Kürkçü’den CHP’ye tepki: 'Koruculuğu teşvik’ için önerge vermiş, ‘HDP oy vermedi’ diye ağlıyor!'

Korucuların erken emekli olmasını sağlayan maddede CHP’nin emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili verdiği önerge işleme alınmadı. CHP’lilerin tepkisi üzerine Ertuğrul Kürkçü “‘Koruculuğu teşvik’ için önerge vermiş, ‘HDP oy vermedi’ diye ağlıyor!” dedi

Kürkçü’den CHP’ye tepki: 'Koruculuğu teşvik’ için önerge vermiş, ‘HDP oy vermedi’ diye ağlıyor!'

Meclis İçişleri Komisyonu’nda koruculara erken emeklilik getiren düzenleme tartışma yarattı. CHP, korucularla ilgili emeklilik düzenlemesine emeklilikte yaşa takılanların taleplerini eklemek için önerge hazırladı. Ancak madde AKP-MHP ve HDP’nin farklı gerekçelerle verdiği önergelerle teklif metninden çıkarıldı. CHP önergesi de işleme alınmadı.

Görüşmeler sürerken söz konusu maddenin görüşmesi sırasında AKP ve MHP maddenin tamamen teklif metninden çıkarılması için önerge verdi. AKP ve MHP’nin madde metninin teklif metninden çıkarılmasına ilişkin ortak önerge gerekçesinde, komisyon görüşmelerinde diğer çalışanların emekliliğine ilişkin önergeler verildiği belirtilerek, “Bu sebeple emeklilik konusuna ilişkin hususların ve tekliflerin ilgili komisyonda görüşülmesi düşüncesiyle bu maddenin tekliften çıkarılması öngörülmektedir” denildi.

HDP: Koruculuk lağvedilsin

HDP de aynı maddenin metinden çıkarılmasına ilişkin önerge verdi. HDP’nin önergesinin gerekçesinde, “1985’ten günümüze Bakanlar Kurulu kararı ile bölgede hayata geçirilen koruculuk sistemi zaman zaman isim değiştirse de Kürt sorunundaki çözümsüzlük politikalarının bir bileşeni olarak varlığını sürdürmektedir. Türkiye’de barış politikalarının kazanacağı bir gelecek için koruculuk sistemini gençleştirmek yerine gençler koruculuk ve savaş dışında bir gelecek hazırlamak ve koruculuk sisteminin lağvedilmesini konuşmak zorundayız. Bu nedenle birinci maddenin tasarı metninden çıkarılması gerekmektedir” denildi.

Yapılan oylamada CHP’nin emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin önergesi madde metinden çıkarıldığı için işleme alınmadı.

“Koruculuğu teşvik’ için önerge vermiş…”

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan yardımcısı Seyit Torun, sosyal medya hesabı Twitter’dan “#EYT’ye ilişkin verdiğimiz CHP Grup önergemiz AKP, MHP ve HDP’lilerin oylarıyla reddedildi! Tüm emeklilikte yaşa takılan mağdur vatandaşlarımız bilsin ki sorununuzu çözmek istemeyen bir iktidar var. Kim samimi, kim değil görüyoruz!” ifadelerinin yer aldığı bir paylaşım yaptı.

Torun’un  emeklilikte yaşa takılanların çözümüne HDP’nin taş koyduğu yönündeki ifadelerine HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü tepki gösterdi. Kürkçü Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “‘Koruculuğu teşvik’ için önerge vermiş, ‘HDP oy vermedi’ diye ağlıyor!” dedi.

Sendika.Org

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler