Kılıçdaroğlu'ndan McKinsey sorusu: Damat koltuğunda kalacak mı?

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD'li şirket McKinsey ile ilgili açıklamasını değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Sözleşmeye imza atan damat koltuğunda kalacak mı, kalmayacak mı? Bu sözleşmeyi kaça yaptınız? Kaç milyon dolar ödeyecektiniz?" diye sordu.

Kılıçdaroğlu'ndan McKinsey sorusu: Damat koltuğunda kalacak mı?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'Eskişehir Buluşması'nda konuştu. AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'li şirket McKinsey ile ilgili açıklamasını değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Sözleşmeye imza atan damat koltuğunda kalacak mı, kalmayacak mı? Bu sözleşmeyi kaça yaptınız? Kaç milyon dolar ödeyecektiniz?" diye sordu.

"Açılan bütün tazminat davalarını kazandım" diyen Kılıçdaroğlu, "Militan hakimler aleyhimde karar veriyor. Ama sözüm söz o hakimlerden hesap soracağım" dedi. Türkiye'de ekonomik kriz olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Bunun için uzun uzun üniversite okumaya, doktora yapmaya gerek yok. Vatandaşın mutfağına bakacaksın" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarında satır başları şöyle:

"Değerli arkadaşlarım eğitim konusunda konuşacaktım ama bugün farklı bir gelişme oldu. Erdoğan bugün Kızılcahamam'da konuştu. Kriz yok dedi. Benim için bir kere ekonomi öğren diyor. Ama şu Allah'ın hikmetine bakın 16 dakika önce aynı konuşmada 'Özel sektörümüzün bu krizi fırsata çevireceğine inanıyorum' dedi. Allah aşkına ben bu adama ne diyeyim."

"Düşünerek ifade edemiyor sayın Erdoğan. Prompterdan metinleri okuyor. Öncesinde okusa baksa bu ne arkadaşlar diye sorar ama onu da yapamıyor. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Türkiye'de ekonomik kriz var. Bunun için uzun uzun üniversite okumaya, doktora yapmaya gerek yok. Vatandaşın mutfağına bakacaksın. Saray'da kriz yok doğru. Kriz yok dedi. Sonra 'Her kriz birçok fırsat getirir' diyor. Kendini yalanlıyor."

'Erdoğan'ın sözleri palavra'

Kılıçdaroğlu "Diyor ki 'Biz yurtdışına gidiyoruz, yatırımcıyı çekmek için. Tamamen palavra. Senin ülkende can ve mal güvenliği yoksa kimse gelmez. Niye gidiyorlar. Borç para almak için. Her yere gidiyorlar. Kriz var mı, yok mu? Bir ülkede TL dolar karşısında yüzde 40 değer kaybediyorsa o ülkede kriz vardır. Bir ülkede enflasyon yüzde 36'ya çıkmışsa, üretici fiyatlarında yüzde 40.6 olmuşsa o ülkede kriz var demek demektir. Şirketler konkordato için sıraya girmişse, insanlar geçinemedikleri için kendini yakıyorsa o ülkede kriz vardır. Kriz yok diyor, ne demek yok. Krizin göbeğindeyiz, daha başındayız. Çarşıya pazara daha yansımadı. Kriz var mı o zaman göreceğiz. Bunları dış güçler yapıyor. E sen ne yapıyorsun? Bu ülkeyi kim yönetiyor? Dış güçler mi yönetiyor? Dış güçler yönetiyorsa düş yakasından milletin.

MCKinsey şirketinden fikri danışmanlık alınmaması kararı'na dair "Bu milletin ekonomisini dış güçlere sen teslim etmedin mi? Anlaşmayı sen imzalamadın mı? Erdoğan şimdi çıkmış "Bakan arkadaşlarıma fikri danışmanlık almayacaksınız dedim" dedi. Ben 10 soru sordum yanıt veremedi ve sözleşmeyi iptal etti. Bir sorum daha var o anlaşmayı yapan damat o koltukla kalacak mı kalmayacak mı? Bu sözleşmeyi kaça yaptınız? Kaç milyon dolar ödeyecektiniz?" ifadelerinde bulundu.

'Kriz Saray'da değil halkın evinde'

Konuşmasının devamında Kılıçdaroğlu "Tabii Saray'da kriz yok ama Saray'dan beslenenlerde de kriz yok. Ne kadar çok dolar yükselirse bunların o kadar gelirleri var. Kriz vatandaşın mutfağında, elektriğinde var. Beyefendi yazlık sayda oturuyor. Salı günü dedim ki 'sende onur, şeref varsa bu sözleşmeyi iptal eder, Katar uçağını iade edersin' dedim. Bir bölümünü yaptı. Namus, şeref sahibiysen o uçağı Katar'a iade edersin." dedi.

(Kaynak: Birgün)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler