Kılıçdaroğlu: İnsan eti yiyorsunuz!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sakarya'da patlamanın gerçekleştiği havai fişek fabrikasının sahibi olan kişinin cenazeler toprağa verilmeden ziyafet yemeği verdiğini belirterek, patlamadan sorumlu kişilerin "insan eti yediklerini" söyledi.

Kılıçdaroğlu: İnsan eti yiyorsunuz!

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştu. Konuşmasına “En büyük dileğimiz huzurlu bir Türkiye” diyerek başlayan Kılıçdaroğlu, Sakarya’da patlayan havai fişek fabrikasının sahibine MÜSİAD tarafından verilen ‘moral yemeği’ne tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu yemeğe katılanlara “İnsan eti yiyorsunuz siz insan eti” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Hendekte 7 vatandaşımız hayatını kaybetti. O insanlar fabrikada evlerine helal ekmek götürmek için çalışıyorlardı. Devlet ruhsat vermişti, günün 24 saati orada çalışılıyor ama siz önlem almıyorsunuz patlamalar oluyor ve insanlar hayatını kaybediyor” dedi.

 

‘Fabrikanın geçmişi temiz değil’

MÜSİAD’a sert tepki gösteren Kılıçdaroğlu; “Fabrikanın geçmişi temiz değil. Daha önce patlamalar oluyor ama o fabrikanın sahibi kimse, tekrar tekrar o fabrikayı açabiliyor. Fabrikanın sahibi Sakarya MÜSİAD Başkanı, daha cenazeler defnedilmeden ziyafet yemeği veriyorlar. Bir de bunu sosyal medyada paylaşıyorlar. İnsan eti yiyorsunuz siz insan eti.” ifadesini kullandı.

 

‘Erdoğan’ın aradığı ilk kişi fabrikanın sahibi’

Cumhurbaşkanı’nın patlamanın ardından ilk olarak fabrikanın sahibi Yaşar Coşkun’u aradığını belirten Kılıçdaroğlu; “Erdoğan’ın patlamanın ardından aradığı ilk kişi, fabrikanın sahibi. “Nasıl olsa orada oyum var” diyor. Ama Sakaryalı dahi sahip çıkmasa orada ölenlere biz sahip çıkacağız. Ben onun siyasi düşüncesine bakmam, istediği partiye oy verebilir. Orada hakkı yenenlerin haklarını biz savunacağız çünkü biz Cumhuriyet Halk Partisi’yiz.”

 

‘Ortada kaza değil, cinayet var’

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının öne çıkan diğer başlıklar şu şekilde:

“İlk gelen raporlar. Bu işletmelerle ilgili bir tüzük var. Tüzüğe uygun binalar uzak yapılmamış. Havalandırma sistemi yetersiz. Yangından koruma yönetmeliğine uyulmamış.Duvarların yanmaz ya da 12 saat dayanıklı yapılması gerekiyordu. İçişleri Bakanlığı konuşuyor, “Denetimleri yapıldı” nerede bu duvarlar nerede önlemler. Sen İçişleri Bakanı’ysan sana o temiz raporunu vereni bulur açığa alırsın. CHP’li belediye başkanı olsa hemen açığa alırdın.Ortada bir kaza yok ortada bir cinayet var.”

 

‘Vatandaş gerçeği görüyor’

“RTÜK ceza veriyor. Cumhuriyet tarihinin en ağır cezası. Bir sorun mu var, Hemen TV kapat, Hemen gazete kapat, hedef gösterin tutuklayın, hapse atın. Sanıyorlar ki bu baskıyı kurarsam millet gerçeği görmez biz de iktidar oluruz.Vatandaş gerçeği görüyor ve sen de iktidar olamayacaksın. Gazeteciler neden içerideler. Haksız yere Barışlar, Murat Ağırel, olay yargılama olayından çıkmış, olay “bunları içeride tutacaksınız”a dönmüş.Bu milletin de bir vicdanı var. Basın İlan Kurumu da aynı şekilde. Gerçek gazetecilere ceza veriyor. Bugüne kadar hiç karşılaşmadığımız türden cezalar. Ne olacak? “Neden iktidarı eleştiriyorsun, neden işsizlik var diyorsun, bunları söyleme.”

 

RTÜK Başkanı’na tepki: Sende akıl yok

“Ben bir gerçeği de paylaşmak isterim Basın İlan Kurumu besleme basına para aktaran kuruma dönmüştür. 150-300 bine göre tiraj alıyorlar ama böyle bir tiraj yok. RTÜK ve Basın İlan birer sansür kurumuna dönüşmüştür. Özellikle AKP’ye oy veren kardeşlerime seslenmek istiyorum. ATV’yi pek çok vatandaş ister; şiddet ve ensest gibi skandalları gündeme getiren kanal için 90 bin şikayet geliyor ama bir teki incelenmiyor. Şimdi RTÜK Başkanı’na sormak istiyorum. Sen birilerinin talimatlarını yerine getirmekle mi görevlisin? Ben değil bunu kendisi de söylüyor; “Kimse bana geldiğimden beri talimat vermedi.”Aldığım eğitime göre, dünya görüşüme göre karar alırım diyor. Hak hukuk yok bakın. “Erdoğan’ın talimatını emir biliriz” diyor. Sen bunu diyorsan sende akıl yoktur. “

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler