Kolonoskopi için gittiği hastaneden yüzde 1 yaşama ihtimaliyle döndü

Melike Hoşer, 21 Mayıs’ta kolonoskopi randevusu için gittiği hastaneden doktor ve hemşire ihmali nedeniyle yüzde 1 yaşama ihtimali ile yatalak bir şekilde eve döndü.

Kolonoskopi için gittiği hastaneden yüzde 1 yaşama ihtimaliyle döndü

SiyasiHaber: Mehmet Elma - Orhan Koç

Kolonoskopi kontrolleri için Gaziosmanpaşa Özel Avrasya Hastanesi’ne giden Melike Hoşer’in doktor tarafından gerçekleştirilmesi gereken kolonoskopi işleminin hemşire tarafından gerçekleştirildiği ve bu işlem sonucu yüzde 1 yaşama ihtimaliyle evine gönderildiği iddia edildi.

Hasta yakını Nermin Hoşer, 21 Mayıs günü saat 11:00’de Melike Hoşer’in kolonoskopi işlemi için hastaneye gittiğini ifade ederek, Doçent Doktor A.D.’nin kolonoskopi işlemini kendisi yapmayıp bu konuda yetkisi olmayan S. adlı hemşireye yaptırması sonucu hasta Melike Hoşer’in kalın bağırsağında bir delinme meydana geldiğini ifade etti. Hastanın makatından kal gelmesiyle kalın bağırsaktaki delinmeyi fark eden S. hemşirenin ani baygınlık geçirdiğini anlatan Nermin Hoşer, “Hastamız o şekilde sedyede kanamalı bir şekilde beklerken doktor, hasta bakıcıları ve orada bulunan diğer hastane çalışanları S. hemşire ile ilgilenmeye başladı. Hastamızın gittikçe kötüleşmesi üzerine doktoru ve hemşireleri odaya çağırdık. Ancak Dr. A.D. hastanın bir şeyi olmadığını ve durumunun birazdan düzeleceğini söyleyip gitti” diye konuştu.

Yedi saat sonra ameliyat odasına alındı

Hasta yakını Nermin Hoşer, kalın bağırsağın delinmesi üzerinden 7 saat geçmesine rağmen ablasına hiçbir tıbbi müdahalede bulunulmadığına değinerek, süreci şöyle anlattı: “Doktorla konuşmaya çalışıyoruz. Ama sürekli bizden kaçıyor ve bize meslek etiğine hiç de uygun olmayan cevaplar verip bizi başından savıyor. Kolonoskopi esnasında kalın bağırsağın delinmesi sonucu acil bir tıbbi müdahale yapılmazsa kalın bağırsaktaki kirin kana karışacağını ve vücudun zehirlenmeye gideceğini doktor arkadaşlarımızı arayıp öğrendik. Bu durumu Dr. A.D.’ye anlatmaya çalışmamıza rağmen ve bunu kendisi de bilmesine rağmen, ablamı ancak yedi saat sonra ameliyat odasına aldı. Dr. A.D. ameliyat odasına girmeden önce de  ‘sizin yüzünüzden ameliyatımı yarıda bıraktım’ gibi ifadeler kullanarak bizlere serzenişte bulundu.”

‘Kan pıhtılaşıyor, tahlil alamıyoruz’

İddialara göre Melike Hoşer’in ilk operasyonunun ardından tansiyonu 2-3’e kadar düşüyor, solunum yetersizliği baş gösteriyor ve yoğun bakım servisine alınıyor. Hasta yakını Nermin Hoşer, yoğun bakım doktorunun kan tahlili yapmak istediğinde, bağırsaklardaki pisliklerin kana ve vücuda yayılmasından dolayı tahlil yapamadığını anlatıyor. Yoğun bakım doktorunun kendisine kana karışan pisliklerden dolayı tüpe alınan kanın hızlıca pıhtılaştığını ve tahlil yapılamadığını anlattığını ifade eden Nermin Hoşer, “Yoğun bakım doktoru acilen ablamın entübe edilmesi gerektiğini söyledi. Ablamın doktoruna ulaşmaya çalıştık ancak hastanede yoktu. Yoğun ısrar ve uğraşlar sonucu doktorun hastaneye gelip ablamla ilgilenmesini sağladık.”

‘Habersizce ikinci ameliyata aldılar’

Gözyaşları içerisinde altı aylık süreci anlatan Nermin Hoşer, “Ablam; çocukları, hasta yakınları ve hastane yönetiminin bilgisi dışında yangından mal kaçırırcasına ameliyat odasına alınıyor. Kimsenin bilgisi olmadan bir operasyon gerçekleştiriliyor. Bizler bunu bir yoğun bakım doktorundan öğreniyoruz. Durumu doktoru A.D.’ye sorduğumuzda, ‘Ortalığı bu kadar velveleye vermeyin canım, hem çok estetik bir şekilde ameliyat ettim’ cevabını aldık. Ablamı normal servis odasına aldıktan sonra vücudunu açıp baktığımızda sağ kalçadan sol tarafa kadar kesildiğini, ayrıca göbek deliğinden bacaklarına doğru artı şeklinde bir kesik daha olduğunu gördük” dedi.

‘Yüzde bir yaşama ihtimali var’

Nermin Hoşer yoğun bakım doktorlarının hastanın yalnızca yüzde 1 yaşama ihtimali olduğunu kendilerine söylediğini belirterek, “Bunu duyduktan sonra araya bir kaç tanıdık daha sokup bu konuda daha uzman olan Prof. Dr. Sadık Yıldırım’a ulaştık. Bize Şişli Kolan hastanesi dahil olmak üzere yüzde 1 yaşama ihtimali olan bir çok hastanenin böyle bir hastayı kabul etmesinin mümkün olmadığını iletti. Araya bir kaç kişiyi soktuktan sonra nihayet kendi imkanlarımızla ablamın Şişli Kolan Hastanesi’ne naklini gerçekleştirdik” diye konuştu.

‘Sahte raporlar, para teklifi ve tehditlerle olay örtbas edilmeye çalışıldı’

Melike Hoşer, ablasının bu duruma gelmesine neden olmakla suçladığı Dr. A.D. ile ilgili, olayı örtbas etmek için, para teklifinde bulunduğunu iddia etti. Melike Hoşer’in iddiaları şöyle: “Ablamın nakli gerçekleştikten sonra Dr. A.D.,  Şişli Kolan Hastanesi’nden Sadık beye olayın duyulmaması ve hastanın eski sağlığına kavuşması için para teklif etmiş. ‘400-500 bin TL verelim, masraflar da bana ait hocam” demiş. Bu konuşmaya hasta ve hasta yakınları da şahit oldu. Hastane kayıtlarında kolonoskopi için randevu aldığımız açık bir şekilde ortada iken,  bizler daha sonra raporları istediğimizde hastaneye geliş nedeni Dr. A.D. tarafından, makatta kanama olarak belirtildi. Kolonoskopi CD’sini istememize rağmen alamadık. Ve raporlarda sahtecilik yapıldığını söylediğimizde ise ‘ Bilgisayar yanlış yazmış’ açıklaması yapıldı”.

Melike Hoşer, altı aydır maddi manevi ve psikolojik olarak zarara uğradıklarını ifade ederek, yetkilerin bir an önce duruma müdahale etme çağrısında bulundu.

Kolonoskopi için gittiği hastaneden yüzde 1 yaşama ihtimaliyle döndü


Kolonoskopi için gittiği hastaneden yüzde 1 yaşama ihtimaliyle döndü

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler