Kocaeli’nde sol sosyalist çevrelerden ortak açıklama: “Karanlık Gider, Gezi Kalır!”

Kocaeli’nde 2013 Gezi Parkı eylemleri nedeniyle yargılan 200 kişiden 150’sine toplam 98 yıl ceza verilmesi üzerine, EMEP, Halkevleri, HDP, ÖDP ve SYKP ortak bir basın toplantısı düzenledi. Yapılan açıklamada “Karanlık gider, gezi kalır” denildi.

Kocaeli’nde sol sosyalist çevrelerden ortak açıklama: “Karanlık Gider, Gezi Kalır!”

Gezi Parkı eylemleri nedeniyle haklarında dava açılan 200 kişiden 150’sine toplam 98 yıl ceza verilmesi üzerine biraraya gelen sol – sosyalist parti ve çevreler ortak düzenledikleri basın toplantısıyla tepkilerini dile getirdi.  EĞİTİMSEN Kocaeli Şubesi toplantı salonunda EMEP, Halkevleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) katılırken, Basın toplantısına Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) üyeleri ile Kaldıraç Dergisi okurları da destek verdi.

Halkevleri Kocaeli Şube Başkanı Tolga Köse tarfından okunan basın açıklamasında, “2013 yılında Türkiye'nin dört bir yanında sokağa dökülen, ağacına, şehrine, kent meydanına ve en nihayetinde yaşamına sahip çıkan yüz binlerce insan olarak bugün de mücadele ediyoruz ve tüm bu değerlere aynı iradeyle sahip çıkmaya devam ediyoruz” denildi.

Milyonların özgürlük, demokrasi talebinin bugün olduğu gibi 2013 yılında da haklı ve meşru olduğu vurgılanan açıklama’da “Gezi'nin yargılanıp cezalandırılması ne bizleri bu mücadeden alıkoyar, ne de tüm bu çürümüşlüğün içerisinde gittikçe artan homurdamaların sesini kısar. Biz burada olduğumuz müddetçe Gezi ruhu da bu memleketin her bir köşesinde varlığını sürdürmeye, birilerini hayaletiyle dahi korkutmaya devam edecek. Biliyoruz ki Karanlık gidecek, Gezi kalacak!” denildi.

 

WhatsApp Image 2019 09 24 at 18.48.23

 

Basın açıklamasının tam metni şöyle:

2013 Gezi Parkı eylemleri nedeniyle Kocaeli'nde açılan ve toplamda 238 sanığın yargılandığı Gezi davası dün sonuçlandı. 66. celsesi görülen davada kararı Kocaeli 4.Asliye Ceza Mahkemesi verdi. 2013 Gezi direnişi sırasında eylemlerde belediye mülkünün zarar gördüğünü iddia eden dönemin AKP'li İzmit Belediyesi şikayetçi olmuş, meydana gelen zararın ödenmesini talep etmişti, dün 66. celsesi görülen karar duruşmasında ise belediye şikayetinden vazgeçti.Belediyenin şikayetini geri çekmesiyle davada yargılananlar mala zarar verme suçundan beraat etti.

200'den fazla kişi olarak yargılandığımız bu davada yargılananların neredeyse tamamına ceza verilmesi Gezi'nin ateşinin hala ne kadar canlı, Gezi'den duyulan korkununsa ne denli mevcut olduğunu bir kez daha gösterdi. "Yasa dışı eyleme katılma", "dağılmamakta ısrar etme", "direnme"," kamu görevlisine görevini  yaptırmama" gibi suçlardan yargılandığımız bu davada 150 kişi cezalandırıldı. 150 sanık için toplamda 98 yıl hapis cezası verilirken , 17 sanık için 82 bin 400 TL para cezasına hükmedildi. Pek çok arkadaşımız için lehe olan hükümler uygulanmadı, cezalar ertelenmedi,indirime gidilmedi.

Verilen cezalar kimi arkadaşlarımız için 3,5 - 4 yıla kadar varırken, yağdırılan bu büyük cezalar bizi aslında şaşırtmadı. Çünkü bizler 2013 yılında Türkiye'nin dört bir yanında sokağa dökülen, ağacına, şehrine, kent meydanına ve en nihayetinde yaşamına sahip çıkan yüz binlerce insan olarak bugün de mücadele ediyoruz ve tüm bu değerlere aynı iradeyle sahip çıkmaya devam ediyoruz. Gezi'den bu yana bu memlekette yaşadıklarımız sayılacak,sıralanacak gibi değil. Nice baskılar, yasaklar, kayıplar,ihraçlar hatta katliamlar yaşadık ancak bunların hiçbiri bu memleketi sevenler, sahiplenenler ve bu memleketin tüm değerleri için mücadele eden bizleri bu mücadeleden alıkoymadı. Bugün iklim krizine karşı kent meydanlarını dolduran çocuklar, yaşamlarına en militan haliyle sahip çıkan kadınlar, memleketin barış çığlığı olan hocalar kısacası emeğimizi, kentimizi, memleketimizi sahiplenen bizler aynı kararlılıkla burada durmaya devam ediyoruz. Gezi'den bu yana yaşananları ve tüm bunlar karşısında bizim tavrımızı ve bu mücadeleyi bir an olsun bırakmayışımızı şöyle bir akla getirmek bile Gezi'den duyulan korkuyu anlamak için yeterli. Biliyoruz ki bu dava ile ceza alan 150 arkadaşımız değil, tüm Gezi ruhu cezalandırılmak istendi. Ancak yine biliyoruz ki Gezi'de sokaklara dökülen yüzbinlerce insanın öfkesi Geziden bugüne yaşananlarla daha da diri. Milyonlarca insan ekonomik krizle ve geçim kaygısıyla boğuşuyor, kadınla her gün sokak ortasında ketlediliyor, halkların iradesine darbe vuruluyor... Hayvanlar katledilirken yağma ve talan politikaları tam gaz devam ediyor.

Milyonların özgürlük, demokrasi talebi bugün olduğu gibi 2013 yılında da haklı ve meşruydu. Gezi'nin yargılanıp cezalandırılması ne bizleri bu mücadeden alıkoyar, ne de tüm bu çürümüşlüğün içerisinde gittikçe artan homurdamaların sesini kısar. Biz burada olduğumuz müddetçe Gezi ruhu da bu memleketin her bir köşesinde varlığını sürdürmeye, birilerini hayaletiyle dahi korkutmaya devam edecek. Biliyoruz ki Karanlık gidecek, Gezi kalacak!

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler