Koronavirüs nedeniyle koku kaybının nedeni çözüldü

ABD'de yapılan bir araştırma, korona virüsünün niçin koku kaybına yol açtığını ortaya çıkardı. Araştırmaya göre virüs, koku nöronlarını destekleyen hücrelere saldırıyor.

Koronavirüs nedeniyle koku kaybının nedeni çözüldü

 

Harvard Üniversitesi'nde yapılan araştırma, koronavirüsün en yaygın belirtilerinden biri olan koku kaybının sırrını çözdü. Harvard Tıp Okulu'nun araştırmasına göre, koronavirüs, kokuları tespit edip beyne ileten koku duyusu nöronlarını destekleyen hücrelere saldırıyor. Bu süreçte nöronlar virüs nedeniyle zarar görmüyor ancak beyne de koku sinyali gönderilemiyor.

Araştırmanın eş yazarlarından Sandeep Robert Datta, vardıkları sonuç ile ilgili şu ifadeleri kullandı: "Bulgularımız şunu gösteriyor ki, yeni tür koronavirüs hastaların koku duyusunu, nöronları doğrudan enfekte ederek değil, destekleyici hücrelerin fonksiyonlarını etkileyerek değiştiriyor."


Datta, bu bulgunun aynı zamanda, koronavirüsün yol açtığı koku kaybının çok büyük ihtimalle kalıcı olmadığı anlamına geldiğini de ekledi. ABD'li doktor, "Bence bu iyi haber çünkü enfeksiyon temizlendiğinde, koku nöronlarının değiştirilmesine veya sıfırdan yeniden inşa edilmesine gerek kalmıyor" diye konuştu.

Koku kaybı, yeni koronavirüsün yol açtığı Covid-19 hastalığının en yaygın ve erken belirtilerinden biri. Öyle ki, bazı araştırmalar, ateş veya öksürükten önce bu semptomun incelenmesiyle kimin hastalığa yakalandığının daha iyi tespit edilebileceğini savunuyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler