Kocaeli’de metal işçisinin cenaze namazı kılındı

Toplu sözleşme sürecinde işveren sendikası MESS’in teklif ettiği çok düşük zam oranlarına tepki göstermek amacıyla Türk Metal sendikası üyesi işçiler İzmit’te ve Gölcük’te gıyabi cenaze namazı kılıp lokma dağıttı.

Kocaeli’de metal işçisinin cenaze namazı kılındı

İzmit’te çeşitli fabrikalardan gelen Türk Metal sendikasına üyesi metal işçileri İnsan Hakları Parkı’nda toplanarak, işveren sendikası MESS’in toplu sözleşme sürecinde teklif ettiği yüzde 6,4’lük zam teklifini protesto etmek için gıyabi cenaze namazı kıldı. Ardından da lokma dağıtıldı.

Gölcük ilçesinde de Türk Metal üyesi Ford Otosan işçileri Anıt Park’ta toplanarak gıyabi cenaze namazı kıldı.

İzmit’te yapılan protesto eyleminde Türk Metal Sendikası Kocaeli Şubesi Başkanı Yakup Yıldız, “Kimse metal işçisini hafife almasın. Eylemse eylem, grevse grev” dedi.

Geçtiğimiz haftalarda da eylem yapan Türk Metal Sendikası Kocaeli Şubesi, MESS ile devam eden görüşmelerden istenen sonucun alınamaması üzerine bir kez daha İnsan Hakları Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız ve çeşitli fabrikalardan gelen çok sayıda işçi katılım gösterdi.

Merhum kazandırdı ama kazanamadı

Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, “Bugün burada MESS tarafından açlığa mahkum edilen bir metal emekçisinin cenaze töreni için toplandık. Şimdi size merhumu nasıl bilirdiniz diye sorsam, hiç şüphe yok ki çok çalışkandı dersiniz. İşinin ustasıydı, ailesinden, ülkesinden ve ekmeğinden başka derdi yoktu dersiniz. İşyerini evi, işini namusu bilirdi dersiniz. Sonunda da üretti, kazandırdı ama maalesef kendisi kazanamadan mevta oldu dersiniz. İşte bugün bu merhumu toprağa veriyoruz” dedi.

Merhum işçi açlıktan öldü

Kardeşlerim o kalp krizinden, kanserden ya da trafik kazasından ölmedi diyen Yıldız, “Neden öldü biliyor musunuz? Açlıktan öldü, açlıktan. MESS tarafından açlığa terk edildi. Daha fazla dayanamadı hayatını kaybetti. Birileri kazandı, ihracat rekorları kırdı. O sadece hakkını istedi ama ona bu hakkı çok gördüler. Sana TÜİK’in enflasyonu yeter dediler. Yazın soba borusu, kışın plaj havlusu sudan ucuz dediler. Bizim verdiğimizle idare et dediler ve metal emekçisi açlıktan öldü” diye konuştu.

Eylemse eylem grevse grev

Hala hayatta olan, direnen kardeşlerimizin açlıktan ölmelerine izin verecek miyiz? diyen Yıldız, “Kol kola girerek birleşeceğiz. Sesimizi yükselteceğiz. Artık bıçak kemiğe dayandı. Kimse metal işçisini hafife almasın. Kimse önümüze sadaka gibi atılan zam oranlarına boyun eğeceğimizi düşünmesin. Eylemse eylem, grevse grev. Türk Metal hakkını alana kadar susmayacak. Açlıktan ölen bir metal işçisini toprağa veriyoruz ama biz bir ölür bin diriliriz” açıklamalarında bulundu.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler