Kürkçü: Asgari ücretin dört katı harç parası isteniyor

Kürkçü: Asgari ücretin dört katı harç parası isteniyor

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Kürkçü, katlamalı harç uygulamasını Meclis’e taşıyarak, hükümete, “Süresinde mezun olamamış öğrenciler, bu paraları ödeyemedikleri takdirde üniversite öğrenimiyle ilişkileri kesilecek midir” diye sordu.

Haber Merkezi – HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, üniversitelerdeki katlamalı harç uygulaması hakkında Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya soru önergesi verdi.
Kürkçü, soru önergesinde, “Yüksek Öğretim Kanunu ile yürürlüğe giren katlamalı katkı payı ve öğrenim ücretleri uygulaması, 2014 – 2015 öğretim yılı güz yarıyılının bitişi sırasında Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi gibi birçok üniversitede hayata geçirilmiştir. Bu uygulamayla, üniversitelerin sistemlerinde öğrencilere asgari ücretin 4 mislini bulan katkı payı (harç) ödemeleri çıkarılmıştır” bilgilerini verdi.
2547 sayılı kanunun 46. maddesinde öğrencilerden her yıl tekrar kayıt yaptırdıkları derslerin kredi başına katlamalı olarak katkı payı (harç) alınacağı açıklanırken, geçtiğimiz günlerde Yüksek Öğretim Kurumu’nca yapılan açıklamada söz konusu maddenin (d), (e), (f) fıkralarının yürürlükten kaldırıldığı, (ç) fıkrasının ise değiştirildiği duyurulmuştur.

Uygulamaya ilişkin maddede geçtiğimiz günlerde yapılan değişikliğin ise yetersiz olmadığına dikkat çeken Kürkçü, şunları ifade etti: “Yapılan değişiklikte katlamalı katkı paylarının kaldırıldığı görünse de, bu defa öğrencilerin ilgili derse kaçıncı defa kayıt yaptırdığına bakılmaksızın süresinde mezun olamadığı takdirde ‘her bir dersin kredisinin ilgili dönemde alınması gereken toplam ders kredisine oranlanması sonucu bulunacak katsayının ilgili dönem için belirlenen öğrenci katkı payı veya öğrenim ücreti ile çarpılarak, ilgili yükseköğretim kurumunca dönem başlarında hesaplanacağı” ve “öğrencilerden dersin alınacağı dönem için belirlenen kredi başına katkı payı veya öğrenim ücretinin yüzde elli fazlasının alınacağı’ açıklanmıştır.”

HDP’li Kürkçü, Bakan Avcı’dan, yeni katkı payı (harç) uygulamasına 2014–2015 öğretim yılı bahar yarıyılında hangi üniversitelerde başlanacağı hakkında bilgi istedi. Kürkçü, şu soruları da yöneltti:

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler