Kobani sınırındaki canlı kalkan eylemi 12. gününde

Türkiye'nin operasyon teditlerinin ardından Rakka’dan Kobani’ye geçerek canlı kalkan olan Araplar: Suriye halkları birdir, işgal kabul edilemez.

Kobani sınırındaki canlı kalkan eylemi 12. gününde

Türkiye’nin “Fırat'ın doğusuna dönük operasyon” açıklamalarından sonra Kuzey ve Doğu Suriye halklarının sınır hattında başlattığı canlı kalkan eylemi sürüyor. Mezopotamya Ajansı'ndan Nazım Daştan'ın haberine göre, Kobani’de 19 Aralık’ta başlatılan canlı kalkan eylemine, Arap, Türkmen, Süryani ve Ermeni yurttaşların katılımı her geçen gün artıyor. 

Arap aşiretleri seferber

Rakka’nın önde gelen aşiretlerinden Elbu Şeban’ın temsilcisi Mihemed El Ehmed, Arapların yüzünü tehdit edilen bölgeye çevirdiğini belirterek, hiçbir gücün Suriye halklarını ibirbirlerinden koparamayacağını kaydetti.

“Tarihte Araplara neler yaşatıldığını unutmadık” diyen Ehmed şöyle devam etti: “Biz haklıyız, haklı olanlar mutlaka kazanır. Buna gücümüz de var. Biz gücümüze de halkımıza da inanıyoruz. Bir karış toprağımızı vermeyeceğiz. Kürt ve Araplar el ele vererek bu süreci atlatacak. Suriye tüm halklarındır. Burası bizim ülkemizdir. Topraklarımızı birlikte savunup, özgürleştireceğiz. Tüm halklara açık çağrımdır; işgale karşı bir olun, artık kan dökülmesin.” 

Kadınlar yine karşı duracak

Rakka Kadın Meclisi üyelerinden Sediqa Ebdi, El Tabyad ve Kobani’de yapılan eylemlere katıldıklarını söyleyerek, sessiz kalmayacaklarını kaydetti. “Osmanlıcılık fikrine hayır” dediklerini ifade eden Ebdi, Suriye’nin bölünmesine karşı olduklarını vurguladı. Ebdi, “Hepimiz bir ağızdan haykırıyoruz; Suriye birdir, parçalanamaz. Suriye halkı da birdir. Topraklarımızın işgal edilmesine izin vermeyeceğiz. Nasıl ki kadın mücadelesiyle Kobane ve Rakka’da zafer elde ettiysek, bu iradeyle saldırılara karşı da duracağız, Erdoğan’ın tehditlerini boşa çıkaracağız” ifadelerini kullandı. 

‘Kürt halkının yanındayız'

Bir diğer Rakkalı Reşit Mehmud da Türkiye’nin yaklaşımının Arap coğrafyasında kabul edilmediğinin altını çizdi. Tüm kesimlerde büyük bir öfkenin olduğunu kaydeden Mehmud, Arap halkının Kürt halkının yanında olacağını vurguladı. Mehmud, kendilerine dönük saldırılara karşı birlikte mücadele edeceklerini belirtti. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler