Kudüslü Ermenilerden Trump’a Tepki

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan yasayı imzalamasının ardından Kudüs Ermeni Patrikliği’nden tepki geldi.

Kudüslü Ermenilerden Trump’a Tepki

Kudüs’te faaliyet gösteren 13 patrik ve kilise liderinin yanı sıra, Ermeni Patriği Nourhan Manoukian da ABD Başkanı Donald Trump'a Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması üzerine yazılan mektubu imzaladı. Mektupta, "Böyle bir adımın Kudüs'te ve Kutsal Topraklar'da nefret, çatışma, şiddet ve acıya yol açacağından eminiz. Tavsiyemiz, Amerika Birleşik Devletlerin Kudüs'ün mevcut uluslararası statüsünü tanımaya devam etmesi. Herhangi bir ani değişiklik, geri döndürülemez sonuçlara getirebilir" ifadelerine yer verildi.

6 Aralık’ta ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs'le ilgili kararını açıklamış, Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanımıştı. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın Tel Aviv'deki Amerikan Büyükelçiliği’nin Kudüs'e taşınması hazırlıkları için talimat vereceği belirtilmişti.

Ayrıca Kilikya Ermeni Kilisesi Katolikosu 1. Aram, ABD’nin Kudüs’ü İsrail başkenti olarak tanıma yaklaşımını reddetti. Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun ile görüşme esnasında Katolikos 1. Aram, ABD’nin bu yaklaşımının uluslararası hukuka, adalete aykırı olduğunu ve tarihi gerçeğe uymadığını açıkladı. Lübnan Cumhurbaşkanı Aoun, Katolikos’un görüşlerini paylaştığını bildirdi.

Kaynak: Ermenihaber.am

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler