Koronavirüs salgınında ölü sayısı 5 haneli rakamlara ulaştı

Koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5 haneli rakamlara ulaştı, 10 bini geçti. İtalya'daki ölümler Çin'i geçerken, koronavirüs krizinin merkez üssü ilan edilen Avrupa ülkelerinde alınan tedbirlere yenileri eklendi.

Koronavirüs salgınında ölü sayısı 5 haneli rakamlara ulaştı

Koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin dünya genelindeki güncel verilerinin derlendiği "worldometer" internet sitesi, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısını 20 Mart itibariyle 10 bin 49 olarak güncelledi. Sitede yer alan bilgilere göre, dünya genelindeki vaka sayısı 246 bini 79'a ulaştı.  

 

Çin: Vaka sayısı düşüyor

Koronavirüsün ilk ortaya çıktığı Çin'de, 3 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle birlikte ölenlerin toplam sayısı 3 bin 248'e çıktı. Ülke genelinde vaka sayısı ise 39 artarak, 80 bin 967'e yükseldi. Son günlerde vaka sayısında ciddi düşüş yaşanıyor. 

 

İtalya: Ölüm sayısında Çin’i geçti

Çin'den sonra koronavirüsün en çok etkilediği ülkelerin başında gelen İtalya'da hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 405'e ulaştı. İtalya, böylece Çin'i de geride bırakarak, dünya genelinde en çok ölümün yaşandığı ülke oldu. İtalya'da vaka sayısı ise 41 bin 35'e çıktı. 

 

Kuzey Doğu Suriye: Sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Henüz bir vakanın tespit edilmediği Kuzey ve Doğu Suriye'de 23 Mart itibariyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi, şehir içi ve şehirlerarası tüm ulaşım seferlerini 21 Mart Cumartesi günü durduracağını ve  tüm lokanta, çarşı, park, özel işyeri, düğün salonları ve taziye çadırlarının açılması yasakladığını açıkladı. 

 

Türkiye’de ölü sayısı 4’e çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yaptığı açıklamayla koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 4'e yükseldiğini duyurdu. Son 24 saatte bin 981 test yapıldığını açıklayan Koca, bunlardan 168’inin pozitif çıktığını duyurdu. Koca, “191 olan hasta sayımız 359’a ulaştı. Hastalarımızdan 85 yaşındaki bir hanımefendiyi kaybettik” dedi.

 

ABD

ABD'de son ölümlerle birlikte yaşamını yitirenlerin sayısı 217'yi buldu. Vaka sayısı ise, 14 bin 366'a yükseldi.  ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs acil yardım paketini imzaladı. Buna göre ücretsiz test olunabilecek.  

Trump, Camp David'de planlanan G-7 zirvesinin telekonferans üzerinden yapılacağını duyurdu.

 

Avusturalya: Yolcularda testler pozitif çıktı

Avustralya'nın Sydney kentinde Ruby Princess isimli bir cruise gemisinde 3 yolcunun koronavirüs test sonucu pozitif çıktı.

 

İsrail: Büyükelçiliklerini kapattı

Vaka sayısının 677'yi bulduğu İsrail, Almanya, İspanya, Yunanistan, Hollanda ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ndeki büyükelçiliklerini kapattı.  

 

Kamboçya

Kamboçya, salgın nedeniyle Vietnam sınırını geçici olarak kapattı. 

 

İngiltere

İngiltere'de tüm lig karşılaşmaları Mayıs ayına kadar ertelendi

 

Yunanistan: Ulaşıma kısıtlama getirildi

6 kişinin yaşamını yitirdiği Yunanistan'da vaka sayısı 464'ü buldu. Yeni önlem kapsamında otel hizmetleri Pazar günü itibariyle askıya alınacak. Metro ve tramvay seferleri de 20 Mart’tan itibaren kısıtlanacak.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler