Koray Aydın: İrade bizde olsa Millet İttifakı'nda olmazdık

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, "İrade bizde olsaydı, Millet İttifakı'nı kurmazdık" dedi. İYİ Parti'de MHP gömleğini çıkarma şartı olmadığını belirten Aydın "İYİ Parti'den MHP'ye giden olmaz ama oradan bize gelenler olabilir" dedi.

Koray Aydın: İrade bizde olsa Millet İttifakı'nda olmazdık

TBMM’deki yemin töreninde İYİ Parti’li bazı milletvekili ve yöneticilerin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin elini öpmesinin yankıları sürüyor. Bahçeli’nin partiye yönelik sert ithamları hatırlatılırken, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın konuya ilişkin “Yıllardan beri siyaset yapıyoruz. Siyasetin ön sıraları en geçişken sıralardır. Dışarıda farklılıklar olsa dahi orada yakınlaşmalar olur. Devlet Bahçeli grubun ön sırasında oturuyordu. Devlet Bahçeli İYİ Partililerin elini sıktı. Demek ki Bahçeli de söylediklerinden pişman olmuş. Devlet Bey daha önce bütün dediklerini ve yaptığı bütün suçlamaları unutarak bize bir el uzatmış oldu” yorumunda bulundu.

Habertürk’te Kübra Par’ın sorularını yanıtlayan Aydın, şu açıklamalarda bulundu.

Aydın, Bahçeli ile buzların eriyip erimediğine ilişkin soruya “MHP’den ayrıldık. İki ayrı saftayız. MHP duruşunu devam ettiriyor. Bizim pozisyonumuz da geride duruyor. Böyle bir medeni ilişkinin oluşması için atılmış adımları  tartışma konusu yaparak bunlardan bir şey çıkarmak mümkün değil. Biz partinin (MHP) haline üzülüyoruz, nasıl bu duruma düştü diye üzülüyoruz. İYİ Parti’den MHP’ye giden olmaz ama oradan bize gelenler olabilir. İYİ Parti’de MHP gömleğini çıkarma şartı yok. Bu yaşanan olaydan sonra parti liderlerinin durumu yanlış anlaşılmaya neden olacak bir durum var ise uyarı yapar, bu çok doğal bir tepkidir. Meral Hanım’ın Bahçeli’nin elini öpen vekil arkadaşımıza bir uyarıda bulunduğu doğrudur, uyarıları da yerindedir” yanıtını verdi.

‘Akşener'in oyu başarısızlık değil’

‘Meral Akşener neden İYİ Parti’den daha az oy aldı?’ sorusuna Aydın, “O çok doğaldır. O siyaseten başarısızlık sayılmaz. Biz garibanları oynuyoruz. Bütün gazeteler, medyalar onların. Kutuplaşma olursa kutuplaşmaya doğru oylar kayar. Bunların hepsi son 10-15 günde oldu. Daha önce hiçbir ankette böyle olmadı” ifadesini kullandı.

MHP’den neden ayrıldı?

Koray Aydın, MHP’de ayrılmasına ilişkinse şunları söyledi: “20 yıla yakın Devlet Bahçeli MHP Genel Başkanı. Liderimizin başarısız olduğu seçimler yaşadık. Bunları düzeltmek, bu partiyi iktidar yoluna sokacak hamleyi yapanlara sayın genel başkanımız bir kulp takarak bu talepleri ihraç ederek, partiden atarak yok etti. Türkeş dönemi bizim en rahat eleştiri yaptığımız dönemdi. Devlet Bey hiçbir seçimi, seçimden sonra tartışmamıştır, tartıştırmamıştır.”

‘Zaruri olarak 'evet' dedik’

Aydın, İYİ Parti olarak Millet İttifakı’nda yer almalarının yanlış olduğunu savunarak, şu değerlendirmede bulundu: “Hüküm cümlesi kurmam. Doğru da değildir. Oturur bir analiz yaparsın. Ben şöyle bakıyorum CHP üzerinden olan kutuplaşma ile bu seçimin döndürüldüğünü anlattım. AK Parti bunu bilerek yapıyor, bunu model olarak uyguluyor, seçim stratejisi. Net insanlarız. Genel başkanım halkın oyları ile girecek dedik girdik. Abdullah Gül aday olmasın diyenlerden biriyim. Çatı aday ile seçim kazanmak mümkün değil, doğru da değil. Sol sol ile ittifak kursun dedik. Bununla yola çıktık. Daha sonra çok farklı gelişmeler oldu, o gelişmeler bizim zaruri olarak Millet İttifakı’na evet dememize neden oldu. İrade bizde olsaydı, Millet İttifakı’nı kurmazdık; Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile ittifak kurardık.”

Aydın ayrıca “Ülkenin yararına olan her girişimde iktidarın yanında oluruz. Zararına olan konularda desteklemeyiz” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler