Kübalı Doktorlar İtalya’ya doğru yola çıktı

Kuvvetli sağlık sistemi ve sınır tanımayan doktorlarıyla tanınan Küba, Avrupa’da koronavirüsten en çok etkilenen ülke olan İtalya’nın Lombardiya bölgesine ilk doktor ekibini gönderdi.

Kübalı Doktorlar İtalya’ya doğru yola çıktı

 

SiyasiHaber

1959 devriminden sonra dünyanın dört bir yanına “beyaz önlüklü ordusunu” göndermeye başlayan Küba, Haiti’deki kolera salgınından Batı Afrika’daki ebola salgınına kadar dünyanın her yerinde en ön saflarda sağlık mücadelesinin içinde yer aldı.

Dünyanın ekonomik olarak en güçlü ülkelerinden biri olan İtalya’ya Küba tarafından gönderilen bu destek, Küba’nın sağlık diplomasisinin ne kadar geniş olduğunu gözler önüne seriyor. İtalya Küba’nın koronavirüs salgını başladığından itibaren medikal destek sunduğu altıncı ülke. İtalya’dan önce Küba; Venezüella, Nikaragua, Jamaika, Surinam ve Grenada’ya doktor göndermişti.

Yola çıkmadan önce Reuters’a konuşan 68 Yaşındaki yoğun bakım uzmanı Doktor Leonardo Fernandez  “Elbette korkuyoruz ancak yerine getirmemiz gereken devrimci bir görevimiz var.” açıklamalarını yaptı. “Hiçbir şeyden korkmadığını söyleyen kişi ancak bir süper kahramandır ancak biz süper kahraman değiliz. Biz devrimci doktorlarız”

Fernandez bunun kendisinin sekizinci uluslararası görevi olacağını belirtti.

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülke durumunda olan İtalya’da özellikle Lombardiya bölgesi salgından en çok hasar alan bölge konumunda.

Kübalı doktorları ülkeye çağıran Lombardiya bölgesi sağlık bakanı Guilio Gallera’nın açıkladığı verilere göre hayatını kaybeden insan sayısı 546’dan 3,095’e çıkmıştı.

Küba yakın zamanda hiçbir ülkenin kabul etmediği kruvaziyer gemiyi ülkesine kabul etmesiyle gündem olmuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler