Kocaeli Valiliği cezaevi yakınında eylemleri yasakladı

Yaşlı kadınların darp edildiği Gebze'de, Kocaeli Valiliği, Gebze ve Kandıra cezaevleri yakınlarında eylem yapılmasını yasakladı.

Kocaeli Valiliği cezaevi yakınında eylemleri yasakladı

9 Nisan'dan bu yana Gebze Cezaevi önünde, açlık grevindeki çocuklarının taleplerine dikkat çekmek için nöbet tutmak isteyen kadınlara polis dün bir kez daha müdahale etti. Kadınların eylemleri zor kullanılarak engellendi. Kameralara yansıyan görüntülerde polisin jopla kadınlara müdahale ve darp ettiği görülüyor.

Kocaeli Valiliği de annelerin eylemlerinin yapıldığı Gebze ve Kandıra cezaevleri yakınlarında gösteri ve eylem yapılmasını yasakladı. Yasağın süresi belirtilmedi ancak "ikinci bir emre kadar" ifadesi kullanıldı.

Kadınları darp eden polsiler hakkında soruşturma başlatıldığı bildrilen Valiliğin ilgili açıklaması şöyle:

"Kandıra T ve F Tipi Ceza İnfaz Kurumları merkez olmak üzere 5 (beş) km yarıçapındaki alan ile Gebze Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun bulunduğu alan merkez olmak üzere 1 (bir) km yarıçaplı alan içerisinde 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17 ve 22. maddesi ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesine istinaden her türlü “Açık ve kapalı toplantı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, el ilanı dağıtma vb.” eylem ve etkinlikler 18/10/2018 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar yasaklanmıştır.

09.04.2019 tarihinden bugüne kadar eylem amacıyla gelenlere yazılı ve sözlü olarak defaten Valiliğimizin 18.10.2018 tarihli yasaklama kararı tebliğ edilmiş, bir kısım eylemci yasaklanan alandan çıkmış, çıkmamakta ısrar edenler alan dışına çıkartılarak haklarında gerekli yasal işlemler yapılmış, bugüne kadar bir olumsuzluk yaşanmamıştır.

19.04.2019 tarihinde yapılan eylemlere müdahale sırasında yetki ve maksadını aşan güvenlik görevlileri hakkında gerekli inceleme ve soruşturma işlemi başlatılmıştır."

(Artı Gerçek)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler