Kılıçdaroğlu: Çocuğunun ölmesini istemeyen anneleri nasıl coplarsınız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin haftalık olağan grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu: Çocuğunun ölmesini istemeyen anneleri nasıl coplarsınız

“Manevi duyguların yoğunlaştığı bir aydayız” diyen Kılıçdaroğlu, bütün vatandaşların ramazan bayramlarını iyi geçirmelerini dilediğini belirtti.

“İnanç insanların öznesini oluşturur, insanlar inançlarıyla yaşarlar” diyen Kılıçdaroğlu “Sevgiyi kalplerimize nakşetmek isteriz. İnançlara, kimliklere, siyasal görüşe saygı duymak hepimizin ortak görevi olmak zorundadır” dedi.

"Siyaset kurumunun görevi inancı siyasete malzeme etmek değildir" diyen CHP lideri, "Sofralar kuruluyor, Kuran okunuyor eyvallah ama sonra bir kişi kürsüye çıkıyor ağzına geleni söylüyor. Sofraya gelen kendini bir cehennemin ortasında buluyor. Biz özgürlükçü bir partiyiz, yasakçı bir parti değiliz. Her inanca saygımız var" diyen Kılıçdaroğlu, insanları inançlarından dolayı ayırmadıklarının altını çizdi. "CHP özgürlükçü, AKP yasakçı bir partidir" ekini yaptı.

Soma Katliamı

Soma katliamında hayatını kaybeden 301 işçiyi anan Kılıçdaroğlu, o tarihten sonra da madenci ölümlerinin devam ettiğini belirtti. "Onlara sahip çıkmak hepimizin boynunun borcudur" dedi.

Saldırıya uğrayan Yeniçağ gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ'ı da hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Niçin yapıldı? Failleri bulundu ama serbest bırakıldı. Niçin? Ölmesi mi gerekiyordu bir gazetecinin. Kim azmettirdi. Sahte plakayla neden geziliyor. Failler korkarım ki yine ellerini kollarını sallaya sallaya gezecekler.

Bu ülkede hakka hukuka değer veren insanlar var. Normalde iktidar kanadının derhal harekete geçmesi gerekir. Polis görevini yaptı failleri buldu savcıya teslim etti. Savcı ifadesini alıp bıraktı. Savcıya sormak lazım; senin çocukların sopayla dövülseydi ne olurdu? Vicdanın sızlıyor mu? Acaba bir yerlerden talimat mı aldı? Gazetecilere yönelik linç kampanyasını görmezlikten gelme hakkımız yoktur. Kim olursa olsun, hangi görüşte olsun. Gazetecilik görevini yapıyorsa, hangi partide olursa olsun o gazetecinin kaleminin, onurunun korunması lazım.

Anadolu Ajansı muhabiri de uzun süredir aranıyor. Umarız en kısa zamanda bulunur ve ailesine kavuşur. Yirmi birinci yüzyılda bu kadar uzun süre kayıp olup bulunamaması bir başka ayıbımızdır."

Çiftçilerin sorunları

"Çiftçi inim inim inliyor, geçinemiyorum diyor. İlaç, gübre fiyatları çiftçinin ürün ekmesine izin vermiyor" diyen Kılıçdaroğlu, konuşmasında çiftçilerin sorunlarını da dile getirdi. "Dileğimiz çiftçinin hakkının verilmesidir" diyen CHP lideri, hükümetin çiftçiye verdiği sözleri hatırlatarak tutmasını istedi.

Annelere yapılan saldırılara tepki

Kılıçdaroğlu'ndan yakınları açlık grevinde olan annelere  yapılan saldırılara da sert sözlerle tepki gösterdi.

“Siz de ahlak var mı?” diye soran Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Bu anneler çocuklarını istiyor, ne günahı var bu annelerin? Devletin bu annelerin taleplerini yerine getirmeleri lazım. Siz nasıl anneleri copluyorsunuz? Siz de ahlak var m? Anne bu anne!

Berfo ana evladına kavuşamadan öldü.

Bütün annelere sesleniyorum. Bunu yapan iktidar sahiplerinde ahlak, vicdan var mı? Oturmalarına bile izin verilmiyor. Hani darbelere, faili meçhullere karşıydın? Hani demokrattın.

Çocukları hapishanede olan anneler onları da copluyorlar. Bir anneyi…Çocuğun kusuru olabilir ama onun için en değerli varlık çocuk. Annenin çocuğunun ölmemesi için kapıda beklemesi kadar doğal ne olabilir. Bir anneye el kalkmaz, bir anneye cop  kalkmaz, dövülmez. Bir anneye yapılacak tek şey saygı duymaktır.

Cennetin ayaklarının altından olan anneyi siz nasıl copluyorsunuz. Polislere talimat verenlere söylüyorum.”

Barış Akademisyenleri ve TTB üyelerine cezalar

Ekonomik sistemdeki krizi eleştiren Kılıçdaroğlu, "Sosyete damat ekonomiyi bir avuç tefeciye teslim etti" dedi. 

"Adalet ve Kalkınma Partisi adları ama milyonlarca çocuğu aç bıraktılar" diyen Kılıçdaroğlu, barış istedikleri için tutuklanan Barış Akademisyenler'den Füsun Üstel ve hapis cezası alan TTB yöneticilerini hatırlatarak, barış istemenin suç olmadığını söyledi.

YSK'ye tepki

Konuşmasında yine YSK'ye tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Yüksek Seçim Kurulu'nun bazı hakimleri AK Parti'yi aradı. Siz şöyle yapmayın, böyle yaparsınız seçimi iptal ederiz. Bunu diyen YSK'daki 7 çete üyesi. Bunlara soruyorum. Siz de ahlak, onur varsa istifa etmeniz lazım. Saray'ın önünde bekçilik yapanlar adalet dağıtamaz!" dedi.

'Adaleti getirecek olan İstanbullunun vicdanıdır'

Ekrem İmamoğlu'nun sırtı kalınlar için çalışmadığını belirten CHP lideri, "O sırtı kalanların hakkını savunmadı, sizin için bunu yaptı. İmamoğlu'nun tekrar seçilmesinden korkuyorlar. Elbette seçilecekler. İstanbullunun vicdanına güveniyorum. Şair, "Adalet gecikmez tez verilmelidir" der. Evet, adalet gecikmez. Adaleti verecek olan İstanbulluların vicdanıdır" dedi. 

(Artı Gerçek)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler