Kim Jong-un: Yankilere 'hediye paketleri' yollayın

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ülkesinin kıtalarası balistik füze denemesinin ardından bir açıklama yaptı. Kuzey Kore ulusunun ABD'yle mücadele etmekteki kararlılığını gösterdiğini belirten Kim Jong-un, silah programlarının asla pazarlık masasında olmayacağını söyledi.

Kim Jong-un: Yankilere 'hediye paketleri' yollayın

Kuzey Kore devlet medyasında yer alan haberlerde, Kim Jong-un füze denemesini bizzat izlediği ve denemelerde görev alan bilim insanlarına, 'Yankilere sık sık büyük ve küçük 'hediye paketleri' yollamaları' talimatını verdiği belirtildi.

Kim Jong-un ayrıca denenen füzelerin nükleer başlıklar taşıyabildiğini ve Kuzey Kore'nin dünyadaki her yeri vurabilecek nükleer bir devlet olmak için son adımlarını attığını belirtti.

ABD ve Güney Kore'den askeri karşılık

Öte yandan Kore yarımadasındaki ABD ve Güney Kore kuvvetleri, Kuzey Kore’nin denemesine karşılık güç gösterisi olarak, Güney Kore karasularına yüksek isabetli füzelerle atışlar yaptı.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-inin talimatıyla başlatılan tatbikatın, iki ülkenin "füze tehdidine karşı ortak duruşunu" sergilemeyi amaçladığı belirtildi.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’da dün yer alan haberde, ülkenin başarılı bir uzun menzilli kıtalar arası balistik füze denemesi yaptığı belirtilmişti. Haberde, fırlatılan Hwasong-14 füzesinin 2 bin 802 kilometre irtifaya ulaştığı ve 39 dakika havada kaldığı iddia edilmişti.

Denemenin adından ABD medyasında yer alan haberlerde Amerikalı uzman ve yetkililerin denemenin "başarılı bir kıtalar arası füze denemesi" olduğunu doğruladığı aktarılmıştı.

ABD, Japonya ve Güney Kore, söz konusu denemenin ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini (BMGK) acil toplantıya çağırmıştı. 

Etiketler: Kuzey Kore, Kim Jong un, ABD

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler