Küba’da bebek ölüm hızı binde 4'e geriledi

Küba Sağlık İstatistikleri Genel Müdürlüğü’nün 2017 sonu için açıkladığı verilere göre bebek ölüm hızı binde 4,0'e geriledi.

Küba’da bebek ölüm hızı binde 4'e geriledi

Geçtiğimiz gün Küba Sağlık Bakanı’nın bebek ölüm hızını binde 4,1 olarak açıkladığı, ancak aralık ayı verileri kesinleştiğinde daha da düşmesinin beklendiği belirtilmişti.

SoL’dan İlker Belek’in aktardığına göre, bugün Granma’da yer alan haber, Sağlık İstatistikleri Genel Müdürlüğü’nün 2017 sonu için açıkladığı verilere göre bebek ölüm hızının binde 4,0 olduğunu bildiriyor.

Bu bebek ölüm hızının binde 5’in altında geldiği 10. yıl olması nedeniyle de önemli. 1970 yılında hız binde 39 idi.

Bebek ölüm hızı bazı illerde bu bakımdan dünyada en iyi durumdaki Japonya düzeyinde: Sancti Spiritus’ta 2,0, Pinar del Rio’da 2,1, Camaguey’de 3,0, Holguin’de 3,3, Artemisa’da 3,7. Bebek ölüm hızının en yüksek olduğu il ise 5,7 ile Matanzas.

Kişi başı geliri 40 bin dolar olan Kanada’nın ve 65 bin dolar olan İngiltere’nin de bebek ölüm hızları binde 4. Küba’nın gelirinin 6 bin dolar kadar olduğunu akılda tutalım. Türkiye’nin bebek ölüm hızının 12 (geliri 11 bin dolar) ve ABD’ninkinin de 6 olduğunu (geliri 55 bin dolar) aklımızda tutalım.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler