Korona patlaması yaşanan Cizre’yi iktidar kaderine mi terk etti?

2015 yılında özyönetim ilan edilmesinin ardından 300 insanın hayatını kaybettiği Cizre’de şimdi de korona patlaması yaşanıyor. Bayram tatilinden önce korana vakalarının çok ender görüldüğü Cizre'de salgın patlaması yaşanıyor. Hastanelerde yer yok. Kentteki PTT Şubesi ise, 4 memurun salgın testinin pozitif çıkması üzerine kapatıldı.

Korona patlaması yaşanan Cizre’yi iktidar kaderine mi terk etti?

SiyasiHaber

14 Aralık 2015 ile 2 Mart 2016 arasında Cizre’de özyönetim direnişleri olarak adlandırılan süreçte 300’den fazla insan hayatın kaybetti, yüzlerce insan yaralandı. Operasyon sırasında kullanılan ağır silahlardan kaynaklı olarak Yafes, Sur, Cudi ve Nur mahallelerinde yer alan 3 bine yakın ev kullanılamaz hale getirildi. Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ilçede yaşananlara dair “Kıyamet benzeri bir tablo” tanımlamasında bulundu.

İlçe, Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç’un “Biz diz çökmedik. Kalan insanların bizimle gurur duyması lazım” sözlerini sarfetmesinden kısa bir süre sonra mahsur kaldığı bodrumda yanında bulunun insanlarla birlikte yakılarak öldürülmesiyle hafızalara kazınmış durumda.

2015 Genel Seçimleri’nde HDP’nin %93.5 oy aldığı ilçede, 31 Mart Genel Yerel Seçimleri’nde HDP’nin oyu %77,5’a düşmüştü. Bu düşüşün temel nedeni “özyönetim direnişleri”nin ardından yaşanan göç ve güvenlik görevlilerinin başka yerlerden taşınarak ilçede oy kullandırılmış olmasıydı.

2015 yılında 300 insanın hayatını kaybettiği Cizre’de şimdi de korona fırtınası yaşanıyor. İlçe’de siyasal iktidarın salgına yönelik yeterli önlemi almadığı düşüncesi genel kabul görüyor. Yurttaşlar siyasal iktidarın Cizre’yi kaderine terkettiğini düşünüyor.

cizre1

Hastanenin durumu

Şırnak'ın Cizre ilçesinde koronavirüs vakalarındaki artış devam ediyor. 200'den fazla evin karantinaya alındığı kentte, vaka sayısındaki artıştan kaynaklı İlçe Devlet Hastanesi'nde yer kalmadı. Salgına yakalanan birçok kişi İdil ve Silopi'deki hastanelere yönlendiriliyor.

Yoğunluğun olduğu İlçe Devlet Hastanesi'nde personel sıkıntısının da yaşandığı öğrenildi. İddialara göre, yeterli personel bulunmamasından kaynaklı sadece tek hemşirenin tedaviye gelen hastalarla ilgileniyor. Yine, testi pozitif çıkan hastalar ile yakınlarının hastanede aynı koridorda bekletildiği bilgisine ulaşıldı.

Konuyla ilgili hastaneden bir yetkili, “Hastanemizde yer kalmadığı haberleri doğrudur. Bütün yataklar doldu. Hastanemizde 217 yatak bulunuyor. Virüs tespit edilen hastalar farklı şehirlere sevk ediliyor. En yakın hastane Şırnak Devlet Hastanesi olduğu için hastaların büyük bir bölümünü buraya gönderiyoruz” dedi.

Öte yandan, İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı bir ekip de, 3 gündür kentin sokaklarında rastgele bir ev seçerek, buradaki kişilere test yapıyor. Ekipler, kişilerden kan testi, burun ve ağzından numuneler alarak, test sonuçlarının 2 gün içinde çıkacağını belirtiyor. 

nuran
Bakan Koca’ya soru önergesi

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir de konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı’na bir önerge verdi. Geçtiğimiz günlerde Cizre esnafının inisiyatif kullanarak kepenk kapattığını söyleyen İmir, “Bütün aksaklıklara rağmen ciddi önlemler alınmamakla beraber esnafın kendi insiyatifi ile dükkanlarını kapatması, valilik ve kaymakamlık tarafından desteklenmemektedir. Tekrar açmaları konusunda da uyarı yapıldığı iddia edilmektedir” dedi.

İmir, Koca’nın şu soruları yanıtlamasını istedi:

“– Bakanlığınız Cizre’de yaşanan vaka artışından haberdar mıdır? Son bir ay içerisinde Cizre’de kaç ölüm vakası gerçekleşmiştir? Pozitif vaka sayısı kaçtır? Günlük veriler ilgili kurumlar tarafından neden açıklanmamaktadır?

– Şırnak ve ilçelerinde gerekli hastane dokümanlarının tedarik edilmemesinin sebebi nedir? Testlerin daha hızlı yapılmamasının sebebi nedir? Yaklaşık dört aydır süren pandemi sürecine rağmen gerekli önlemler neden alınmamaktadır?

– Esnaflar ve halk önlemler alırken hükümet yetkilileri neden destek vermemektedir? Her gün onlarca vaka belirlenirken halen normalleşme sürecinden söz edilmesi doğru mudur?

– Pandemi sürecinin başında vakalar az olduğu için resmi kurumlar tarafından veriler paylaşılırken, vakaların artması ile veri akşının kesilmesinin sebebi nedir? Bu alınacak önlemler için riskli değil midir?

– Cizre’de günde toplam kaç test yapılmaktadır? Pozitif çıkan vakaların evlerine gönderildiği doğru mudur?”

 

PTT kapandı

Öte yandan, her gün yüzlerce kişinin uğrak yeri olan Nusaybin Caddesi üzerindeki PTT Şubesi kapatıldı. Söz konusu durumun, postanede 4 memurun test sonucunun pozitif çıkmasının ardından yaşandığı öğrenildi. Postaneye gelerek kargosunu teslim almak isteyenlere, "4 memurumuzda virüs çıktığından dolayı kapalıyız" yanıtı veriliyor. PTT'nin ne zaman açılacağı ise bilinmiyor.

cizre

Başhekimlik: Yanlış bilgi

Konuya ilişkin telefonla ulaştığımız Cizre Devlet Hastanesi Başhekimliği, testi pozitif çıkan kişilerle yakınlarının aynı yerde bekletildiğine dair, "Öyle bir şey yok size yanlış bilgi verilmiş” diye konuştu. Başhekimlik, hastanede tek hemşirenin hastalarla ilgilendiğine dair iddiaları ise, “Devletin kurumlarını kötülemekten size yanlış bilgi verilmiş” şeklinde yanıtladı. Başhekimlik, hastanedeki hemşire sayısı ve vaka sayısı hakkında da Sağlık Bakanlığı tarafından kendilerine verilen talimat nedeniyle bilgi veremeyeceğini kaydetti. 

ciziriri

Sosyal medyada Cizre kampanyası

Öte yandan birçok sosyal medya kullanıcısı Twiter’dan kampanya başlattı. #cizrededurumvahim #Cizreyebak #CizreyeSesVer etiketleriyle başlatılan kampanyada yetkililerin Cizre için acil önlem alması çağrısında bulunuluyor.

Kaynak: MA, Duvar

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler