Kolombiya’da cezaevinde koronavirüs isyanı: 23 mahkum öldü

Kolombiya’nın başkenti Bogota’daki La Modelo cezaevinde 21 Mart Cumartesi gecesi koronavirüs nedeniyle çıkan isyanda 23 mahkum hayatını kaybetti, 83 mahkum yaralandı.

Kolombiya’da cezaevinde koronavirüs isyanı: 23 mahkum öldü

 

SiyasiHaber

Kolombiya’nın başkenti Bogota’daki La Modelo hapishanesinde ülkede 2 kişinin koronavirüs salgınında ölmesini ve hapishanenin sağlık koşullarını protesto eden mahkumlar isyan çıkardı. İsyanda hapishanede yangın çıktı. 23 mahkum hayatını kaybederken 83 mahkum yaralandı. Yaralananlardan 32’si hastaneye kaldırıldı. İsyanda ayrıca 2’sinin durumu kritik olmak üzere 7 gardiyan da yaralandı.

Kolombiya Adalet Bakanı Margarita Cabello Blanco olaya ilişkin yaptığı açıklamada, La Modelo cezaevinde çıkan çatışmada yaralanan 32 mahkumun hastaneye kaldırıldığını söyledi. Ülkedeki farklı cezaevlerinde La Modelo’da olduğu gibi ayaklanmaların ve firar girişimlerinin yaşandığını kaydeden Blanco, isyanda 7 görevlinin de yaralandığını, 2’sinin durumunun kritik olduğunu söyledi. Hiçbir mahkumun kaçmasına izin verilmediğini ifade eden Blanco, “Engellenen bir kaçış planı var. Ayrıca bu planın ya da ayaklanmaların ortaya çıkmasına neden olacak bir sağlık sorunu da bulunmuyor. Bugün koronavirüs bulaşmış tek bir mahkum yok” dedi.

Koronavirüs nedeniyle 2 kişinin hayatını kaybettiği Kolombiya’da son yapılan açıklamaya göre 231 korona virüs vakası bulunuyor.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler