Kıdem Tazminatı Fonu: Bitmeyen elma şekeri hikâyesi

SEÇTİKLERİMİZ - Nazır KAPUSUZ İleri Haber için yazdı: Erdoğan, ''Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile emeklilerimizin gelirlerinin düşmesini engelleyeceğiz'' dedi. Sanki emekli maaşları kendi kendine dönen bir “erke dönergeci”. Yani iktidar düşürmüyor, kendi kendine düşen talihsiz bir ekonomik vaka.

Kıdem Tazminatı Fonu: Bitmeyen elma şekeri hikâyesi

 

Kıdem Tazminatı Fonu hakkında 2013 yılında konu daha fazla gündeme girince epey detaylı bir yazı, 2017 yılında tekrar gündeme girince bir yazı daha yazmışım. Hatta yazı yazdıktan sonra taslak değişince bir yazı daha yazmışım. Ancak iktidar sanırım arada bizim bu konuda antrenman yapmamızı istiyor, hiçbir taslak yasalaşmadı ve yeniden gündeme geldi.

Gündeme gelen kısmı ile ilgili detaylı bir haber günlerdir yoktu resmi kanallarda. Aslında resmi kanal dediğim iktidar medyası. Önce onlar parlatır. Ne şahane bir sistem olduğunu madde madde yazarlar ki, siz de o maddelerin arasındaki ifadelerden iktidarın kafasından geçeni nihayet anlarsınız.

Nihayet Anadolu Ajansı, Kıdem Tazminatı Fonu’nun ne kadar şahane bir sistem olduğunu anlatan detaylı bir haber yaptı da taslağı iyi kötü öğrenmiş olduk. Ama adı artık Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) olmuştu. 

Taslağa bakınca ilk aklıma gelen elma şekerinin adını değiştirmiş olmaları. Önceki elma şekerlerinde;

- 1 gün bile çalışan tazminat alabilecek

- Kıdem tazminatı alamayan onca işçi artık faydalanabilecek vs.

gibi işçi dostu olmalarıyla gözlerimizi yaşartan gerekçeler vardı. O zamanlar da yazmıştım, dert bunlarsa İş Kanunu'na koyarsınız 3-4 madde, işçilerin mağduriyetlerini giderirsiniz.

Ama o yazılarda da belirtmiştim, bu fon tartışmalarının bir açılıp bir kapanması sendikalarımızın “kırmızı çizgimiz” demesi değil. Bu gözler ne kırmızı çizgiler gördü. Geçmiş taslakların patronların da aleyhine olduğunu yazmıştım. İkna edemekleri sermaye kesimiydi, yoksa iktidar sendikalardan korkmayı bırakalı yıllar oldu. Patronlar yarı primle de olsa, her ay düzenli olarak devlete para vermek istemiyordu. Patronun gerekçesi devlet ile aynı aslında. Devlette duracağına bende dursun. Ne gereği var her ay her ay ödemek.

Neyse uzatmayalım, bu elma şekerinin adı ise “emeklilik maaşlarının düşmesini önlemek”!

Erdoğan tam da böyle açıkladı yapılan çalışmayı, ''Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile emeklilerimizin gelirlerinin düşmesini engelleyeceğiz'' dedi.

Sanki emekli maaaşları kendi kendine dönen bir “erke dönengeci”. Yani iktidar düşürmüyor, kendi kendine düşen talihisiz bir ekonomik vaka.

 

...Nazır KAPUSUZ'un İleri Haber'deki yazısının tamamı için TIKLAYIN

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler