Kılıçdaroğlu: ‘Başkanlık sistemi demokrasi değil ihanettir’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İl Başkanları Toplantısında yaptığı konuşmada “Milli iradenin temsil edildiği tek yer Meclis’tir. Siz hangi gerekçeyle TBMM'yi feshedeceksiniz. Bunların milli irade dedikleri, kabul ettikleri Saray'ın iradesidir. Bunun adı demokrasi midir? Bunun adı ihanettir” dedi.

Kılıçdaroğlu: ‘Başkanlık sistemi demokrasi değil ihanettir’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da yapılan CHP İl Başkanları Toplantısında, Anayasa değişikliğiyle getirilmek istenen Başkanlık sistemine karşı “Milli iradenin temsil edildiği tek yer Meclis’tir. Siz hangi gerekçeyle TBMM'yi feshedeceksiniz. Bunların milli irade dedikleri kabul ettikleri Saray'ın iradesidir. Milli irade, iradenin Saray'dan alınıp halka verilmesidir. Bunun adı demokrasi midir? Bunun adı ihanettir” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu Anayasa değişikliğine Evet oyu vereceklere de seslenerek şunları söyledi: “Evet oyu kullanacaklara samimi bir uyarı yapmak isterim. Çocuklarınızı düşünün. Verdiği demokrasi mücadelesi yüzünden yaşamını yitirenleri düşünün. Hiç kimse milletin ona verdiği yetkiyi başkasına teslim edemez. Evet oyu verecekler; çocuklarınızın geleceğini düşünün, Türkiye'yi düşünün. Mütedeyyin insanların da sorunudur, muhafazakar insanların, milliyetçi insanların da sorunudur bu Anayasa değişikliğine karşı olmak. CHP'nin meselesi değildir, herkesin meselesidir. Geleceği kurtarmak bakımından, güçlü bir gelecek kurmak bakımından. Hep birlikte mücadele etmek gerekiyor.”

Kılıçdaroğlu konuşmasında “Nusra’ya sahip çıktınız, silah gönderdiniz. Bir devletin Cumhurbaşkanı Nusra’ya ‘terör örgütü değildir’ diyorsa, Türkiye teröre teslim edilmiş demektir” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından başlıklar şöyle:

Türkiye teröre teslim edilmiştir. 15 yıllık iktidar ülkeyi terör örgütlerine teslim etmiştir. PKK'yla masaya oturan kimdi? Şehir içinde kalaşnikof dağıtılırken iktidar ‘sakın müdahale etmeyin’ diyordu. 290 kere güvenlik güçleri PKK'ya müdahale etmek istiyor, İktidar izin vermiyor. Ben teröre teslim edildi derken bunu söylüyorum.

Devletin en önemli yerlerine FETÖ'cüleri kim yerleştirdi? Yargıtay'a, Danıştay'a kim yerleştirdi. CHP mi yerleştirdi? Türkiye'yi teröre teslim etmek oluyor bu.

FETÖ'cü Emniyetçilerin tayinini biz mi yaptık? Yapacaksın, bir de suyun üstüne çıkacaksın!

El Nusra'ya sahip çıktınız, silah gönderdiniz. Bir devletin Cumhurbaşkanı Nusra'ya terör örgütü değildir diyorsa, Türkiye teröre teslim edilmiş demektir. IŞİD militanları Irak'a Suriye'ye nasıl geçtiler. Türkiye üzerinden bu hükümet kapıları açtı, tedavi ettiler, tekrara Suriye'ye gönderdiler.

PKK, El Nusra, IŞİD, FETÖ kandırdı, siz çocuk musunuz?

Başkanlık sistemi. Fiili durum var. Türkiye'ye başkanlık sistemini getirelim. Şimdi bunu Anayasa değişikliğiyle gerçekleştirmek istiyorlar. Ya vatandaşın derdi ne, bunların derdi ne?

‘Dolar bozdurun’ diye çağrı yapıyorlar millete? Kendi çocuklarına yapsana bu çağrıyı. Kendi yandaşlarına, havuz medyasına yapsana. Milletin açlıktan nefesi kokuyor. Bunların derdi başkanlık. ‘Türk tipi’ diyorlar. ‘Milli’ diyorlar. Bu gayri milli bir başkanlıktır.

Getirdikleri anayasa değişikliğine bakın. Darbeciler getirdikleri anayasa değişikliğiyle kendi geleceklerini güvence altına alırlar. Bakın değerli arkadaşlar, herkes şu soruyu kendisine sorsun. 15 yılda çıkaramadığınız bir kanun var mı? Çıkarıyorsun. O zaman niye başkanlık. Yaşam tarzı üzerinden siyaset yaptın. Vatandaş komşusunun kimliğini sorgulamaya başladı. Senin yüzünden.

Cumhurbaşkanı hiçbir gerekçe göstermeden TBMM'yi feshedebilecek. Gerekçe soramayız. Mustafa Kemal Atatürk'e bu yetki verilmedi. ‘Buna evet diyenler vatana ihanet ediyorlar’ derken bunu kastediyorum. Mustafa Kemal'e verilmeyen yetkiyi devleti soyan bir adama veriyorsunuz.

Milli iradenin temsil edildiği tek yer Meclis’tir. Siz hangi gerekçeyle TBMM'yi feshedeceksiniz.

Bunların milli irade dedikleri kabul ettikleri Saray'ın iradesidir. Milli irade, iradenin Saray'dan alınıp halka verilmesidir. Bunun adı demokrasi midir? Bunun adı ihanettir.

Ben her vatandaşımın düşüncesine, inancına saygı duyarım. Bizi CHP yapan düşünce bu düşüncedir. Şimdi bu yok edilmek isteniyor. Devlet yapısını istediği gibi değiştirir. Bu Anayasa kabul edilirse bir sabah kalkacağız, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı kaldırılmıştır. Bir kararnameyle bunu yapabilecekler.

Sadece bunlar değil. Devlete atama yapılacak değil mi? Devlete atama yapmanın şartları vardır. İstediği kişiyi atayabilecekler.

Evet oyu kullanacaklara samimi bir uyarı yapmak isterim. Çocuklarınızı düşünün. Verdiği demokrasi mücadelesi yüzünden yaşamını yitirenleri düşünün. Hiç kimse milletin ona verdiği yetkiyi başkasına teslim edemez. Evet oyu verecekler; çocuklarınızın geleceğini düşünün, Türkiye'yi düşünün.

Mütedeyyin insanların da sorunudur, muhafazakar insanların, milliyetçi insanların da sorunudur bu Anayasa değişikliğine karşı olmak. CHP'nin meselesi değildir, herkesin meselesidir. Geleceği kurtarmak bakımından, güçlü bir gelecek kurmak bakımından. Hep birlikte mücadele etmek gerekiyor.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler