Kim kuyruklu yalancı? Kaç rejim askeri öldü?

Milli Savunma Bakanlığı 27 Şubat tarihinde başlayan “Bahar Kalkanı” Harekatı’nda 3138 “rejim unsuru”nun “etkisiz hale getirildiğini” açıklarken, Suriye rejimine muhalif, yıllardır cihatçılardan yana veriler açıklayan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) rejim güçlerinin kayıp sayısını 119 olarak bildirdi.

Kim kuyruklu yalancı? Kaç rejim askeri öldü?

 

SiyasiHaber

Suriye Ordusu’nun Türk Ordusu mevzilerine gerçekleştirdiği saldırının ardından Hükümet “Bahar Kalkanı” Harekatı’nın başladığını açıklamamıştı. Harekat’ın başlamasından itibaren Milli Savunma Bakanlığı her gün Suriye rejim güçlerinin ne kadar kayıp verdiğine ilişkin rakamlar açıklıyor. 

Bugün yapılan açıklama şöyle:
“Harekâtın başlangıcından bu yana; 3 uçak, 8 helikopter, 3 İHA, 151 tank, 47 top/obüs, 52 ÇNRA, 8 hava savunma füze sistemi, 12 tanksavar silahı, 4 havan, 24 zırhlı araç, 27 zırhlı muharebe aracı, 34 silahlı pikap, 60 askeri araç ve 10 mühimmat deposu imha edilmiş,  3138 Rejim unsuru da etkisiz hale getirilmiştir.”

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) de dün bir açıklama yayımladı.

SOHR’un açıklaması da şöyle:
“27 Şubat'tan bu yana, Türk hava ve kara saldırıları 119 rejim askerini ve sadık Suriye milis kuvvetlerini öldürdü.” SOHR bu süre zarfından Türk Ordusu’nun hava ve karar saldırılarında Suriye uyruklu olmayan 20 milis, 10 Hizbullah üyesi ile 4 İran’lının da öldürüldüğünü bildiriyor.

 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Batılı basın kuruluşlarına veri sağlayan İngiltere merkezli bir kuruluş. İngiliz İstihbaratı tarafından kontrol edildiğinden kuşku duyulan SOHR İngiltere’nin Coventry kentinde faaliyet yürütüyor ve İngiltere’de yaşayan Rami Abdurrahman tarafından idare ediliyor. 
Tarafsız gözlemciler tarafından SOHR rejime muhalif ve cihatçılardan yana yayın yapan bir kuruluş olarak biliniyor. SOHR’un yaptığı yanlı yayınlar bir çok kez açığa çıkmış ve eleştirilmişti.

Kim kuyruklu yalancı?
SOHR’un bile Suriye rejim güçlerinin (Suriye Ordusu mensupları ve Suriye vatandaşı milisler de içinde olmak üzere) kayıp sayısını 119 olarak verdiği yerde Milli Savunma Bakanlığı’nın rejim güçlerinin kayıp sayısını 3138 olarak vermesi, ister istemez kim kuyruklu yalancı sorusunu sorduruyor.

Etiketler: Suriye, İdlib, msb, SOHR, Kim yalancı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler