Kısırkaya Hayvan Barınağı davası görüldü

Kısırkaya Hayvan Barınağı davası görüldü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Kısırkaya Toplama Kampı’nın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davanın gürülen duruşmasında mahkeme, tarafsız bilirkişilerce keşif yapılması talebinde bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Kısırkaya Toplama Kampı’nın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davanın duruşması 19 Mart’ta İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nde görüldü.
Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği’nin açtığı davada hayvan haklarını temsilen 3 avukat; Av. Süleyman Macit, Av. Kemal Uçar ve İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu’ndan Av. Aslı Nart hazır bulunarak projenin ilgili mevzuattaki barınak şartlarının neredeyse hepsine aykırı olduğunu belirterek projenin iptalini ve Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği adına tarafsız bilirkişilerce keşif yapılması talebinde bulundu.
Davalı İBB’nin vekili ise Kısırkaya toplama kampının hem arazi seçimi hem de “bakımevi” koşulları itibari ile mevzuata uygun olduğunu iddia etti. Davalı vekilinin bu iddiası karşılığında davacı vekilleri, Kısırkaya toplama kampında keşif yapılması talebinde bulundu.

Mahkeme, bu talebi karara bağlamadı ve duruşmayı bitirdi. Mahkemenin kararını 10 gün içinde açıklaması bekliyor.
Duruşmaya Yeryüzüne Özgürlük Derneği, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, Derin Ekoloji Derneği, Dört Ayaklı Şehir, Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, Yunuslara Özgürlük Platformu, Yeryüzüne Özgürlük Derneği, “Faytona Binme Atlar Ölüyor” İnisiyatifi, Sarıyer Kent Dayanışması, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, Hayvanlara Adalet Platformu ve Kuzey Ormanları Savunması katıldı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler