Kürkçü: Referandumda gençlerin oyu belirleyici olacak

HDP İzmir Gençlik Meclisi'nin düzenlediği panelde konuşan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Türkiye nüfusunun büyük çoğunluğunun gençlerden oluştuğunu belirterek referandumda gençlerin 'Hayır' diyeceğini söyledi.

Kürkçü: Referandumda gençlerin oyu belirleyici olacak

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Gençlik Meclisi, 16 Nisan'da referanduma sunulacak olan anayasa değişikliği paketine ilişkin HDP İzmir İl binasında panel düzenledi. Panele HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, HDP İzmir İl Eşbaşkanı Mahfuz Güleryüz ve HDP Parti Meclis Üyesi Erkan Karabay konuşmacı olarak katıldı. 

‘Gençler belirleyici olacak’

Panelde ilk olarak söz alan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, gençlerin yaklaşan referandumda 'Hayır' çıkmasında belirleyici olacağını söyledi. Türkiye nüfusunun büyük çoğunluğunun genç olduğunu söyleyen Kürkçü, "Bu referandumda gençler hayır diyecek ve hayır oylarını örgütleyecek" dedi. Kürt gençliğinin halkların, kültürlerin, inançların bir arada yaşaması inancında olduğunu söyleyen Kürkçü, "HDP gerek sendikal gerek kadın özgürlük hareketi noktasında bir bütün olarak ortak kurtuluş paradigması açısından çok önemlidir" ifadelerini kullandı.

‘Mahir, Deniz, İbo ve Mazlum’ların bayrağını devraldık’

HDP'nin İbrahim Kaypakkaya, Mahir Çayan ve Mazlum Doğan'ların bayrağını devralındığını söyleyen HDP PM üyesi Erkan Karabay, onlara yakışır bir mücadele yürüteceklerini ifade etti. Baskılara karşı mücadele etmeyi bırakmayacaklarını söyleyen Karabay, "Mücadele ederken her zaman ileriye gitmiyoruz. Bazen iki adım ileriye atarken bazen de bir adım geriye gitmek gerekebilir ancak bu geri adımlarda da kendimizi morallimizi yerinde tutmalıyız" diye konuştu. HDP gençliği sayesinde Türk, Kürt, Allevi, Çerkes, Laz halklarını arkasına alarak Türkiye içerisindeki tekçi zihniyete karşı en büyük duruşu gösterdiğini söyleyen Karabay, "Son yıllarda HDP gençliği Kürtlük dairesi içerisine sıkıştırmaya çalışıyor. Ama HDP gençliği 'Ortak vatan demokratik cumhuriyet' dediği için bu çabayı boşa çıkaracak." 

‘AKP'ye en büyük tokatı atacağız’

"HDP sadece bir halkın yada bir grubun haklarını baz almadı bu hareket tüm Türkiye ve Ortadoğu haklarını baz alarak kuruldu" diyen HDP İzmir İl Eşbaşkanı Mahfuz Güleryüz ise, HDP'nin tüm coğrafyanın ihtiyaçlarını hesaplayarak parti tüzüğünü oluşturduğunu ifade etti. HDP'nin tarih yorumu, kadın bakış açısı ve ulusların özgürlüklerini tayin etme hakkı noktasında tüm dünyaya örnek olduğunu söyleyen Güleryüz, "Ancak bizlere diz çöktürmek istediler ama biz diz çökmedik. Bu temelde 21 Martta kutlayacağımız newroz çok önemli gençlik ruhunun alanlara yansıması çok önemlidir. Newroz da AKP'ye en büyük tokadı atacağız. Bunu da referandumda 'Hayır' ile taçlandıracağız" şeklinde konuştu. 

Konuşmaların ardından izlenilen sinevizyonun ardından panel son buldu.

(DİHABER)
 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler