum için ancak 29 Ekim’de karakola gidebildim. Komutan ve yanındaki yetkili asker bana kardeşimin mezarının fotoğrafını gösterdi. Mezar taşında yazılan Kürtçe ‘Em te ji bîr nakin’ yazısını göstererek, ‘Bu ne anlama geliyor?’ diye sordu. Ben anlamının ‘Seni unutmayacağız’ olduğunu söyleyince ‘Emin misin?’ diye sordu. Ben de emin olduğumu, yazının başka bir anlamının olmadığını söyledim. Ardından bana ‘Savcının talimatı var, bu mezar taşını kıracağız’ dedi.
“Ben itiraz edince, bir mermerci getirip kırdırmamı istedi. Askerlerle birlikte gittiğimiz mezarlığa bir de mermerci çağırdık, ama mermerci taşı sökemedi. Bunun üzerine askerler ‘Savcı talimatıdır’ diyerek, mezar taşını kırıp götürdüler.”

Askerlerin, mezar taşının neden kırılıp götürüldüğüne dair bir gerekçe göstermediğini de dile getiren ağabey Hüseyin Kaya, “Mezar taşı olmayan mezarda yatıyor. Ne diyebilirim, onları Allah’ın adaletine havale ediyorum” diye konuştu.

Öte yandan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Mensur Işık ise yaşananları Meclis gündemine taşıdı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler