Krizin faturası işçiye: Tuvalet kağıdını az kullan, kat kat giyin, gün ışığıyla yetin

Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesiyle birlikte ekonomik darboğaza giren şirketler, tasarruf tedbirleri almaya işçilerden başladı. Tebliğ edilen önlemler, işçilerin gündelik hayatını etkileyecek nitelikte.

Krizin faturası işçiye: Tuvalet kağıdını az kullan, kat kat giyin, gün ışığıyla yetin

Son bir buçuk yıldır Türk Lirası karşısında istikrarlı olarak yükselen döviz, ağustos ayında tarihi zirveleri gördü. Bugünlerde dolar 6, avro 7 lira düzeyinde. Bir yıl içindeki söz konusu artış ise yüzde 40 düzeyinde. Hükümetin yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 20.8 olması ekonomik sıkıntının daha da derinleşmesi anlamına geliyor. Bu da asgari ücretin alım gücünü düşürürken, şirketleri de ekonomik tedbirler almaya yöneltti.

Ancak bu tedbirlerin birçoğu şirket harcamalarından ziyade işçilerden kısıntı yapılmasını öngörüyor.

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberine göre şirketler çalışanlarına tasarruf tedbirlerini yazılı olarak göndererek, birtakım önlemler almalarını talep etti.

Bu talepler arasında tuvalet kağıdı ve temizlik malzemelerinin daha tasarruflu kullanılması, ısınmak amacıyla kat kat kıyafet giyilmesi ve hava sıcaklığına uygun kıyafet tercih edilmesinin bulunması dikkat çekti.

Fiyatı son iki ayda ikiye katlanan kırtasiye ve kağıt ürünlerinin dikkatli kullanılması istenen listelerde, gündüz vakti ışık kullanımına sınırlama getirilirken, dışarıdan gelen gün ışığıyla kullanılması istendi.

Özellikle üretim yapan fabrikalarda işçilerin kullandığı çalışma kıyafetlerinin daha az yaptırılacağı, kıyafet stoğuna izin verilmeyeceği ve kıyafetini kaybedenin maaşından kesileceği de işçilere bildirildi.

Bunların yanısıra ucuz otellerin tercih edilmesi, bakım onarımın sınırlanması, kargo ve internet planlaması yapılması da şirketlerin aldığı önlemler arasında.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler