Kürdistan Yurtseverler Birliği: Afrin'e desteğe hazırız

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Partisinin Politbüro Üyesi Mala Bahtiyar, 'IKBY Afrin’deki Suriyeli Kürt güçlerine desteğe hazır' dedi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği: Afrin'e desteğe hazırız

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminden (IKBY) Afrin açıklaması geldi. Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Partisinin Politbüro Üyesi Mala Bahtiyar, IKBY’nin Afrin’deki Suriyeli Kürt güçlerine destek birlikleri göndermeye hazır olduğunu söyledi. Bahtiyar, birlikleri göndermeden önce Ankara’ya da bir müzakere heyeti göndereceklerini ekledi.

‘Ankara'ya heyet göndereceğiz'

Rojava’daki karargah ziyaretinden sonra gazetecilere konuşan Bahtiyar, “Bölge ülkeleri, özellikle de Türkiye tavrımızın ne yönde olduğunu biliyor” dedi. Bahtiyar, açıklamalarına “Mümkün olursa Afrin’e şimdi yardım ederiz. İzin verilirse güçlerimizi göndeririz” sözleriyle devam etti.

Bahtiyar, Suriyeli Kürt birliklerinin onayıyla Iraklı Kürt güçlerini Afrin’e göndermeden önce müzakere için Ankara’ya da bir heyet göndereceklerini belirtti. Bahtiyar “Diyalog kurmayı savaşa tercih ederiz” dedi.

ÖSO’ya eleştiri

Suriye krizi çözülürken Kürt halkının çıkarlarının da göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgulayan Bahtiyar “Bu askeri değil, siyasi yolla gerçekleşmeli” ifadelerini kullandı.

Bahtiyar, Afrin’de TSK ile savaşan Özgür Suriye Ordusunu (ÖSO) da eleştirdi ve “Suriyeli muhalifler haklarının Afrin değil, Şam tarafından ihlal edildiğini anlamalı” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler