Kıbrıs’ta açılış yapan Erdoğan’a protesto: Getirdiğin su, götürdüğün canları temizleyemez

Erdoğan ve Davutoğlu, Türkiye’den Kıbrıs’a su taşıyacak projenin açılışı için gittikleri Kıbrıs’ta “Katil AKP”, “Katil hırsız Erdoğan” sloganlarıyla protesto edildi. Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’ne yürüyen eylemciler “Getirdiğin su götürdüğün canları temizleyemez” yazılı bir pankart açtı.

Kıbrıs’ta açılış yapan Erdoğan’a protesto: Getirdiğin su, götürdüğün canları temizleyemez

Kıbrıs’ın kuzeyine Türkiye’den su taşıyacak projenin açılışı için Kıbrıs’a giden Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği önünde düzenlenen bir eylemle protesto edildi. “Getirdiğin su götürdüğün canları temizleyemez” yazılı bir pankart açan eylemciler, Erdoğan ve Davutoğlu için şu ifadeleri kullandı:

“Kendi ülkelerindeki seçim çalışmaları kapsamında şov yapmak için adamızda bulunuyorlar. Bu yabancılaın bizlere reva gördükleri hiç şaşırtmıyor bizleri. Değil bizi, kendi halklarından insanları iktidarları uğruna katledenler bunlar. Suruç’ta, Ankara’da demokratik hakkını kullanıp kendisini ifade eden 100’ün üzerinde insanı bombalarla öldürülmesinden sorumlu bu yabancılar.”

“Katil Erdoğan” sloganlarıyla yürüyüş

Kıbrıslı muhalefet örgütleri ise saat 12.00’de Lefkoşa Çağlayan Parkı’nda buluşup “Katil Tayyip Erdoğan”, “Katil IŞİD katil AKP” “Katil, hırsız Erdoğan” sloganları atarak Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’ne yürüdü.

Elçilik önünde polis barikatı ile karşılaşan kitle bir süre slogan attıktan sonra Ankara’da katledilenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Örgütler adına ortak açıklamayı KTÖS Başkanı Semen Yönsel Saygun okudu:

Değerli basın emekçileri ve değerli halkımız, Bugün adamızda bazı yabancılar var. Bu yabancıları misafir olarak tanımlayamayız çünkü bugün kendilerinin ev sahipliğinde Kıbrıslı Türk siyasilerin sadece davetli oldukları bir açılışı adamızda gerçekleştiriyorlar. Yani, daha önce bizlere “besleme” diyen , her fırsatta aşağılayan bu yabancılar bugün bir kez daha bizleri aşağılamak üzere adamızda bulunuyorlar. Hem de ekolokik bir felaketi beraberinde getirebilecek ve belki de “asrın faciası” olarak anılabilecek bir projeyi onuncu kez açmak için adamızda bulunuyorlar. Bizlere siz kendi kendinizi yönetemezsiniz, gelen suyu da yönetemezsiniz diyerek buradalar. Onların ifadelesi ile bizleri “göbekten” kendilerine bağlayarak daha fazla bağımlı kılmak için adamızda bulunuyorlar. Kendi ülkelerindeki seçim çalışmaları kapsamında şov yapmak için adamızda bulunuyorlar. Bu yabancılaın bizlere reva gördükleri hiç şaşırtmıyor bizleri. Değil bizi, kendi halklarından insanları iktidarları uğruna katledenler bunlar. Suruç’ta, Ankara’da demokratik hakkını kullanıp kendisini ifade eden 100’ün üzerinde insanı bombalarla öldürülmesinden sorumlu bu yabancılar. Bugün burada hem yasta, hem de isyandayız. Öldürülen gençler ve emekçiler için yasta, bizlere ve Türkiye halklarına reva görülenler için ise isyandayız. Bu sebeple yanımızda getirdiğimiz 100 siyah balonu, Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarına karşı isyanımız olarak ve Ankara’da, Suruçta katledilen insanlar adına havaya bırakıyoruz. Yaşasın halkların kardeşliği!

Eyleme şu örgütler destek verdi: 

Baraka Kültür Merkezi, Bağımsızlık Yolu, BES, Çağ Sen, Doğu ve Güney Doğu Kültür Derneği, KTÖS, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, YKP, Devrimci Komünist Birlik , BKP, Komünist Emek Hareketi, Feminist Atölye, Feminist Öğretmen İnsiyatifi, Kuir Kıbrıs Derneği, KSP, Meserya Kadın İnsiyatifi, Bağımsızlık Cephesi.

Açıklamanın ardından Ankara’da ve Suruç’ta katledilen insanlar için havaya 100 balon bırakıldı. Eylem “Hırsız, katil Erdoğan!” sloganları ile sona erdi.

Kaynak: ankaradegillefkosa.org

Etiketler: AKP, Katil Erdoğan, Kıbrıs

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler