KPSS'de bir ayrıcalık da BTK için getirildi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) iletişim uzman yardımcısı alımı için KPSS şartı kaldırıldı. BTK, istihdamı kendi sınavını yaparak sağlayacak.

KPSS'de bir ayrıcalık da BTK için getirildi

Kamuya yerleşebilmek için milyonlarca adayın girmek zorunda olduğu KPSS’ye yeni bir istisna getiren hükümet, BTK bünyesinde çalışan “iletişim uzman yardımcıları” için KPSS’ye girmeden atanması kararını aldı. 

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik’te değişiklik 31 Ekim'de Resmi Gazete'de yayınlandı. Mevcut yönetmelikte kimlerin sınava girmeden kamuya atanabilecekleri “istisnalar” başlıklı maddesinde yer alıyor. Değişiklikle bu istisnalara bir yenisi daha eklenerek "iletişim uzman yardımcılarının" KPSS'ye girme şartı kaldırıldı. 

Değişiklikte, alınacak görevlilerin BTK'nın kendisinin yapacağı yazılı ve sözlü sınava tabi tutulacakları görülürken 47 uzman yardımcısının istihdam edileceği belirtildi.

İstisnalar listesi

Yönetmeliğe göre KPSS’ye girmeden kamuya yerleşecek kadrolar “istisnalar” başlıklı maddede şöyle sıralanıyor:

“Adalet Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı ile İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarının bakanlık teftiş kurulları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Askeri Adalet Teftiş Kurulları, kaymakam adayları, Dışişleri Bakanlığı aday meslek memurları, aday konsolosluk ve ihtisas memurları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar uzman yardımcıları, iletişim uzman yardımcıları ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değişik 1’inci maddesinin üçüncü fıkrasında sayılanlar ile Devlet senfoni orkestraları ve Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçıları bu Yönetmeliğin kapsamı dışındadır.

Cumhuriyet

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler