Kıbrıs'ta 8 kişi siyahi genci döverek öldürdü

Kıbrıs’ta Doğu Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Nijeryalı Kennedy Taomwabwa’yı evinden aldıktan sonra döverek öldürmekle suçlanan 3 genç tutuklandı, 5 genç aranıyor. Üniversite ırkçı saldırıya karşı protesto gösterisi düzenledi.

Kıbrıs'ta 8 kişi siyahi genci döverek öldürdü

Kıbrıs’ta Doğu Akdeniz Üniversitesi öğrencisi 28 yaşındaki Kennedy Taomwabwa’yı evinden alan 8 Kıbrıslı Türk genç, kent dışında Nijeryalı öğrenciyi önce soydu, ardından sopalarla döverek öldürdü. Aralarında 3 genç kadının da bulunduğu gençlerin, Nijeryalı öğrenciyi neden öldürdüğü henüz belli değil.

Cinayet, önceki akşam bir çocuğun, Kennedy Taomwabwa’nın cesedini kent dışındaki bir gölette bulmasıyla ortaya çıktı. Polis, Nijeryalı öğrencinin evinden 8 genç tarafından kaçırıldığını ve kent dışında dövülerek öldürüldüğünü kısa sürede tespit etti. Polis, cinayete karışan, Zekeriya Kurucu (22), Ozan Korkurt (18) ve B.Ç’yi (16) yakalayarak mahkemeye çıkardı. B.Ç. ilk ifadesinde, Nijeryalı gencin öldürülme anında olay yerinde olduğunu itiraf etti ve “Ben vurmadım, sadece seyrettim” dedi. Mahkeme hâkimi, 3 gencin sorgulanmak üzere emniyette tutuklu kalmasına karar verirken, polis cinayete karışan 5 gencin daha arandığını açıkladı.

Protesto edildi

Cinayet Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde de büyük yankı buldu. Taomwabwa’nın arkadaşları, ellerinde “Adalet isteriz” yazılı pankartlarla protesto gösterisi düzenledi. Arkadaşları, Nijeryalı gencin bir hafta önce de benzer şekilde kaçırılarak dövüldüğünü söyledi. Üniversite yönetimi, “Afrika kökenli öğrencilerimize özellikle internet siteleri ve sosyal medyada suçlu gözüyle bakılmasından büyük rahatsızlık duyuyoruz. Cinayetten büyük üzüntü duyduk. Özellikle medyanın sorumlu habercilik yapmasını diliyoruz” açıklaması yaptı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler