Kolombiya seçimleri: Barış anlaşması karşıtları birinci; FARC 10 sandalye ile mecliste

Kolombiya’da gerçekleştirilen genel seçimlerde FARC, toplam oyların yüzde 0,40’ını alırken, barış anlaşmasına karşıtlığı ile bilinen eski başkan Alvaro Uribe’nin partisi seçimlerin galibi oldu. Ancak hiçbir parti tek başına çoğunluğa ulaşamadı.

Kolombiya seçimleri: Barış anlaşması karşıtları birinci; FARC 10 sandalye ile mecliste

Kolombiya’da dün gerçekleştirilen genel seçimlerde, barış anlaşmasından sonra yasal partisi ile ilk defa seçimlere katılan FARC (Alternatif Devrimci Ortak Güç), toplam oylarının yüzde 0,40’ını alabildi. Barış anlaşmasına sert karşıtlığı ile bilinen ve FARC’a karşı en kirli savaşı yürütmüş olan eski başkan Alvaro Uribe’nin partisi Demokratik Merkez seçimlerden galip çıkarken, hiçbir parti yüzde 16’nın üzerinde oy alamadı.

FARC, çok düşük bir oy oranına ulaşmasına karşın, barış anlaşmasında üzerinde uzlaşıldığı üzere Senato’da 5 ve Temsilciler Meclisi’nde 5 olmak üzere toplam 10 sandalyeyle meclise girmiş oldu. Meclisin toplam 102 sandalyesinden 50’sini ise sağcı ve muhafazakar partiler kazandı.

Kolombiya-Seçimler

Seçim sonuçları, FARC’ın yasal siyasetteki ilk denemesinin başarısız olduğu yorumlarına rol açarken, seçimde barış anlaşmasına karşı çıkan partilerin ezici bir üstünlük elde edememesi, Kolombiya’da barış anlaşması sonrası bir siyasi istikrarsızlık döneminin başladığı yorumları da yapıldı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler