KPSS'de yüksek puan alanların atanmaması usule uygunmuş

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, KPSS'de yüksek puan alan öğretmenlerin mülakatta elenmesinin yönetmelik hükümlerine uygun olduğunu söyledi.

KPSS'de yüksek puan alanların atanmaması usule uygunmuş

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CHP'li Utku Çakırözer'in KPSS'de yüksek puan alan öğretmenlerin de mülakatta elenmesine ilişkin sorusuna “Yönetmelik hükümlerine uygun” şeklinde yanıt verdi.

Evrensel'in haberine göre CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, MEB'in sözleşmeli öğretmenlik için mülakatlarına giren öğretmen adaylarının KPSS'den yüksek puan alsa bile mülakattan geçemediğini ve bu konudaki usulsüzlükleri bakan Ziya Selçuk'a sormuştu. Basında yer alan haberler doğrultusunda soru önergesi ile Çakırözer'in KPSS'den 90 alıp mülakatta 50 verilen ve KHK'den ihraç edilmiş adayların akrabalarının ve  FETÖ gerekçesiyle kapatılan üniversitelerden mezun olan adayların baraj altında bırakıldığı iddialarını sormuştu. Mülakatların içeriklerinin adaylara özel olup olmadığınında açıklığa kavuşturulmasını isteyen Çakırözer, MEB'in bu durumdaki tavrını sormuştu.

Soru önergesini yazılı olarak yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise, “Sözleşmeli öğretmenlik alımı sözlü sınavı ve iş işlemleri 'Sözleşmeli Öğretmenlik İstihdamı Alımına İlişkin Yönetmelik' hükümlerine uygun olarak gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede sözlü sınav merkezleri belirlenmiş. Belirlenen nitelikteki personelden sözlü sınav komisyonları oluşturulmuştur. Belirlenen ilgi ve yetenekleri ölçmeye yönelik sorular kullanılarak sınav ve değerlendirilme işlemi gerçekleştirilmiştir”yanıtını verdi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler