‘Kritik bakım yönergesi’: Hangi korona hastası ölüme terkedilecek?

Teksas’ta bir hastaneye ‘Kritik Bakım Yönergesi” yollandı. Yönerge, hangi hastaların tedavi edilip hangilerinin ‘ölmeleri muhtemel’ olduğu için eve yollanacağını açıklıyor. Yetkililer, “Maalesef … kapasiteyi aşan hasta sayısı nedeniyle … tedavi edilemeyecek hastalar eve yollanacak” açıklaması yaptı.

‘Kritik bakım yönergesi’: Hangi korona hastası ölüme terkedilecek?

SiyasiHaber

Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu tarafından hazırlanan 28 Temmuz tarihli “Korona Günlükleri”nde Türkiye’den ve dünyadan verilere yer veriliyor.

“Korona Günlükleri”nin 28 Temmuz 2020 tarihli Türkiye ve dünyadaki pandemi verileri;

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya geneline yayılan korona virüsü salgınının ‘en kötü küresel sağlık acil durumu’ olduğunu söyledi. Önlemlere uyma konusunda Kanada, Çin, Almanya ve Güney Kore’yi örnek gösteren Ghebreyesus, “Önlemlerin uygulandığı durumlarda vakalar azalıyor. Uygulanmadığı durumlarda artıyor” ifadelerini kullandı. “Yayılımı bastırmalıyız ancak aynı zamanda savunmasız grupları belirlemeli ve hayat kurtarmalıyız, mümkünse ölüm oranını sıfıra indirmeliyiz eğer değilse minimuma indirmeliyiz” diyen Ghebreyesus, bu konuda Japonya ve Avustralya’nın başarılı olduğunu aktardı.

Küresel vaka sayısı 16 milyon 653 bini geçerken, can kaybı sayısı ise 657 bine yaklaştı. 218 bini geçen yeni vaka sayısı, bayrama kadar toplam vaka sayısı 17 milyona ulaşacak. On beş ülkede 2 binin üzerinde yeni vaka bildiriliyor.

ABD pandemiden en çok etkilenen ülke konumunda. Toplam vaka sayısı 4.4 milyonu, can kaybı 150 bini aştı. Halen 2.1 milyonu aşan aktif hasta bulunuyor. Günlük yeni vaka sayısı 60 binin üzerinde seyrediyor. Kaliforniya, New York, Florida ve Teksas en çok etkilenen eyaletler konumunda. Bu eyaletlerde toplam vaka sayısı 400 binin üzerinde… Can kaybında New York (32 bin 708) ve  New Jersey  (15 bin 899) ilk iki sırayı paylaşıyor. ABD’de hıza dönüştürülen istatistiklerde oldukça yüksek. Covid-19 insidansı (görülme sıklığı) milyon nüfusta 13 bin 388, ölümlülük hızı ise milyon nüfusta 454.

Resmi istatistiklere göre Türkiye’de son 24 saatte 919 kişi hastalığa yakalandı, 17 kişi hayatını kaybetti. Toplam vaka sayısı 227 bini geçti, can kaybı 5 bin 630 oldu. Son 3 gün yoğun bakım sayısı oransal olarak en çok artan iller: İstanbul, Ankara, Konya, Gaziantep, Diyarbakır.

diyarbakır

Korona hastası yoğun bakımda yer olmadığı için yaşamını yitirdi

Diyarbakır’da Covid-19 tanısı konan Şeref Yıldız vefat etti. Yakınları, durumu ağırlaşınca entübe edilmesi gereken Yıldız için aradıkları beş kentteki (Diyarbakır, Mardin, Batman, Elazığ ve Urfa) hastanelerden ‘Yer yok’ yanıtı aldıklarını belirterek tepki gösterdi. HDP Batman milletvekili Feleknas Uca, yaşananlara sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösterdi. Uca, şu paylaşımda bulundu: “Diyarbakır’da Covid-19 pozitif çıkan KOAH hastası bir vatandaşın durumu gittikçe ağırlaşıyor. Yoğun bakım ünitelerimizde yeterince yer var diyorsunuz ama hasta, saatlerdir yoğun bakıma sevk edilmesine rağmen, yeterli yatak yok diye yoğun bakıma alınmadı. @drfahrettinkoca. Dün geceden beri, tüm çabalara rağmen yoğun bakımda yer bulamadığımız hastamızı ne yazık ki kaybettik. Bunun sorumluları, bu süreci kötü yönetip, bunu halktan gizleyenlerdir. İnsanlar göz göre göre ölüyorlar. Siz daha neyi, kimden saklı[email protected]

Mardin’de vaka sayısının 5 binin üzerine çıktı. Kızıltepe vakaların en yoğun yaşandığı ilçe. Özel ve devlet hastanelerinde acil olmayan ameliyatlar yapılamıyor. Kentteki devlet hastanelerinin tüm katları dolu… Hekimler ile sağlık çalışanları yoğun bir emek harcayarak çalışmalarını yürütüyor, ancak bu “yetmiyor”.

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde, koronavirüsü rakamlarında hızlı bir yükseliş yaşanıyor. İlde pozitif hasta sayısının en fazla olduğu ilçe olan Devrek’te 1 yaşındaki bebeklerde bile hastalık görülmeye başlandı. Devrek Kaymakamlığı özellikle çocuklar için maskesiz sokağa çıkılmaması çağrısı yaptı.

Koronavirüs pozitif vakaları çıkan Dardanel fabrikasında işçiler 14 gün boyunca fabrika sahasında ve konaklama alanlarında gözetimli karantinaya alınacak. 1000’i aşkın işçinin çalıştığı fabrikada, işçilerden aldığımız bilgilere göre fabrika içerisinde bulunan üç bölümde pozitif vakalara rastlandı. Pozitif vaka sayısının ise 40’a yaklaştığı belirtildi. Ancak buna rağmen işçilere test yapılmadı.

Covid-19 seroprevalans çalışması yöntemi kamuoyu, akademik çevre, meslek örgütleri, halk sağlığı uzmanları derneği ile paylaşılmamıştı. Gazetelerden öğrenmişti ilgili çevreler. Çalışmanın sonuçları da damla damla paylaşılıyor. Önce Bakan Koca twitter mesajlarına saklı paylaşımlarda bulundu, şimdi de devreye Bilim Kurulu uzmanları girdi. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, hastalık belirtisi taşımayan her on bin kişiden 25’inin virüsü taşıdığını ve bulaştırdığını belirterek, “Boş bulunmaya gelmez, risk büyük” uyarısında bulundu. Salgın yönetiminde şeffaflık ilkesi ayaklar altına alınmaya devam ediyor.

orhan

“Büyük bir tehdit karşımızda duruyor”

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız, koronavirüs vakalarında yaşanan artışa dikkat çekti:  “İlk pik döneminin yaşandığı Nisan ayını hatırlayacak olursak o dönemde biz büyük bir endişe taşıyorduk. Vaka sayıları artacak, hastane kapasiteleri zorlanacak, yoğun bakımlar dolacak endişesi ile ciddi bir tehdit ile karşı karşıya olduğumuzu söylüyorduk. Bu dönem Mayıs ayında azaldı. Kayseri’deki günlük vaka sayıları 5’e kadar inmişti. Bu durum gereksiz bir rahatlamaya neden oldu. Tedbirlerin azaltılmaması gerektiğini vurgulamamıza rağmen tedbirler gevşetildi. Yaz aylarının da getirdiği rehavetle Kayseri’de günlük 5 olan vaka sayısı şimdi 100’ü geçti. Bu durum ikinci pikin kapıda olduğunu gösteriyor. Tekrar sil baştan olaya yeniden başlayacağımızı gösteriyor. Bizim arzu ve isteğimiz hastalık nedeniyle kapasitelerin zorlanmamasıdır. Büyük bir tehdit karşımızda duruyor”

İngiltere’de bir evcil kedide korona virüsü tespit edildi. Başkent Londra’ya bağlı Weybridge kasabasında yaşayan bir ailenin kedisine geçen hafta yapılan testin pozitif çıktığı ve bunun ülkede bir hayvanda görülen ilk korona virüsü vakası olduğu belirtiliyor.

Yeni tipi koronavirüse karşı Amerikan biyoteknoloji şirketi Moderna tarafından geliştirilen aşı adayının insanlar üzerindeki denemesinin ilk safhası başlıyor. Moderna, ilk denemelere 30 bin gönüllünün katılacağını açıkladı. Amerikan hükümetinin de desteklediği aşı çalışmasının testleri, bugüne dek insanlar üzerimde yapılan en geniş kapsamlı deneme olacak. Gönüllüler, 28 gün arayla ikişer doz aşı olacak. Bir gruba gerçek aşı adayı, diğer gruba ise tuz içerikli plasebo enjekte edilecek.

Araştırmacıların Cell adlı dergide yayınlanan çalışmada bildirdiğine göre, Covid-19’a yol açan korona virüsü türü olan SARS-CoV-2’nin bulaştığı insan hücreleri, hastalık bulaşmayan normal hücrelere kıyasla ‘filopod’ adı verilen çok sayıda ve normalden daha uzun çıkıntılar oluşturuyor.

Koronavirüste ikinci dalganın başladığını söylediği Belçika’da, Mayıs ayı sonunda aşamalı olarak gevşetilen önlemlerin yeniden sıkılaştırılması kararlaştırıldı. Ulusal Güvenlik Konseyi, aile ziyareti, sosyal iletişimde bulunulacak kişi sayısı ve kitlesel etkinliklere katılıma sınırlama getirdi. Konsey, daha önce kapalı alanda 200, açık alanda 400 kişiye kadar katılıma izin verilen kitlesel etkinliklere de sınırlama getirdi. Kapalı alanlardaki etkinliklere en fazla 100, açık alanlardakilere ise 200 kişi katılabilecek. Randevular hariç, mağaza içinde alışveriş 30 dakika ile sınırlı olacak. Belçika hükümeti tarafından, iç turizmi canlandırmak amacıyla ücretsiz dağıtılan tren kartlarının kullanımı da, Eylül ayına kadar ertelendi.

Salgının en fazla artış gösterdi Anvers (Antwerpen) eyaletinin ise, yeniden kilitlenmesi gündemde. Alınacak katı önlemler arasında, Anvers eyaletinin yeniden dış dünyaya kapatılması da bulunuyor. Anvers’in yer aldığı Flaman kesiminde, açık ve kapalı alanlardaki tüm spor karşılaşmalarına seyirci yasağı tekrar getirildi. Belçika Fas Camileri Federasyonu da, 31 Ağustos’a kadar camilerdeki bütün faaliyetleri askıya almayı kararlaştırdı. Camilerde vakit ve Cuma namazlarının yanı sıra, bayram namazı ve bayramlaşma da yapılmayacak.

teksas

 ‘Kritik bakım yönergesi’: Hangi korona hastası ölüme terkedilecek?

ABD’nin en çok Covid-19 vakası görülen dördüncü eyaleti Teksas’taki bir hastaneye, yükü kaldıramaması nedeniyle hangi hastaların tedavi edilip hangilerinin ‘ölmeleri muhtemel’ olduğu için eve yollanacağının kararlaştırılmasını öngören ‘kritik bakım yönergesi’ yollandı. Uzmanlar, vaka artışından toplu etkinlikleri sorumlu tutarken yetkililer, “Maalesef Star Bölgesi Memorial Hastanesi’nin doktorları, kapasiteyi aşan hasta sayısı nedeniyle hangilerinin tedavi edileceği konusunda seçim yapmak zorunda kalacaklar. Tedavi edilemeyecek hastalar eve yollanacak” dedi.

ABD’de beyzbol sezonunun başlamasından günler sonra bir takımda 14 kişide Koronavirüs tespit edildi.

Avrupa ülkeleri yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında normalleşme sürecinin başlamasıyla yeniden artan vakalar nedeniyle ikinci dalga endişesini aşamaya başladı. Milyonlarca insanın Avrupa çevresine yaz tatili için seyahat etmesi endişeleri arttırdı. Fransa’da gençlerde vakaların artmaya başlaması uyarılara neden olurken Almanya’da da kamu sağlığı birimi, son haftalardaki ciddi artışlara ilişkin uyarıda bulundu. Britanya’nın İspanya’yı güvenle seyahat edilebilecek ülkeler listesinden çıkarmasının ardından bu kez İspanyol adaları da listeden çıkarıldı. Hükûmet, tatile gidenlere genel bir uyarıda bulunarak “Hiçbir seyahat risksiz değil” dedi. Avrupa genelinde artan vakaların yeni tedbirlere neden olma ihtimali tatil planlayanlar ve organizasyon şirketleri için endişeye neden oldu.

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vakalarının arttığı Lübnan’da gelecek iki hafta için sıkı önlemler belirlendi. İbadet yerleri, sinemalar, barlar, spor etkinlikleri ve kalabalık mağazalar kapatıldı. Şirketler, bankalar ve eğitim kurumları kısıtlı günlerde açık olabilecek. Lübnan’da alınan önlemler Müslümanların kalabalık toplanmalar yaptığı Kurban Bayramı öncesi belirlendi.

Urfa’daki COVID-19 pandemisi ile ilgili basın açıklaması da SES Şube Yönetim Kurulu tarafından yapıldı. SES Şube Eş Başkanı Salih Karataş tarafından okunan açıklamada “İlk başlarda yerel yöneticiler ve idareciler tarafından inkar ve salgını görmezden gelen bir tutum sergilense de zamanla artık saklanamaz bir şekilde artış olduğu görülmektedir. Durum bu haldeyken Şanlıurfa il sağlık müdürlüğü işlemez hale gelmiş, adeta halkımız ve sağlık emekçileri kendi kaderlerine terk edilmiş durumdadır” denildi.

Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı tarafından Sağlık ve Toplum Covid-19 Özel Sayısı yayınlandı. Özel yayında Covid-19 pandemi süreciyle birlikte Türkiye’deki göçmen ve mültecilerin durumu ve covid-19 ve şehir temizliği gibi toplumsal konulara da değinilmektedir.

Koronavirüs (Kovid-19) salgınının en yaygın olduğu kentlerin başında bölge kentleri gelirken, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mardin Şubesi önceki gün yaptığı açıklamayla Mardin’deki vaka sayısının 5 bine yaklaştığını duyurdu.

Kovid-19’un ulaşmasının en zor olduğu kırsal mahallelerde de vaka sayısının arttığını kaydeden Dr. Derya Etem, “Şu anda Mardin’in sağlık alt yapısını aşan bir düzey de hızlı bir vaka durumu ortaya çıkıyor ve Kurban Bayramı’nda vaka sayısında patlama olmasından endişe ettiklerini” söyledi.

Mardin’de pandemi sürecinin ilk dönemlerinde halkın durumun ciddiyetinin farkında olması nedeniyle sürecin kontrollü bir şekilde yürütüldüğünü hatırlatan SES Eşbaşkanı Bilek de, “Normalleşme adı altında atılan adımlar ile birlikte salgının bittiği, kontrol altına alındığı izlenimi verildi. Doğal olarak bu da halkın önlemlere dikkat etmemesine neden oldu. Bu da virüsün yayılmasına ortam sağladı. Son günlerde neredeyse Kovid-19 hastası dışındaki hastalara hizmet verememeye başladık. Nitelikli ikinci basamak sağlık hizmeti sunamaz hale geldik. Bunu da kesinlikle şu anki politikaya bağlıyoruz. Alınan kararların sahadaki gerçeklikle uyuşmamasına bağlıyoruz. Çünkü biz ne kadar salgın az desek de hastanelerin doluluk oranlarından Mardin’in çok ciddi vaka sayısı olduğunu diyebiliyoruz. .Sürü bağışıklığı denilen yöntem ile pik seviyesi görülecek.. Mardin’de pik seviyesine ne zaman ulaşılacağı yönünde bir öngörüde bulunamıyoruz. Bölgenin önemsenmediği yönünde söylemler var. Mardin için günlük sadece 140 test yapılacağı fikri doğru ise, biz bunun bölgeye yönelik özel bir politika olarak değerlendiririz.” diye konuştu.

 

Enfekte olan hücreler virüsü yayan uzantılar üretiyor-Jack J. Lee

“Araştırmada kullanılan yüksek çözünürlüklü elektron mikroskobu, enfekte haldeki maymun hücrelerinde bu tür filopodların var olduğunu doğruladı ve çıkıntılardan tomurcuklanan SARS-CoV-2 viral parçacıklarını görüntülemeyi başardı. Bu çıkıntıların, virüsün yayılmasında keşfedilmemiş rolleri olabilir ve gelecekteki antiviral tedaviler için hedeflenecek bir araç olarak bizlere yardımcı olabilirler.

Buna benzer iğne benzeri çıkıntılar, yapıların farklı roller üstlendiği bazı sağlıklı hücrelerde de bulunur. Örneğin, onarım hücreleri, yaralanan bölgelere gitmek amacıyla ortay çıkan kimyasal ipuçlarını tespit etmek için filopod gönderir.

Sars salgınının arkasındaki korona virüsü dahil olmak üzere, diğer virüsler de hücrelerin filopod tomurcuklandırmalarına yol açıyor olabilir. Marburg ve Ebola gibi kimi virüsler, enfekte hücrelerin ürettiği filopod boyunca seyahat eder ve doğrudan bir hücreden diğerine taşınmak için bu yapıları kullanabilir.”

...Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu’nun 27 Temmuz tarihli Korona Günlükleri’nin tamamı için TIKLAYIN

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler