Kocaeli Metal Direnişi’nden Notlar – Gözlemler

Kocaeli Metal Direnişi’nden Notlar – Gözlemler

AYŞE SANDIKÇI – Diğer Yazıları

– Gece 24.00 vardiyasında 200’den fazla araç üretilmesi gerekirken sadece 90 araç üretilebildi. Çalışacak işçi bulamayan fabrika mühendisleri bile çalıştırmaya başladı. Gece çalışmaya gelen bakım işçileri iş bıraktı. Sabah vardiyasına servisle gelen az sayıda işçi ise direnen işçiler tarafından protesto edildi. İşçiler fabrika önünde beklerken, içeriden gelen bilgilere göre fabrika müdürü istifalar %51’i geçerse Türk Metal’i göndeririz dedi. Diğer yandan işçiler postane önünde kuyruklar oluşturarak sendikadan istifa etmek için e-devlet şifresi alıyorlar.

– İşçilerin sayısı 2000’e ulaşmış durumda. İzmit – Gölcük arası yolda yoğun bir polis ablukası var. 16.00 vardiyasında çok az işçi işbaşı yaptı, servisle gelenler de servisten inip işçilere katıldı. Normalde 1 saatte 27 araç üretilirken 16.00-24.00 vardiyasında üretilen araç sayısı sadece 3.  24.00 vardiyası servisleri ise tek tük işçi taşır vaziyette.

– Yeniköy fabrikasında da üretim tamamen durmuş durumda, Gölcük’te ise normalin yarısından daha az üretim yapılıyor… Mühendislerin bile çalıştırıldığı fabrikada işçiler gün boyu sendikadan istifa etmek için postaneden e devlet şifresi almaya çalışıyorlar. Son olarak Ali Koç’un fabrikaya geldiği biliniyor. Yeniköy fabrikasında işçiler şu anda beklemede ve Ali Koç’un kendileri ile konuşma yapmasını bekliyorlar. Fabrika önünde ise işçilerin keyfi yerinde hem slogan atıyorlar hem de davul zurna eşliğinde eylemlerine devam ediyorlar.

İkinci gününe giren Türk Traktör direnişi Adapazarı’na da sıçradı. Adapazarı’nda üretim tamamen durdu. Türk Metal’den istifa etmeye başlayan işçiler talepleri kabul edilinceye kadar üretime başlamayacaklarını belirtirken Türk Metal Sendikası’nın aileleri arayıp tehdit ettiği bildirildi.

Türk Traktör Genel Müdürü Marco Votta ile görüşen temsilciler taleplerini şu şekilde sıraladılar:

Direnişlerinin birinci haftasına giren Bursa Tofaş işçilerinin eylemleri sürerken patron tarafından bir grup emekli ve taşeron işçi fabrikaya getirilip direniş kırışmaya çalışıldı. Hatta bazı gazetelerde de “Tofaş’ta üretim başladı” haberleri yayınlatıldı. Polis ablukasının da yoğunlaştığını bildiren işçiler yönetimin yalan haberlerle kendilerini yıldıramayacağını ve taleplerinde kararlı olduklarını bir kez daha açıkladılar.

İşçiler, “Ölmek var dönmek yok, taleplerimiz karşılanana kadar üretime başlamayacağız, direnişimiz sürüyor” diye konuştu.

ÇHD Genel Merkezi, metal işçilerinin devam eden eylemleri hakkında bir metin yayınlayarak tüm avukatlara metne imza koyması çağrısı yaptı. Metni imzalayan avukatların 23 Mayıs saat 22.30’a kadar bilgilerini [email protected] adresine göndermelerini istedi.

Avukatlar metinde metal işçilerinin aşağıdaki taleplerini yineleyerek meslektaşlarını göreve çağırdı:

“1. Bosch işçilerine yapılan zam oranında kendilerine de zam yapılması ve bunun protokol ile güvence altına alınması

Çağdaş Hukukçular Derneği olarak, metal işçilerinin haklı ve meşru mücadelesine bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm gücümüzle destek olmaya devam edeceğiz.

Adeta çeteleşerek metal işçisinin kanının emen, sermaye ile kol kola işçiyi sömüren Türk Metal’e ve MESS’e karşı verilen bu haklı ve onurlu direnişe sahip çıkmaya çağırıyor, emekten yana tüm kesimleri bu direnişle daha aktif bir dayanışma içinde olmaya davet ediyoruz.

Kavganız Kavgamız, Öfkeniz Öfkemiz, Direnişiniz Direnişimizdir!

Çağdaş Hukukçular Derneği

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler