Kızıldere’den Samandağ’a Direniş Sürüyor

Kızıldere’den Samandağ’a Direniş Sürüyor

30 Mart Kızıldere katliamı ve Latifeciler pek çok ilde gerçekleştirilen etkinliklerle anıldı.

Sosyalist Yeniden Kuruluşçu Gençler İstanbul Taksim Meydanı’nda bir araya gelerek Kızıldere Katliamını protesto etmek, katliamda katledilen devrimcileri ve Hatay Samandağ’da DEP Samandağ İlçe Başkanlığı yaptığı sırada kontrgerilla güçleri tarafından katledilen Mehmet Latifeci’yi anmak için Galatasaray Meydanı’na yürüdü. Galatasaray Meydanı’nda yapılan basın açıklamasını gençler adına Berfin Azdal okudu. Açıklamada Kızıldere’nin siper yoldaşlığının ve devrimci dayanışmanın simgesi olduğu ve mücadelenin katledilenlerin ışığıyla süreceği belirtildi.

Ankara’da 78’liler Girişimi, SYK ve siyasi partilerin, derneklerin de katılımıyla Mahir Çayan’ın mezarı başında anma yapıldı.

Mehmet Latifeci’nin katledilişinin ve Kızıldere’nin yıldönümleri nedeniyle Hatay Samandağ’da çeşitli anma etkinlikleri gerçekleşti. TÖPG/SYK, sanatçı Pınar Aydınlar ve Arap ozan Nihat Çay’ın katılımıyla Yetimler Düğün Salonu’nda halk buluşması düzenledi. Hatay’da Mehmet Latifeci’nin mezarı başında HDK çağrısıyla yapılan anmaya da çok sayıda Samandağlı katıldı. Antakya Kültür Merkezi’nde gerçekleşen “Kızıldere’den Samandağ’a Direniş Sürüyor” başlıklı panele ise TÖPG/SYK adına Mehmet Karasu, ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Önder İşleyen, Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut, EMEP MYK üyesi Halil İmrek, BDP Hatay İl Başkanı Mahmut Aydıncı konuşmacı olarak katıldı.

Mersin, Ankara ve Amed’de de HDK’nin anma etkinlikleri düzenlendi. Ankara’da pek çok kurumdan temsilcinin katıldığı Batı Sineması’ndaki etkinlikte HDK Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, BDP Grup Başkan Vekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, SYK Eş Sözcüsü Tuncay Yılmaz da birer konuşma yaparak Kızıldere’yi ve Kızıldere şehitlerinin mücadelesini selamladılar. HDK Yürütme Kurulu üyesi Gülistan Aydoğdu, Saffet Alp’in ablasının mesajını okudu. Ankara’da gerçekleşen salon toplantısının ardından akşam saatlerinde Atatürk Bulvarı’nda anma etkinliği gerçekleştirildi.

Rize’de ise Cihan Alptekin’in mezarı başında bir anma etkinliği gerçekleşti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler