'Kürtçe bölümde Kürtçe tez yazımının yasaklanması kılıç dilidir'

Bir yanda müzeyken camiye dönüştürülerek AKP'nin siyasi gövde gösterisinin bir aracı haline dönüştürülen Ayasofya, öte yanda Kürt Dili ve Edebiyatı bölümünde Kürtçe tez yazımını yasaklayan tek tipleştirici uygulamalar.

'Kürtçe bölümde Kürtçe tez yazımının yasaklanması kılıç dilidir'

 

Bu iki uygulamaya da tepki gösteren Evrensel Gazetesi yazarı Vedat İlbeyoğlu, "Ayasofya minberindeki kılıçlı el, Kürtçe tez yazımını da yasaklamış!" başlıklı, 2 Ağustos tarihli yazısında, Dicle Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı öğrencilerine Kürtçe tez yazımının yasaklandığını hatırlattı. 

Yasak kararını, "Bu da ‘kılıç dili’ işte!" ifadeleriyle yorumlayan İlbeyoğlu, "İktidara gelindiğinde 'başörtülü bacılarımıza kan kusturan YÖK bir vesayet kılıcıdır...' deniliyordu ya, şimdi eldeki de o kılıç, her fırsatta bileylenip tepe tepe kullanılmakta..." tepkisini gösterdi.

İlbeyli yazısını şu satırlarla sürdürdü:

"Söz konusu uygulamayla son örneğini gördüğümüz Kürt dili ve kültürüyle ilgili bu ‘geriye sarma’ operasyonları, iktidarın demokrasi ve özgürlüklere dair genel yaklaşımından ayrı değil elbette. Ama özel olarak da Kürt politikasının önemli bir parçası. AKP iktidarının ilk dönemi, katı inkârcı ‘müesses nizam’a karşı en iddialı olduğu alandı Kürt sorunu. Sorunun çözümüne dair de ‘kolektif hak’ ekseninde olmamak koşuluyla,  bireysel hak bazında kullanılabilecek bazı görece düzenlemeler yapıldı. Anadilini özel Kürtçe kurslarında öğrenmek(!), Anadolu Ajansı’nın ya da zaptiye kuvvetlerinin ‘terörle mücadele’ bültenlerini Kürtçe sunan TRT Şeş, bazı üniversitelerde Kürtçe bölümler ve istenirse Kürtçe seçmeli ders, vb...

Aslında Kürt siyasal hareketinin bölgesel çapta geldiği düzeyin zorladığı ve ‘adım atmanın’ zorunlu hale geldiği bir dönemdi. Kürtlerin çok daha köklü ve kapsamlı bir kopuşa yönelmemeleri açısından mecbur kalınan ve ama ‘Anayasal’ güvenceye (özellikle) kavuşturulmamış bu tasarruflar, AKP’nin Kürt amigolarınca köpürtülerek pazarlandı:

'Kürt sorunu esasında Kürtçenin kullanımı sorunudur, çözülmüştür.'

Bu cilalı söylemin dayandırıldığı o eklektik, kırılgan ‘dil/kültür’ açılımının başına da neler geldiğini yeterince gördük, görüyoruz. Yerel yönetimlerce inşa edilmeye çalışılan ve yılların birikimini yansıtan kurumların yerle bir edilmesi bir yana, en son Dicle Üniversitesi’nin kararı gibi, imaj ya da mücadele zorunlu kıldığı için atılmış titrek adımlardan ricat edildi.

Dönem kılıç kuşanma ve ‘kılıç dili’ zamanı çünkü!"

 

Zamanı geriye sarma hikayesi bu

Bir kez daha anlamış olduk ki, Kürt dilini, kültürünü yaşatmaya yönelik en küçük bir kaygı taşınmıyor. Kürt siyasetini yedeklemek mümkün olmayınca, bunun dil ve kültür alanına yansıması da kaçınılmaz oluyor. Siyaset belirleyici çünkü. Dil ve kültür siyasetin basit aparatı olarak değer buluyor sadece. Sonuçta, “Kürtçeye ilişkin birkaç adım atar, Kürt sorununu çözdük algısı yaratırız” demagojisi de çökmüş oluyor. Yapılan ve ‘reform’ diye sunulanlar, Kürtçeye ve Kürt kültürüne alan açma kaygısı taşımayan, siyasal getirisi olacak beklentisiyle atılan adımlardı. Esas paradigma değişmedi hiç: Kürt dili ve kültürü ‘Türklüğün’ folklorik alt unsurlarıdır!

Kürtçenin kuşaklar arası aktarımını gözetmeyen, bu aktarımı güvenceye almaktan itinayla kaçınan, kamusal alanda ihtiyaç duyulur bir noktaya gelmemesi için kapıları sıkıca kapatan bu kılıçlı devlet eli, bugün tek adam rejiminin şahsında somutlanıyor.

Velhasıl, Ayasofya minberinde zuhur eden o kılıç, hayatımızın her alanında tepemizde duruyor aslında. Her inip kalktığında yitirdiğimiz değer ve birikimlerle birlikte tarih geriye sarılmaya çalışılıyor. Son tahlilde, zaman kaybı elbette, biliriz az çok; süreklilik ve kopuş içinde seyreden tarihin kendine özgü bir hafızası ve istikameti vardır yine de. Dönemsel ‘arızalara’, gerilemelere karşın, bu istikamet esas olarak ileriye doğrudur.

Ama işte, yaşanması söylenmesi kadar kolay olmayan bir zamanı geriye sarma hikâyesi bu, sıkıntılı, zahmetli, acılı...

Yazının orjinaline BURADAN ulaşabilirsiniz

                                                                                                                           

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler