Küba'nın yeni lideri Miguel Diaz-Canel

Küba Ulusal Meclisi, Başkan Yardımcısı Miguel Díaz-Canel'i, Devlet Başkanı Raul Castro'nun yerine geçecek kişi oylamasında tek aday olarak belirledi.

Küba'nın yeni lideri Miguel Diaz-Canel

BBC Türkçe'nin haberine göre, Küba Ulusal Meclisi, Başkan Yardımcısı Miguel Díaz-Canel'i, Devlet Başkanı Raul Castro'nun yerine geçecek kişinin seçimi oylamasında tek aday olarak belirledi.

Devlet Başkanlığı oylamasının sonucunun duyurulmasından sonra, 86 yaşındaki Raul Castro resmen görevini Diaz-Canel'e devredecek.

Bununla birlikte, Raul Castro 2021'e dek Komünist Parti Genel Sekreterliği görevini yürütecek.

Diaz-Canel kimdir?

Küba Devlet Konseyi'ne 2013'te atandığında pek bilinmeyen bir isim olan Dial-Canez, daha sonra Raul Castro'nun sağ kolu oldu.

Son beş yıldır Devlet Başkanlığı ve iktidar devri için hazırlanıyordu. Ancak 57 yaşındaki Diaz-Canel'in Başkan Yardımcısı olmasından önce de uzun bir siyasi kariyeri vardı.

Nisan 1960 doğumlu Diaz-Canel elektrik mühendisliği eğitimi gördü ve siyasi kariyerine 20'li yaşlarındayken Santa Clara kentindeki Genç Komünistler Birliği'nde başladı.

Bir yandan üniversitede mühendislik dersleri veren Diaz-Canel Genç Komünistler Birliği'nde giderek yükseldi ve 33 yaşında Genel Sekreter Yardımcısı oldu.

Raul Castro, Diaz-Canel'i "ideolojik sağlamlığıyla" övdü.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler