Küba ve ABD ilişkilerinde yeni dönem

Küba ve ABD ilişkilerinde yeni dönem

ABD ile Küba arasında mahkum takası yapıldı. Takasta, 2009 yılından bu yana Küba’da tutuklu bulunan Alan Gross’a karşılık, 14 yıldır ABD hapishanelerinde tutuklu bulunan 3 Kübalı serbest bırakıldı.

ABD Başkanı Obama, düzenlediği basın toplantısında Küba’yla ilişkilerin kopuk olmasının fayda sağlamadığını vurguşayarak,“Geçirdiğimiz 50 yıllık izolasyonun hiçbir işe yaramadığını gördük. Artık yeni bir vizyona ihtiyaç var” dedi. Küba Devlet Başkanı Raul Castro da benzer açıklamalar yaparak Obama’yla görüştüklerini ve iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için adımlar atılmaya başlandığını belirtti.

ABD Havana’da büyükelçilik açacak

Küba’ya uygulanan ambargoların hafifletileceğini belirten Obama, Havana’da da bir büyükelçilik açılabileceğinin sinyalini verdi. Obama, “Küba ile görüşmelere geçilecek ve 1961’de kesilen ilişkiler tekrar başlatılacak. Havana’da bir büyükelçilik açılabilir. Her iki ülkenin halklarının en iyi şekilde faydalanacağı adımlar atmaya çalışıyoruz” dedi.

Raul Castro, iki ülke arasındaki diyaloğun Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis tarafından sağlandığını ve iki lider arasındaki gizli görüşmelerin Kanada’da yapıldığını açıkladı. Castro, ABD ile Küba arasında insan hakları, dış politika, egemenlik gibi konularda farkların sürdüğünü vurguladı.

18 Aralık – Haber Merkezi

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler