Koronavirüs günlerinde kayyuma devam: Batman, Silvan, Lice ve Ergani…

Toplum koronavirüs salgınıyla boğuşurken AKP İktidarı, fırsattan istifade totaliterleşmeyi derinleştirecek, hak ve özgürlüklere yönelik saldırılara ve gaspa devam ediyor. Bu sabah saatlerinde İçişleri Bakanlığı talimatıyla HDP’li Batman, Silvan, Lice ve Ergani belediyelerine kayyum atandı. Eşbaşkanlar gözaltına alındı.

Koronavirüs günlerinde kayyuma devam: Batman, Silvan, Lice ve Ergani…

 

SiyasiHaber

Dünya koronavirüs salgınıyla mücadele ederken AKP İktidarı fırsatçılığa devam ediyor. Sözde koronavirüs önlemi olarak açıklanan “Ekonomik İstikrar Kalkanı’ yandaş ve havuz sermayesinin ‘yüzünü güldürecek’ önlemler olarak uygulamaya alınırken, işçilere ücretsiz izin, işten çıkartma dayatılıyor. Öte yandan rant ekonomisine helal gelmesin diye, Tayyip Erdoğan yaptığı bir düzenleme ile tüm doğal ve tarihi koruma alanlarına ilişkin tasarruf hakkını kendine bağlıyor.

Kürtler ve Kürtlerin siyasi iradesi de bundan nasibini alacaktı elbette… Ve bu sabah saatlerinde hamle geldi. İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yönetiminde bulunan Batman, Silvan, Lice ve Ergani belediyelerine kayyum atandı.  Belediye binalarının etrafı sabah saatlerinde polisler tarafından çevrilirken belediyelerin önündeki caddeler trafiğe kapatıldı. Belediyelere giden personeller de binalara alınmayarak evlerine gönderildi.
Yetmedi kayyum atanan belediyelerin eş başkanlarından, Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak ve Ergani Belediye Eşbaşkanı Ahmet Kaya gözaltına alındı.

HDP, 31 Mart yerel seçimlerinde 3 büyükşehir, 5 il, 45 ilçe ve 12 belde olmak üzere toplam 65 belediye kazanmıştı. Son kayyum atamalarıyla partinin 3 büyükşehir, 1 il, 29 ilçe ve 3 belde belediyesine kayyum atanmış oldu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler