Kürtçe öğretmenleri atanmayı bekliyor: 2018’de en az 50 kadro

Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları tarafından 2018 şubat ayında yapılacak atamalarda daha fazla kadro açılması talebiyle imza kampanyası başlatıldı. Kampanya metninde Yaşayan Diller ve Lehçeler dersini seçen 17 bin öğrenci olduğu belirtildi.

Kürtçe öğretmenleri atanmayı bekliyor: 2018’de en az 50 kadro

SiyasiHaber

Kürt Dili ve Edebiyatı mezunları ve öğrencileri, 2018 şubat atamasında daha fazla kadro açılması talebiyle bir imza kampanyası başlattı.

2017 şubat ayı atamasında Yaşayan Diller ve Lehçeler dersi için sadece 2 Kurmanci ve 1 Zazaki olmak üzere toplamda 3 kadro ayrıldığı belirtilen kampanya metninde, dersi seçen 17 bin öğrenci olduğu belirtildi.

Sadece Kürt Dili ve Edebiyatı lisans mezunu sayısının 120’yi aştığı belirtilen açıklamada, “Mezun sayımızı ve dersi seçen 17 bin öğrenciyi baz alarak 2018 şubat ayı öğretmen atamasında en az 50 kadro talep ediyoruz. Öğrenciler öğretmensiz kalmasın”

Kampanya metni ve imza linki şöyle:

Bilindiği üzere Yaşayan Diller ve Lehçeler seçmeli dersi kapsamında ortaokullarda Kurmanci ve Zazaki dersleri veriliyor. Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz'ın yaptığı son açıklamaya göre, Yaşayan Diller ve Lehçeler seçmeli dersini, içinde bulunduğumuz eğitim-öğretim yılında 17 bin öğrenci seçmiştir.

2017 şubat ayı öğretmen atamasında ise bu ders için sadece 2 Kurmanci ve bir Zazaki olmak üzere toplamda 3 kadro ayrılmıştır. Böyle yoğun bir talebin olduğu bir derse sadece 3 öğretmen atamak dersi seçmiş olan öğrencilerin birçoğunu öğretmensiz bırakmıştır.

Mardin Artuklu Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi ve Tunceli Üniversitesi bünyelerinde yer alan Kürt Dili ve Edebiyatı ve Zaza Dili ve Edebiyatı bölümlerinin hepsinin aynı anda ilk kez 2017 yılında mezun vermesi ve 2017 yılı öncesinde Mardin Artuklu Üniversitesinden mezun olan Kürt Dili ve Edebiyatı mezunlarından ataması yapılmayanlar ile birlikte toplamda bu iki bölümden mezun olan(Sadece Kürt Dili ve Edebiyatı lisans mezunu sayısı 120 den fazladır) genç sayısı bir hayli artmıştır ve artmaya devam edecektir.

Yaşayan Diller ve Lehçeler seçmeli dersine böyle yoğun bir talep varken bunca mezunun evde bekletilmesi, sadece 3 kadro ayrılması biz öğretmen adaylarını bir hayli üzmektedir. Mezun sayımızı ve dersi seçen 17 bin öğrenciyi baz alarak 2018 şubat ayı öğretmen atamasında en az 50 kadro talep ediyoruz. Öğrenciler öğretmensiz kalmasın.

İmza kampanyası için tıklayınız.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler