Kılıçdaroğlu: Ötekileştirilmeye hep beraber isyan etmeliyiz

DİSK Genel Kurulu’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "İnsanın inancını, siyasete alet etmemeliyiz. Kimliğini ve yaşam tarzını malzeme etmemeliyiz. 82 milyondan herhangi bir kişi, bu üç nedenden ötürü ötekileştiriliyorsa hep beraber buna isyan etmeliyiz" dedi.

Kılıçdaroğlu: Ötekileştirilmeye hep beraber isyan etmeliyiz

İstanbul’da düzenlenen DİSK 16. Olağan Genel Kurulu’na Kılıçdaroğlu’nun yanısıra HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, milletvekilleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve sendika üyeleri katıldı. 

 

‘İnsanların kimlik ve yaşam tarzlarını siyasete alet etmemeliyiz’

Türkiye’de dört ayaklı bir strateji izlenmesi gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu bu dört başlığı, demokrasi, üreten Türkiye, güçlü sosyal devlet, sürdürülebilirlik olarak sıraladı.

“Bugünkü duruma nasıl geldik?” diye soran Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugünkü duruma gelişimizin temel nedeni siyasette insan unsurunu göz ardı edip, insanın kimliğinden, inancından ve yaşam tarzından yola çıkarak bir siyaset oluşturmaya çalışmaktan oldu. Oysa insanın inancını, siyasete alet etmemeliyiz. Kimliğini ve yaşam tarzını malzeme etmemeliyiz. İnsanın inancına, kimliğine saygı duymalıyız. 82 milyondan herhangi bir kişi, bu üç nedenden ötürü ötekileştiriliyorsa hep beraber buna isyan etmeliyiz.”

 

‘Neredeyse bütün tarım ürünlerini ithal eder hale geldik’

 

Üretimin Türkiye için önemli olduğunu ifade eden CHP genel başkanı şöyle konuştu:

 “Bugün Türkiye üretim sürecinden koparılan bir Türkiye’dir. Tarımda güçlü olması gereken bir Türkiye, neredeyse bütün tarım ürünlerini ithal eden bir Türkiye konumuna gelmiştir. Sanayinin pek çok alanında hammaddeyi dışarıdan almaktadır. İşsizliğin bu noktaya gelmesinin temel nedeni Türkiye’nin üretim sürecinden koparılmasıdır. Üretim sürecinden koparılan bir Türkiye ağır bedeller ödüyor. Size bu ağır bedelleri belli rakamlarla vereceğim.

 

‘Elektriği kesilen hane sayısı 3 milyon 365 bin 784’

Aylık geliri 673 liranın altında olan kişi sayısı 8 milyon 647 bin 283 kişi. Ayda bin liranın altında dul ve yetim aylığı alanların sayısı 847 bin 643 kişi. 2019’un ilk dokuz ayında elektrik faturalarını ödemediği için elektriği kesilen hane sayısı 3 milyon 365 bin 784. Doğalgazı kesilen 710 bin 364 hane var.”

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da konuşma yaptı:

 

 

'Örgütlü işçiler birliğin çimentosudur'
 
İstanbul’un açık, kapalı alanlarını halka açık hale getirmeyi, özgürleştirmeyi ilke edindiklerini aktaran İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise “İşsizlik bu ülkenin başına gelebilecek en büyük belalardan birisi. Komplolara gerek yok, her kesimden insanın iş bulma mücadelesiyle karşı karşıyayız. Ülkemizde bu baskılama sürecinin tehditlerini yaşayanların, burada ortak akılla sürece dair mesaj oluşturma mecburiyeti vardır. Örgütlü işçiler, Türkiye’nin toplumsal birliğinin bir çimentosu, sosyal barışın güvencidir. DİSK’e hak ettiği değeri vermezsek, örgütlenmesi önündeki engelleri kaldırmazsak geleceğe de güvenle yürüyemeyiz” diye konuştu.
 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler