Kılıçdaroğlu: Devleti FETÖ'ye teslim eden kişinin adı Recep Tayyip Erdoğan'dır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. FETÖ’nün siyasi ayağına dair açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “Devleti FETÖ’ye teslim eden kişinin adı Recep Tayyip Erdoğan’dır” dedi.

Kılıçdaroğlu: Devleti FETÖ'ye teslim eden kişinin adı Recep Tayyip Erdoğan'dır

Cemaat yapılanmasının devletin tüm kademelerine AKP'nin yardımı olmadan sızmasının mümkün olmayacağını söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'FETÖ'nün siyasi ayağı' açıklamasını bugünkü grup toplantısına ertelemişti.

CHP’nin dünkü Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında alınan kararın ardından 'FETÖ'nün siyasi ayağının tanımını yapmak ve bazı isimleri açıklamak için kürsüye çıktı.

Üç hafta önce konuyla ilgili açıklama yapacağını söyleyen ancak deprem, çığ gibi felaketler yaşandığı için erteleyen CHP lideri, “Burada tek tek Bilal’e anlatır gibi anlatacağım” diyerek 20 soruda ‘FETÖ’nün siyasi ayağını açıkladı:

 

FETÖ'nün siyasi ayağı

"FETÖ’nün siyasi ayağını açıklayacağım dedim. Bir tarihsel süreç içinde Bilal’e anlatır gibi anlatacağım dikkatle dinleyin! Kim bu siyasi ayak, FETÖ’yü bu kadar güçlendiren kimlerdir? 20 soru 20 cevap. 

 • FETÖ, devletin tüm kılcal damarlarına nasıl sızar? Terör örgütünün elemanlarını devletin en mahrem yerlerine yerleştirenlere FETÖ’nün siyasi ayağı diyoruz.
 • Bir yere eleman atama yetkisi herkese ait olur mu? Olamaz. Devletin kılcal damarlarına FETÖ’nün elemanlarını yerleştirenlere FETÖ’nün siyasi ayağı denir.
 • Bu elemanları siyasi partiler yerleştirebilir mi? Yerleştiremez.
 • İktidardaki parti bu atamaları yapma konusunda madem ki tek yetkili.. devletin kılcal damarlarına yerleştirirken, “Ben bunların dürüst olduğunu sanıyordum, devlete ihanet etmeyeceklerini sanıyordum” diyebilir mi?
 • FETÖ’nün faaliyetleri devlet tarafından izleniyor mu? CIA’yle olan bağlantısını 1991’de bu ülkenin namuslu bürokratları saptadı.
 • Sadece 1991’de mi MİT rapor hazırlamıştır? Hayır. Eski müsteşar Şenkal Atasagun’un yaptığı açıklamadan sanayide, eğitimde kontrolü elde tuttuklarına dair ifadeler var.
 • FETÖ’yle ilgili istihbaratı sadece MİT mi topluyordu? Hayır. Emniyet, jandarma istihbarat teşkilatı da FETÖ’yle ilgili istihbaratı düzenli topluyordu.
 • FETÖ’nün terör örgütü olduğuna dair Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) bir tespit yapıldı mı? Evet yapıldı. 2004 yılında Erdoğan başbakanken. İçerideki ve dışarıdaki faaliyetleriyle ilgili önlem alınması, bir eylem planı yapılması önerildi.
 • MGK kararı hakkında dönemin hükümeti ne yapmıştır? Dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan, kendisi de toplantıya katılıp imza attı. O zamanki bir tutanakta şu dört madde yer alıyor: 1- Konu başbakana iletildi. Gelen yazıyı dosyasına kaldırmaya karar verdi. 2- Bakanlar kurulunda imzaya açılmadı. 3- Konudan MGK’ya katılan bakanlar dışında kimsenin haberi olmadı. 4- Toplumsal ve siyasi riski hükümet adına sayın başbakan üstlendi. FETÖ’nün siyasi ayağı kim? 15 Temmuz’da şehit olanlar, gazi olanlar adını kim? Ben biliyorum neler söyleyeceğini, bağıracağını. Bağırdığında benim susacağımı sanıyor. İstediğin kadar bağır. Ben bu millete gerekirse elime borazan alıp doğruları söyleyeceğim. Erdoğan, “Bu yönde ilerleyebileceğini göremedik. Bambaşka niyetlerinin, sinsi planlarının olduğunu görmedik” diyor. Yani kendi imzasını inkar ediyor.
 • MGK’nın bu kararına rağmen FETÖ’nün devletin kılcal damarlarına yerleştirilmeye devam etti mi? Evet, iç işleri bakanlığına, emniyete, MİT’e, YÖK’e en hassas noktalara FETÖ elemanlarını yerleştirmeye devam ettiler.

 

"Devleti FETÖ'ye teslim eden Erdoğan'dır"

 • FETÖ’nün yürütme organının yetkisini aşan atamalarını kim yaptı? Müsteşar atamak gibi şeyler yürütme organına ait, ama yetkileri aşan talepler için yasa çıkarılmalı. TBMM atamalar için araç olarak kullanıldı. Yasayla kitleler halinde devletin kılcal damarlarına atandılar. Yargıtay’a 160, Danıştay’a 51 kişi atandı. Bazen de Kanun Hükmünde Kararname yetkisi aldılar. Bu yasalar çıkarken biz kavga verdik? Başbakan kimdi?
 • Atamalar sadece Yargıtay ve Danıştay’da mı oldu? Hayır, orduda da oldu. Terfi sürelerini düşürerek kendisinin yandaşı olmayan generalleri Türk Silahlı Kuvvetleri’nin dışına çıkardı. Albayların general olmak için bekleme süresi düşürüldü. İşte bunları yapan kişi siyasi otoritedir.
 • Kimdir bu siyasi otorite? FETÖ’nün siyasi ayağıdır. Devleti FETÖ’ye teslim eden kişinin adı Recep Tayyip Erdoğan’dır.
 • FETÖ ne zaman kendisini devletin tak hakimi olarak görmeye başladı? Anayasa değişiklikleri örgütü devlet içinde çok ileri taşıdı.. 2010’dan itibaren. O anayasa değişikliklerine biz karşı çıkıyorduk. Bunlar destek veriyordu.
 • 17-25 Ararlık’ta söz konusu olan rüşvetin, alınan paraların tamamı doğrudur. Bana dava açtı şimdi avukatımı FETÖ’den içeri almaya çalıştı.
 • 17-25 Aralık sonrasında 15 kez MGK toplanıyor ve istihbarat raporları devlete veriliyor.
 • Devletin kozmik odasını, yani devletin namusunu FETÖ’ye kim açtı? Bir kişinin talimatıyla açıldı. Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla açıldı. Devletin kozmik odasını açtırmak vatan hainliği değil midir? FETÖ’nün siyasi ayağı? Ne ayağı kardeşim. Kokan bir ayak.
 • Sayın İlker Başbuğ konuyla ilgili konuştu. Gelen yasaya gece yarısı bir önergeyle “Askerler özel yetkili mahkemelerde yargılanacak” maddesi konuluyor. Çünkü bu özel mahkemeler FETÖ’nün elinde. Başbuğ diyor ki araştırılırsa siyasi ayağı ortaya çıkar. Hayır efendim siyasi ayağı burada.
 • FETÖ’cü olmak devletin kılcal damarlarına yerleşmek için yeterli miydi? İsterseniz profesör olun, yıllarınızı verin. FETÖ’cüysen atanıyordun. Bunu ben söylemiyorum iddianamede yer alıyor. Tek atanma kriterinin FETÖ’cü olmak olduğu dönemi yaşadık.
 • FETÖ’yle gerçekten mücadele ediliyor mu? FETÖ unsurları devletten temizlendi mi? Vicdanı olan herkes samimi bir mücadele olmadığını, parası, kayınpederi, gücü olanların dışarıda olduğunu biliyor. ByLock’çuların listesini neden açıklamıyorlar? Açıklamıyorsan FETÖ’ye destek vermeye devam ediyorsun demektir. 15 Temmuz başarılı olsaydı kim hangi görevde olacaktı? Hangi gerekçeyle açıklanmıyor? Meclis Araştırma Komisyonu’na Genelkurmay başkanı ve MİT müsteşarının ifade vermesine engel oldun? Neden, siyasin ayağı ortaya çıkmasın diye. 15 temmuz araştırma raporu neden açıklanmadı? FETÖ borsasını kuranların içinde Erdoğan’ın avukatları da var. Fettah Tamince korumaları altında.

 

Meclis konuşmasına dair diğer satırbaşları:

Astsubayların sorununa dair konuşan Kılıçdaroğlu, "Mavi berelilerin sorunları var. Şöyle diyorlar: Aynı mevzide aynı patikada görevde nöbette tatbikatta, operasyonda, karada, denizde, havada, mühimmat ile üçlü dörtlü ranzalarda aynı şartlarda yattığımızı unutanlara sizin desteğiniz ile tekrar hatırlatabileceğimizi ümit ediyoruz. Sorunlarımıza duyarsız kalınması yoksulluk sınırının iki katı altında aylı kalıyorken, emekli maşımız gönlümüzü çok incitiyor diyor. Bizler siyasileri sadece şehit merasimlerinde değil ekonomik sosyal sorunlarımız olduğunda da yanımızda görmek istiyoruz. Ama görüyoruz her defasında sorunlarımıza insani hassasiyet göremiyoruz. Bizler imtiyaz değil adalet istiyoruz' diyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında sizin sorunlarınızı çözeceğiz (astsubayların) bir yere yazın göreceksiniz hepsi çözülecek." dedi.

 

"Bunlarda din, iman var mı?"

Hatay'da "çocuklarım aç, iş istiyorum anlıyor musunuz?" diyerek bedenini ateşe veren vatandaşa dair konuşan Kılıçdaroğlu, "İşsizlerimiz var en son Hatay’da valilik binası önünde bir insanımız üzerine benzin dökerek kendisini yaktı. Yakmadan önce “çocuklarım aç, iş istiyorum anlıyor musunuz?” diyor. Bir baba için çocuklarım aç demenin ne demek olduğunu saray sosyetesi biliyor mu acaba? Bütün işsizlere ve onların ailelerine sesleniyorum. Annelere sesleniyorum! Bir baba kendi çocuğuna yiyecek bir şeyler götüremezse aylardır işsizlik çekiyorsa, ailede huzur kalmamışsa ve tek çare olarak ben kendimi yakayım bari de bütün dünya duysun diyorsa oturup hepimizin bir vicdan muhasebesi yapması lazım. Beni üzen; bu acı olayı dahi istismar edip bir vicdansızlığın altına bir kadının imza atmış olmasıdır. Kişi kendisini yakıyor işsizlik ve açlık nedeniyle AK Partili Ağrı Belediye Meclis Üyesi “böyle ucuz siyasi manevraları millet yemez” diyor. İnsan öldü gitti. Yuh olsun diyeceğim de hafif kaçıyor. Ne söylememi istersiniz? Bunlarda vicdan var mı Allah aşkına ya? Bunlar da ahlak var mı? Bunlarda din iman var mı?" diye sordu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler