Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: 30 milyar doları nereye harcadın?

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, “Açlıktan ölen Suriyeliler var. Bu 30 milyar dolar 90 katrilyon yapar. Nereye, kime harcadın?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: 30 milyar doları nereye harcadın?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Türkiye'de iki hükümetin olduğunu söyledi ve "Aynı menzile yürüyen iki hükümet var. Birincisi Saray hükümeti, diğeri Anayasal Yıldırım hükümeti" ifadelerini kullandı.

"Harcama ne kadar bulamadık"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları özetle şöyle:

"Saray hükümetinin başı Recep Tayip Erdoğan Suriyelilere harcanan para ile ilgili bir açıklama yaptı ve 'Türkiye'deki Suriyeli kardeşlerimiz için 10 milyar dolar harcadık' dedi.

"Sonra gitti Şanlıurfa'da '30 milyar dolar harcadık' dedi. Arkadaşlarımız tek tek inceledi araştırdı. Harcama ne kadar bulamadı. Resmi bir açıklama da yok. 30 milyar dolar harcadıysan açlıktan ölen Suriyeliler var.

"Bu 30 milyar dolar 90 katrilyon yapar. Bununla bütün Suriyelilerin ihya olması gerek. Ama öyle bir durum yok. Eğer kul hakkı yemediysen 30 milyar doları nereye, kime harcadın bunu açıkla.

"Bu ahlaksızlığa izin vermeyiz"

"Rahmetli İnönü'ye de her türlü saldırı yapılır. O da bir Osmanlı paşasıydı. O da mücadele etti, onun da bütün hayatı savaş meydanlarında geçti. Ankara'daki Kocatepe Camii, en büyük camiidir.

"Siyasi rakiplerimiz olan, ne Özal'ın ne Demirel'in ne Erbakan'ın ne İnönü'nün ne de başkalarının Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün... Hiç birisinin ardından kötü bir laf etmedik. Hepsine sadece ve sadece yeri geldiğinde andığımızda 'Allah rahmet eylesin' dedik.

"Siz geçmişi kötülemeye kalkarsanız ve bugün o kötülemeden siyasi rant devşirmeye kalkarsanız bunun bizim dilimizde bir tek adı vardır; ahlaksızlık. Bu ahlaksızlığa izin vermeyiz.

"Birçok askeri öğrenci mağdur"

"Anneyi düşünün, çocuk harp okulunu kazanmış. Bekliyorsunuz güzel elbiselerle eve gelecek. Şimdi bu çocuklar hapiste.
"Türkiye tarihinde böyle bir kıyım yapılmamıştır. Yazıktır, günahtır. Ayrıca ortada kazanılmış bir hak vardır. OHAL Komisyonu'nda dilekçelerimiz kabul edilmedi.

"Yerimiz yurdumuz belli. Fişlendik, damgalandık. Devletin bütün kapılarını yüzümüze kapattılar. Oğlumu tertemiz askeriyeye teslim ettim, ama o şimdi hapiste' diyor anneler. Olmaz arkadaşlar, o çocuklar burada gördüğünüz herkesin çocuklarıdır.

"Sen Atatürkçü olmak için..."

"Et üretiminde yüzde 23 düşüş var. Bu ülkede 7 yıldır et ital ediyorsun. 70 bin kasap esnafına sesleniyorum. Bunun hesabını sandıkta sormalısın. Bizim kasapları Sırp kasabına teslim ediyorlar. Besmelesiz etleri halka yedirmeye çalışıyorlar sen onları otur sarayında ye.

"Tütünü yok ettiler, sıra geldi çayı ve fındığı da yok etmeye. 81 bin ton kuru bezelye ithal ettiler. Memlekette bezelye mi yetişmiyor?

"Atatürk Aşar vergisini kaldırdı, bunlar çiftçinin üretiminden yüzde 4 vergi alıyor. Atatürkçü olmak için vergi almayacaksın.

"Böyle bir şey olabilir mi?"

Kılıçdaroğlu, "Sabah akşam eğitim düzeni değişiyor. Böyle bir şey olabilir mi?" dedi ve ekledi:

"Yüzde 90 okul niteliksiz dediler. Ben şimdi annelere ssesleniyorum, bu hükümetlere sandıkta gerekli dersi vermek sizin görevinizdir. Bu hükümet, bu devlet kendi çocuklarını kobay olarak kullanıyor.

"Çocuklarınızı seviyorsanız 15 yılda okulların yüzde 90'ını niteliksiz hale getiren bu hükümetten hesap sormak görevinizdir.

"Zam yapmak meşru hükümetin görevi, faiz artırmak, cam filmini kabul edip iptal etmek bunların hepsi meşru Binali Yıldırım hükümetinin görevi.

"Bunlardan şikayeti ise gayrimeşru Saray hükümeti yapıyor. 2019'da seçime girecek ya aman yıpranmasın.

"Sevgili Erdoğan SGK'yı sen batırdın"

"Üç sosyal güvenlik kurumunun benim zamanımdaki açığı 2 milyardı, şimdi 20 milyar. Soruyorum SGK'yi kim batırdı?
"Sevgili Erdoğan bu kurumları sen batırdın sen. Beni dinleyeceksin, bana cevap vereceksin." 

Bianet

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler