Kremlin: Türkiye'nin Kürtlerle ilgili 'çekincelerine' rağmen Suriye kongresi toplanacak

Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Dmitri Peskov, Türkiye'nin Suriyeli Kürtlerle ilgili yaptığı itirazların, Suriye'de siyasi çözüm için önerilen kongrenin toplanmasına engel teşkil etmeyeceğini açıkladı.

Kremlin: Türkiye'nin Kürtlerle ilgili 'çekincelerine' rağmen Suriye kongresi toplanacak

Soçi'de gazetecilere bir açıklama yapan Peskov, "Türkiye'deki ortaklarımızın kendi ulusal güvenliklerine tehdit oluşturduğunu düşündüğü bazı silahlı gruplara yönelik belli çekinceleri olduğunu biliyoruz. Ancak bunlar, bu işlerin hayata geçirilmesine engel oluşturmuyor. Önümüzdeki dönemde bu konunun uzmanları mutabakat sağlamak ve katılımcı listesini oluşturmak için yoğun bir şekilde çalışacaklar" dedi.

Peskov, söz konusu kongrenin "yakın bir gelecekte" toplanacağını belirtti ancak tarih vermekten kaçındı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani Suriye’de siyasi çözüm çabalarını değerlendirmek üzere dün Soçi’de bir araya gelmişti.

Üçlü zirvenin ardından Putin, “Suriye toplumunun bütün kesimlerinin katılabileceği bir toplantının yapılması konusunda mutabık kaldık” derken, Ruhani de “Yapılacak kongrede bütün partiler, bu kongrede birleşecekler ve Suriye’nin geleceği için müzakere yapacaklar” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan ise “Siyasi sürecin hayata geçirilmesi konusunda görüş birliğine vardık” diye konuşmuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler