Küba'nın yeni devlet başkanı: Devrim devam edecek

Raul Castro'nun aday olmadığı seçimlerde, başkan yardımcılığı görevini yürüten Miguel Diaz-Canel, Meclis tarafından devlet başkanı seçildi. Diaz-Canel, ilk konuşmasında "Devrim devam edecek" dedi.

Küba'nın yeni devlet başkanı: Devrim devam edecek

Küba’da Raul Castro’nun yeniden aday olmadığı devlet başkanlığına aday gösterilen Miguel Diaz-Canel resmen seçildi. Küba Meclisi ülkenin yeni liderinin seçildiğini açıklarken, Diaz-Canel yemini sırasında devrimi devam ettireceğini söyledi.

Milletvekillerinin yüzde 99.83’ünün oyunu aldığı açıklanan 58 yaşındaki Diaz-Canel, ülkenin kurucu kadroları içinde yer almayan ve 1959’daki devrimden sonra doğan ilk lider. Liderliğe aday olmayan 86 yaşındaki Raul Castro ise Komünist Parti liderliğini bir sonraki kongrenin yapılacağı 2021’e dek sürdürecek.

Diaz-Canel seçilmesinin ardından mecliste alkışlandıktan sonra kürsüye çıktı; ilk konuşmasında da devrimi devam ettirme sözü verdi.

Küba’nın yeni lideri, aldığı yetkinin Küba Devrimi’ni sürdürmek yönünde olduğunu, ülkenin dış politikasının değişmeyeceğini ve ilkeleri konusunda müzakereye girilmeyeceğini söyledi. Diaz-Canel, “Bize eşit davranan herkesle diyaloğa her zaman hazırız” dedi.

Diaz-Canel kimdir?

Küba Devlet Konseyi'ne 2013'te atandığında pek bilinmeyen bir isim olan Dial-Canez, daha sonra Raul Castro'nun sağ kolu oldu.

Son beş yıldır Devlet Başkanlığı ve iktidar devri için hazırlanıyordu. Ancak 57 yaşındaki Diaz-Canel'in Başkan Yardımcısı olmasından önce de uzun bir siyasi kariyeri vardı.

Nisan 1960 doğumlu Diaz-Canel elektrik mühendisliği eğitimi gördü ve siyasi kariyerine 20'li yaşlarındayken Santa Clara kentindeki Genç Komünistler Birliği'nde başladı.

Bir yandan üniversitede mühendislik dersleri veren Diaz-Canel Genç Komünistler Birliği'nde giderek yükseldi ve 33 yaşında Genel Sekreter Yardımcısı oldu.

Raul Castro, Diaz-Canel'i "ideolojik sağlamlığıyla" övdü.

Etiketler: Küba, Miguel Diaz Canel

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler