Kolombiya’da 27 günde 27 insan hakları savunucusu öldürüldü

Birleşmiş Milletler’e göre, Kolombiya’da, barış anlaşması imzalandığından beri 300’den fazla insan hakları savunucusu cinayete kurban gitti. 2020’nin ilk 27 günün de ise 27 insan hakları savunucusunun öldürüldüğü açıklandı.

Kolombiya’da 27 günde 27 insan hakları savunucusu öldürüldü

 

SiyasiHaber

Kolombiya’da neredeyse her gün bir insan hakları savunucusu öldürülüyor. Birleşmiş Miller’e göre barış anlaşmasının imzalanmasından bu yana 300’den fazla insan hakları savunucusu katledildi. Kolombiya Kalkınma ve Barış Çalışmaları Enstitüsü (Indepaz) ise, 2020’nin ilk 27 günü içinde 27 toplum önderinin öldürüldüğünü açıkladı. Ayrıca 2016 yılında imzalanan Barış Anlaşması imzacısı 4 eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) savaşçısının da bu yıl öldürüldüğü belirtildi.

Telesur’un haberine göre ölümlere ilişkin sayı, silahlı insanlar tarafından Convencion Belediyesi’nde, insan hakları savunucusu Quintero Mena’nın suikaste uğramasından sonra yayınlandı. Kolombiya’daki Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), Devlet Başkanı Ivan Duque’den, toplum önderlerinin yaşamlarını ve barış süreci kapsamında korunan eski savaşçıları korumak için yapısal önlemler almasını istedi.

Geçtiğimiz hafta, İngiltere merkezli sivil örgüt Oxfam, Kolombiya hükümetini, toplum önderlerine karşı şiddet bağlamında etkili önleyici tedbirler almaya ve toplum önderlerine yönelik cinayet dalgasını defetmeye çağırmıştı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler