Kürt siyasetçi ve yazar Tarık Ziya Ekinci 4 milyon TL bağışla doktora bursu verecek

Kürt siyasetçi ve yazar Tarık Ziya Ekinci’nin babasından kalma 614 dönüm arazinin satışından elde ettiği 4 milyon TL’yi Kürt eğitim ve kültür çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla bağışladığı İsmail Beşikçi Vakfı, Ekinci ve eşi adına doktora bursu verecek.

Kürt siyasetçi ve yazar Tarık Ziya Ekinci 4 milyon TL bağışla doktora bursu verecek

Babasından kalma 614 dönüm arazisinin satışından elde edilen geliri geçtiğimiz aylarda İsmail Beşikçi Vakfı'na bağışladığını açıklayan Kürt siyasetçi ve yazar Tarık Ziya Ekinci, yaptığı bu bağışa dair ajansımıza bir yazı gönderdi. Ekinci, kaleme aldığı yazısında “Mülkiyeti bir şahsa ait olsa da toprak halkın malıdır" düşüncesinin hayat felsefesi olduğunu vurguladı.

 

Ekinci’nin o yazısı şöyle: 

“Diyarbakır merkez ilçesine bağlı Büyük Çelikli köyündeki 614 dönüm toprağımı eğitim ve kültür çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla İsmail Beşikçi vakfına hibe ettim.

 

‘Mülkiyeti bir şahsa ait olsa da toprak halkın malıdır’ düşüncesi benim hayat felsefemdir. Benimsediğim bir prensiptir. Bana göre toprağı tapulu mülk olarak kullanan kişi ya da kişiler mülkiyet hakkını ‘halkın çıkarlarına karşı kullanamaz'. Çünkü toprak mülkiyeti onu kullananın geçici mülküdür. Toprağın asıl sahibi onu vatan yapan üzerinde yaşayan halktır. Bu, bir mantıksal çıkarım değil, tarihin tanıklığında toplum olarak var olmanın somut kanıtıdır. 

 

‘Toprak mülkiyeti halkın yararına kullanılmalı’ 

Tapulu bireysel mülkiyet ölüm, miras ve evlenmeler gibi sosyal olaylarla sıkça el değiştirebilir. Ama vatan, halkın varlığı devam ettiği sürece vardır. Kürt halkının ebedi varlığına olan inancım dolayısıyla toprak mülkiyetinin her zaman halkın yararı istikametinde kullanılması gerektiğine inanıyorum. Bu inanca dayanarak babamdan bana miras kalan adıma kayıtlı 614 dönüm sulanmaya elverişli tarlalarımı Kürt halkına yarar sağlayacak bir kuruma bağışlamaya karar verdim.

 

Andığım doğrultuda hizmet yapacak bir aile vakfı kurmamız ve idame ettirmemiz mümkün değildi. Yaptığım araştırmalar sonunda Kürt tarihi, Kürt dili, kültürü, müziği ve edebiyatı üzerine derinlemesine çalışmalar yapan tek sivil toplum kuruluşunun İsmail Beşikçi Vakfı olduğuna kani oldum. Bağış önerisini Vakfın Mütevelli Heyeti Üyesi Av. Ruşen Arslan'a açtım. Aracı olmayı ve gayrimenkulün satışını yaparak bağış işlemini tekemmül ettirmeyi kabul etti. Tapulama, satış ve diğer bürokratik işlemleri büyük bir maharetle ifa ederek amacımı gerçekleştiren değerli arkadaşım Av. Ruşen Arslan'a teşekkür etmeyi borç sayıyorum. 

 

İsmail Beşikçi Vakfı’nın da bedeli 4 milyon TL olarak belirlenen bu mütevazı bağışı, uğraş alanı olarak seçtiği Kürt halkının kültürel, dilsel ve tarihsel sorunlarını inceleme, araştırma ve geliştirme çalışmalarını sürdürmede küçük bir destek olarak değerlendirmesini diliyorum.

 

O ve eşi adına doktora bursu verilecek 

Vakıf da bu bağışı ‘doktora bursu’ vermek olarak değerlendirecek. Vakıf, 'Kürt Çalışmaları' genel konu başlığı altında sosyal bilimler alanında konu alan ve tez öneri savunmasından son 6 (altı) ay içerisinde geçmiş olan doktora yeterliğini almış aday/adaylara, Perihan Ekinci - Tarık Ziya Ekinci adına, İsmail Beşikçi Vakfı’nca 2 senede bir sonu tek sayıyla biten yıllarda ‘Perihan-Tarık Ziya Ekinci’ Doktora Bursu verilmesini kararlaştırdı.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler