Korona vakaları her altı haftada bir iki katına çıkıyor

Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Ghebreyesus açıkladı: “Haziran 2020’nin sonuna gelindiğinde, DSÖ’ye yaklaşık 10 milyon vaka ve yarım milyon ölüm bildirilmişti. Pandemi hızlanmaya devam ediyor: Mevcut hızında, vakalar yaklaşık altı haftada bir iki katına çıkıyor.”

Korona vakaları her altı haftada bir iki katına çıkıyor

SiyasiHaber

Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu 4 Ağustos 2020 tarihli Korona Günlükleri’ni yayımladı. Dünyadan ve Türkiye’den koronavirüs verilerinin yer aldığı Korona Günlükleri’nde The Lancet Dergisi’de yayımlanan M. John Edmuns’un “Covid-19 salgını sırasında okulları yeniden açmak için bir yol bulma” başlıklı makalenin çevirisinin de bir bölümü yer alıyor.

“Korona Günlükleri” 4 Ağustos tarihli içeriklerinin salgın ile ilgili bölümlerine göre;

Koronavirüs salgınının başlangıcından itibaren sosyal medya hesabından Türkiye’nin verilerini yorumlayan sinir ve genetik uzmanı Doç. Dr. Çağhan Kızıl, koronavirüs testlerinin yetersiz olduğunu savundu. Sosyal medya hesabından, Cumhurbaşkanlığı çalışanlarına üç günde bir koronavirüs testi yapıldığını belirten Kızıl, kalan test sayısının kapsamlı bir pandemi taraması için yeterli olmadığını belirtti. Kızıl, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı etiketleyerek, “Cumhurbaşkanlığının 42 bin personeline üç günde bir düzenli test yapılma zorunluluğu var mı? Varsa bu kişilere yapılan günde ortalama 15 bin test günlük verilere dahil mi? Geri kalan günlük 30 bin test kapsamlı bir pandemi taraması için yetersiz değil mi?” sorularını gündeme getirdi.

 

Ghebreyesus: “Pandemi hızlanmaya devam ediyor”

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlerin dünya çapında haziran başında hafifletilmesiyle salgın yeniden hız kazanmışken, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) küresel vaka sayısının her altı haftada ikiye katlandığını açıkladı. DSÖ’nün hafta sonunda yayımladığı bir raporda, haziran ayına küresel verilerin incelenmesiyle bu sonuca varıldı. Raporda, DSÖ Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un şu ifadelerine yer verildi: “Haziran 2020’nin sonuna gelindiğinde, DSÖ’ye yaklaşık 10 milyon vaka ve yarım milyon ölüm bildirilmişti. Pandemi hızlanmaya devam ediyor: Mevcut hızında, vakalar yaklaşık altı haftada bir iki katına çıkıyor.”

The Guardian Gazetesi’nin derlemesine göreyse, temmuz ayı birçok ülke açısından en kötü dönem oldu. Temmuz’da, dünya genelinde 8 milyondan fazla vaka bildirimi yapıldı. Verilere göre sadece temmuz ayında, salgının ilk altı ayı boyunca bildirilene yakın sayıda vaka tespit edildi. Son yedi günün beşinde ise günde 250 binden fazla yeni vaka saptandı. Yani her dört günde bir, bir milyon kişi daha korona virüsüne yakalandı.

Küresel vaka sayısı 18.4 milyonun üzerine çıktı. Toplam vaka sayısında ABD 5 milyona, Brezilya 3 milyona ve Hindistan 2 milyona yaklaşırken Güney Afrika 516 bini geçti. Dünya genelinde aktif vaka sayısı da tırmanmaya devam ederek 6 milyonu geçti.

Resmi istatistiklere göre Türkiye’de son 24 saatte 995 kişi Covid-19’a yakalandı, 19 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 580 kişi. Aktif hastaların %8.4’ünde pnömoni (zatürre) mevcut. Toplam vaka sayısı 234 bine yaklaştı.

Diyarbakır’da Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışan Dr. Halil Yücel Kutun Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

cc1

Dr. Turan: Diyarbakır özelinde gerçek verilere ulaşamıyoruz

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Elif Turan, Diyarbakır özelinde gerçek verilere ulaşamadıklarını açıkladı. Resmi verilere göre Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 265 yeni vaka olduğu bilgisini hatırlatan Turan, “Sahadaki arkadaşlarımız bize farklı bilgiler veriyorlar. Diyarbakır’da günde 300 yeni vaka var. Urfa’daki arkadaşlarımız ise günlük 300-350 yeni vakadan bahsediyor. Yalnızca Diyarbakır ve Urfa’daki günlük yeni vaka sayısı bile açıklanandan çok daha fazla” diye konuştu. 

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan 01 Ağustos 2020 tarihli Covid-19 Günlük Durum Raporu’na göre Türkiye genelinde 997 yeni vaka tespit edildi. Yeni vakaların 265’i Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne ait. Yine yeni vakaların yaklaşık yarısında (%48) hastaneye yatış verilmiş. Hastaneye yatış Doğu Marmara’da (%69), Batı Karadeniz’de (%67), Batı Anadolu’da (%59), Akdeniz’de (%55), Ege’de (%54), Batı Marmara’da (%53) ve Güneydoğu Anadolu’da (%51) daha yüksek. Yeni vakalarda yüksek hastane yatış oranları semptomu hafif olan ya da olmayanlarda, 50 yaşın altındakilerde, temaslılarda test yapılmadığı ve filyasyon çalışmasının da ciddi sorunlar olduğunu güçlendiriyor. Yine bu orandan akıl yürütmeye devam edersek gerçek vaka sayısının 10-20 kat daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Sağlık Bakanı Koca bayram sonrası vaka sayısının ülke genelinde artmasından endişeliymiş: “Bayram kutlamalarında, tatil yerlerinde, salgın faktörü ne yazık ki yeterince dikkate alınmadı. Daha önce, bazı illerle sınırlı olan vaka artışlarının önümüzdeki günlerde ülke geneline yayılmasından endişe duyuyoruz. Tedbirde güç birliğine ihtiyacımız var.” 

Bakan endişe duyar da Bilim Kurulu duymaz mı? Artan vaka sayılarına dair Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyeleri de endişelerini belirttiler. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kitlesel hareketlerin artışının, COVID-19’lu vaka sayısındaki artışla doğrudan ilişkili olduğunu belirtti: “Önümüzdeki haftalar herkes kendisine çok daha fazla dikkat etsin, mümkünse kalabalıklara ve kapalı ortamlara girmesin. Bu ortamlarda maskesiz durmasın, diğer insanlarla mesafesini korusun ve bol bol ellerini yıkasın.”

 

Bugünkü ihlaller yaklaşık 10 gün sonra tabloya yansıyacak

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan Kurban Bayramı ile ilgili açıklamalarda bulundu: Sayın Bakanımız Fahrettin Koca tarafından kurban kesim alanlarında, bayram ziyaretlerinde, cemaatle kılınan namazlarda bazı tedbir kararları açıklanmıştı. Bugün bayramın son günü ve uyuma baktığımızda maalesef istenilen düzeyde olmadığını düşünüyorum. Cemaatle kılınan namazlarda vatandaşlar uyum içindeyken, zaman zaman kurban kesim yerlerinde pazarlıklarda ya da hayvan seçimi sırasında istemediğimiz görüntülerle karşılaşabildik. En büyük sıkıntı ise maalesef, meydanlar ve özellikle plajlarda ve buraya gitmek için kullanılan toplu taşım araçlarında oldu. Plajlarda şezlonglar arası 1,5-2 metre kuralının ihlal edildiğini, birçok kişinin maske takmadığını ve çok yakın oturduğunu gördük. Vapur, tramvay gibi toplu taşım araçlarında kuralları ihlal eden çok sayıda vatandaşımızın olduğunu gördük. Keza yine kalabalık bayram ziyaretleri görüntüleri ile karşılaşıldı. Bunlar, önümüzdeki günlerde yeni vaka olarak karşımıza çıkacaktır. Bugünlerdeki ihlallere ilişkin vaka artışları yaklaşık 10-15 gün sonra tabloya yansıyacaktır."

Bir diğer Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü tatil yerlerinde oluşan yoğun kalabalıkların etkisine dair “Bayram sonrası bunun yansıması olacaktır. 7-10 gün içerisinde bu tablo kendini belli edecektir” dedi. Özlü vatandaşları uyarmayı da ihmal etmedi: "Bayram tatili dönüşü yurttaşlarımız 14 gün süreyle dikkatli olmalılar; kendilerini ve yakınlarını izlemeliler. Kendilerine ve yakınlarına virüs bulaşmış olabilir. Eğer koku ve tat alma duyusunda kayıp, boğaz ve baş ağrısı, ateş, öksürük, kas ve vücut ağrıları, bulantı, ishal, halsizlik, nefes darlığı gibi şikayetleri ortaya çıkarsa gecikmeden sağlık kuruluşuna başvursunlar." Her nedense bayram öncesi, bayram süresince ve bayram sonrasında kamusal önlemlerle ilgili bir kelam eden Bilim Kurulu üyesi henüz çıkmadı.

Yeniden yasaklamaların gelme ihtimalini de Özlü şöyle değerlendirdi: “Bu yasaklamalar uzun süre sürdürülebilirliği yok. Bunu bütün dünya anladı. Normalleşme adımları atılmak zorunda. Önümüzdeki bir yıl daha muhtemelen virüsle mücadele devam edecek. Hayatı sürdürmemiz lazım. Ancak yasaklara geri dönüş olabilir. Eğer rakamlar tekrar yükselme trendine dönerse yasaklamalar gelebilir. Maalesef bayramlaşma sürecinde, tatil yerlerinde görüyorum çok yakınlaşmalar var. Yeniden vakalarda bir patlamaya yol açabilir.” Bilim Kurulu AKP-MHP Hükümeti’nin sermaye yanlısı salgın kontrolü çalışmalarına zemin oluşturan, sorumluluğu vatandaşa yükleyen bir yol izlediği gözlerden kaçmıyor. Bilim iktidarın tahakkümü altında!

cc2

Ayasofyacılarda Covid-19 pozitifliği

AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen ve Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi’nin ardından AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Akay’ın da Covid-19 testi pozitif çıktı.

Toplu biraraya geliş olan etkinlikler Covid-19 bulaşı için büyük risk. CHP'nin 37.Olağan Kurultayı'na katılan İstanbul delgesi Aydın Yıldırım'ın koronavirüs testi pozitif çıktı. Yıldırım karantina altına alındı. 

Ayasofya’da toplu namaz ve CHP kurultayı ardından yaşanan Covid-19 vakalarının temaslı izlenimi nasıl yapılacak? Sağlık Müdürlüğü’nün işi oldukça zor. 350 bin kişiyi aşan katılım olduğu söyleniyor, Covid-19 pozitif vakalarının bulaştırma olasılığı dikkate alındığında oldukça ciddi bir bulaş olma ihtimali akla geliyor. Bayram ve tatil nedeniyle uyarılarda bulunan Bilim Kurulu üyelerinden bu konuda da herhangi bir ses çıkmadı!

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Kurban Bayramı sonrası vaka sayılarının, okulların açılma tarihi ve uygulama şekli üzerinde etkili olacağının altını çizerek şunları söyledi: “Normal seyrinde okullar 31 Ağustos’ta açılacak ancak bayram sonrası vaka tablosu bu eğitimin uzaktan, hibrit veya karma eğitim tarzında mı olacağını belirleyecektir. Tedbirlere uyum, çocuklarımızın geleceği için çok büyük önem taşıyor” dedi.

 

45 gündür cezaevlerindeki Covid-19 verileri açıklanmıyor!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Cezaevlerinde kaç Coronavirus vakası olduğu bilinmiyor ve açıklanmıyor. Vermiş olduğum bilgi edinme başvurusuna ‘17 Haziran’da açıkladık’ diye yanıt veriliyor. 45 gündür cezaevindeki Covid-19 verileri açıklanmıyor. 17 Haziran verisine göre 6 tutuklu veya hükümlü yaşamını yitirdi, virüs tanısı konulup iyileşen tutuklu ve hükümlü sayısı 374 olarak açıklandı. Aktif vaka sayısı ise 72’ydi. 45 günde ne oldu?” diye sordu. 

Şırnak'ın Silopi ilçesinden Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırlarına açılan Habur Sınır Kapısı yolcu ve turistler için bir hafta süreyle kapatıldı. Sınır kapısı sadece ticari geçişler için açık olacak. Sınır kapısında özel durumlar için Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığı'ndan izin alınmak koşuluyla geçişler yapılabilecek.

Urfa ve Mersin’de artan Coronavirus vakaları nedeniyle yeni kararlar alınırken, toplu taziyeler yasaklandı.

Alaçatı’daki The Beach of Momo’nun da aralarında bulunduğu altı mekana ‘sosyal mesafe’ kurallarına uymadıkları gerekçesiyle 15 gün kapama cezası verdi.

Çeşme’de maske ve sosyal mesafe kurallarına yönelik kontrollerin yapıldığı denetimde maske takmayan 116 kişiye toplam 104 bin 400 lira idari para cezası uygulandı, 32 işletmeye sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı gerekçesiyle toplam 100 bin 800 lira para cezası kesildi.

BBC Farsça Servisi'nin araştırması, İran'da koronavirüs salgınından ölenlerin sayısının hükümetin açıkladığının üç katı olduğunu ortaya çıkardı. Hükümetin kayıtları, 20 Temmuz itibarıyla Covid-19'dan ölenlerin sayısının yaklaşık 42 bin olduğuna işaret ediyor. İran Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı ölü sayısı ise 14 bin 405. Yine hükümetin elindeki verilere göre vaka sayısı da Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı gibi 278 bin 827 değil 451 bin 024.

Covid-19 salgınında seferlerini durduran lüks tatil gemilerinde, seferlerin tekrar başlamasıyla vaka görüldü.  Norveç’te bulunan MS Roald Amundsen ve Tahiti’de bulunan Paul Gauguin gemilerinde koronavirüs tespit edildi.

cc3

Hiçbir zaman aşı bulunmama olasılığı var

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Covid-19 aşısı için umut olduğunu ancak hiçbir zaman bulunamama olasılığı da bulunduğunu açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre Covid-19 için 24 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla aralarında Türkiye'nin de olduğu ondan fazla ülkede toplam 165 aşı çalışması devam ediyor. Türkiye'den Boğaziçi, Ege, Ankara, Ortadoğu Teknik, 9 Eylül, Selçuk, Acıbadem, Erciyes ve Bezmialem Vakıf üniversiteleri de aşı geliştirme yarışına dahil olan kurumlardan.

Dünyada şu anda temel olarak iki farklı aşı çalışması yürütülüyor. Birinci kategoride, virüsün genetik kodu üzerinden aşı üretilmesi amaçlanıyor. Diğerinde ise zayıflatılmış veya etkisizleştirilmiş virüs üzerinden çalışma yürütülüyor.

Koronavirüs salgınını kontrol altına almak için sürdürülen küresel yarışta, aşı cephesinden umut verici haberler geliyor; bir dizi potansiyel aşı adayı geliştiriliyor ve umut verici bazı ilk neticeler söz konusu. Şimdiye dek öğrendiklerimize dayanarak, şu anda Covid-19’a yol açan SARS-CoV-2 virüsüne karşı korunma amacıyla tasarlanan çoğu potansiyel aşının, düzenli olarak verilecek rapel dozlara ihtiyacı olması muhtemel görünüyor. 

İngiltere'de önümüzdeki haftadan itibaren 90 dakikada sonuç veren yeni bir koronavirüs ve grip testi bakımevlerinde ve laboratuvarlarda kullanılacak. Yetkililer yapılacak testlerin, bilhassa kış aylarında, Covid-19'u sık görülen mevsimsel griplerden ayırt etmekte faydalı olacağını söylüyorlar. Bu testler için alınan sürüntü örneklerini hızla incelenmesini sağlayacak binlerce DNA testi cihazının da Eylül ayından itibaren hastanelerde kullanıma hazır olacağı açıklandı. Yetkililer 5 bin civarındaki yeni DNA testi cihazı ile önümüzdeki aylarda 6 milyona yakın test yapılabileceğini söylüyorlar.

İngiltere, salgın sürecinde ekonomik zorluk çeken yeme-içme sektörünü desteklemek için yeni bir program başlattı. Hükümetin koronavirüs salgınında yeme-içme sektöründe zora giren işletmeleri desteklemek amacıyla başlattığı program kapsamında, ülke genelinde 72 bin lokanta, pub ve kafelerde 20 sterline kadar olan hesapların 10 sterline kadar olan bölümü devlet tarafından karşılanacak. Yemekle birlikte tüketilen alkollü içecekler ise kapsam dışı bırakıldı. Uygulama Ağustos ayı boyunca Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri geçerli olacak.

ABD Başkanı Donald Trump'ın önde gelen sağlık danışmanlarından Deborah Birx, ülkesinin koronavirüs salgınıyla mücadelede yeni bir aşamaya girdiği uyarısında bulundu. Deborah Brix, CNN televizyonunda yayınlanan mülakatında hastalığın ülkenin bir çok yerinde "olağanüstü boyutlarda" yayıldığını ve salgının başlangıcından daha büyük bir tehdit oluşturduğunu söyledi. Brix, salgının artık büyük şehirlerin yanı sıra kırsal bölgeleri de etkilediğini kaydetti, nüfusun bağışıklığının sıfır olduğu kırsal kesimde insanların maske takması ve sosyal mesafe kurallarına riayet etmesi gerektiğini vurguladı.

cc4

Trump: Karantina gelecekteki enfeksiyonları önlemiyor

ABD Başkanı Donald Trump, ülkelerde yeni tip koronavirüse karşı alınan karantina önlemlerini manalı bulmadığını, çünkü karantina sonrası tekrar bulaş riski olacağını ifade etti: ‘’Karantina gelecekteki enfeksiyonları önlemiyor. Bu iş böyle. Enfeksiyon geri gelip duruyor. Karantina önlemlerinin amacı kapasite sağlayacak süre oluşturmak; örneğin hastanelere hastalığa karşı daha etkili tedaviler bulmak için zaman tanımak."

Hollanda’nın Kraliyet Havayolu Şirketi’nin Amsterdam-İbiza uçuşu sırasında maske takmayı reddeden 2 yolcu diğer yolcular tarafından darp edildi.

Şırnak/Cizre’de sağlık emekçileri kendi imkanları ile ürettikleri 1000 adet maskeyi mahallelerde dağıttı. Çalışmada hükümetin politikaları eleştirilip salgının devam ettiği hastanelerde yer kalmadığı, bakanlığın açıkladığı verilerin doğru olmadığı, hükümetin önlem almakta yetersiz kaldığı, salgınla mücadele konusu özgücümüzle ve beklemeden kendi önlemlerimizi almamız gerektiği vurgulandı.

Bölge illerinde salgın kontrolü ile ilgili devletin ilgisizliği yoğun tepki alıyor. Salgının pik yaptığı günlerde, erken dönem alınan kamusal önlemlerin hiçbirinin devreye sokulmaması, sorumluluğun vatandaşa yüklenmesi, verilerin düşük gösterilmesi, hafif vakalara ve temaslılara test yapılmaması,  temaslı izleminin ve filyasyon çalışmasının yapılmaması, maske desteği başta olmak üzere sosyal destek programlarının devreye sokulmaması, yerel sağlık örgütlerinin salgın yönetimine katılımına izin verilmemesi, HDP’nin ve toplumun öz örgütlerinin salgın kontrolü çalışmalarına katılmasına izin verilmemesi vb. bir çok konuda ciddi eleştiriler yükseltiliyor. Eleştiriler ‘ayrımcılık’, ‘kayyım yönetimi’, ‘sağlık krizinin kirli savaşın parçası haline gelmesi’, ‘bir soykırım tekniği olarak Covid-19 kriz yönetilmeyişi’ gibi oldukça sert ifadelerle dile getiriliyor.

 

Covıd-19 salgını sırasında okulları yeniden açmak için bir yol bulma -  M. John Edmuns

“Bu korkunç salgının hızlı bir çözümü yok. Bununla birlikte, dünyadaki hükümetlerin, çocukların ve genç yetişkinlerin tam zamanlı eğitime olabildiğince güvenli ve hızlı bir şekilde dönmelerine izin veren çözümler bulması gerektiği giderek daha açık hale gelmektedir.

COVID-19'un UNESCO, dünyadaki öğrencilerin % 60'ından fazlasının COVID-19 salgını sırasında eğitiminin ulusal okul kapanması nedeniyle kesintiye uğradığını tahmin etti. Bu kapanışların, çocukların sosyal, psikolojik ve eğitimsel gelişimlerine zarar vermesinin yanı sıra, çocuk bakımı sorumlulukları nedeniyle çalışamayan yetişkinlerde gelir ve üretkenlik kaybına yol açması muhtemeldir. Düşük gelirli kökenli çocuklar muhtemelen yüksek gelirli kökenli çocuklardan daha olumsuz etkilenecektir.

COVID-19'un klinik özelliklerini ve epidemiyolojisini anlamaya başladığımız için, grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarının çoğuna kıyasla, çocukların büyük ölçüde korunmuş gibi görünmektedir. Enfekte olursa, çocuklar tipik olarak hafif bir hastalığa sahiptir. Bu karşılaştırmalı şiddetli hastalık eksikliği, kapanış okullarıyla ilişkili fayda-zarar oranını değiştirmektedir .”

Orijinal metin için;

https://www.thelancet.com/journals/lanchi/article/PIIS2352-4642(20)30249-2/fulltext

4 Ağustos 2020 tarihli “Korona Günlükleri”nin tamamı için TIKLAYIN

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler