Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 76 kişi öldü, toplam can kaybı 725’e ulaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs (Covid-19) nedeniyle son 24 saatte hayatını kaybedenlerin sayısının 76 olduğunu, toplan can kaybının 725’e yükseldiğini açıkladı. Toplam vaka sayısı ise son 24 saatteki 3 bin 892 vaka ile 34 bin 109’a ulaştı.

Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 76 kişi öldü, toplam can kaybı 725’e ulaştı

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüste (Covid-19) son 24 saatte vaka sayısının 3 bin 892, vefat sayısının 76 olduğunu, toplam vefat sayısının ise bugün hayatını kaybeden 76 kişi ile birlikte 725'e ulaştığını bildirdi. Sağlık Bakanı Koca, Covid-19 tedavisi tamamlanarak taburcu edilen toplam kişi sayısının bin 582 olduğunu söyledi. Koca, bugün itibarıyla toplam test sayısının da 228 bin 868'e ulaştığını kaydetti.

 

“Toplum Bilimleri Kurulu oluşturduk”

Sağlık Bakanı Koca, "Dün ülkemizi dışarıya karşı izole etmeye çalışıyorduk, izolasyon kuralına şimdi şehir şehir uymamız zorunludur. Toplum Bilimleri Kurulu adında yeni bir kurul oluşturduk. Kurul, süreçle ilgili öngörü çalışmaları yapacak, toplumsal öneriler getirecek. Her yaşta, olağanüstü bir hızla bulaşabilen virüsle karşı karşıyayız. Vücut direncine bağlı olarak herkeste hastalık belirtisi çıkabiliyor. Artık genç yaşlardaki hastaların da kaybına tanık oluyoruz. Yaş bir güvence olarak algılanmamalıdır." ifadesinde bulundu.

 

“İki üniversitemiz virüsü izole etmeyi başardı”

Koca, "Hastalarımızda akciğer enfeksiyonuna geçiş oranında azalma sağladık, ilaç tedavisine erken başlamamızın bunda büyük rolü olduğunu düşünüyoruz. Evde izole edilmesi gerekenleri dijital yöntemle takip edeceğiz. Gerektiğinde hemen uyaracağımız sistemin hazırlıklarını tamamladık. Türkiye genelindeki dağılımda İstanbul, Ankara, İzmir, Körfez, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak bu noktalarda yoğunluk fazla. Türkiye'de 60 yaş altı vakalarda ölüm oranının yüksekliğine dair yanlış bilgi vardı. 60 yaş altı komorbid hastalığı olmayanların toplam içindeki payı yüzde 10. Erciyes Üniversitesi'nden Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ile Ankara Üniversitesi'nden Aykut Özkul virüsü izole etmeyi başardılar" dedi.

 

Vaka takibi için aplikasyon geliştirildi

Sağlık Bakanı Koca, "Vakaların izole olmalarını, evde takibini, hareketliliğini, dışarı çıkıp çıkmadığını görmek üzere bir aplikasyon geliştirildi. Süreci takip ederken olumlu gözlemlerimiz var. Bunların istikrar ve trend kazanmasını bekliyoruz. Şu an bütün Türkiye'de yoğun bakımlardaki doluluk oranımız yüzde 62-63'ü geçmedi. Yeni bir atama sürecini başlattık, önümüzdeki birkaç gün içinde bu süreç sonuçlanmış olacak." dedi.

uvdsV4

 

K0jLW1

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler